Brama garażowa ster...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Home Assistant Brama garażowa sterowanie za pomocą ESP-01 z tasmota - impulsowe sterowanie przekaźnikiem

4 Wpisów
2 Użytkownicy
0 Reactions
2,264 Wyświetleń
leckimarcin
(@leckimarcin)
Wpisów: 53
Kontrybutor
Autor tematu
 

Witam,

przesiadłem się z domoticza na HA, i mam problem z modułami ESP. Na początku próbowałem wgrywać wsady bin na pomocą ESPHome. Niestety kompilowanie wsadu powodowało zawieszanie się maliny. Kilka razy się udało, ale było to dość uciążliwe i dlatego zrezygnowałem z tego rozwiązania na rzecz tasmoty. Udało mi się już kilka modułów esp uruchomić z prostymi przekaźnikami jako wyjście GPIO.

Niestety mam teraz problem z bramą garażową, sterownie do tej pory odbywało się przez ESPEasy, które załączało przekaźnik na bardzo krótki okres czasu, aby wyzwolić napęd bramy (przekaźnik wpięty na takiej samej zasadzie jak przyciski dzwonkowe do otwierania bramy).

Nie wiem teraz czy mam szukać odpowiedniego typu w GPIO w oprogramowaniu Tasmota, czy może ustawić typ przełącznika Relay, a resztę wykonać w HA?

 

Ustawienia z ESPEasy:

espeasy

Switch czy Relay? 

tasmo

 

Dodam jeszcze, że wgrałem tasmotę na sonoff basic r2 oraz wemos d1mini. ESP-01 oraz wemos działają bez problemu - nie ma problemów z połączeniem poprzez protokół mqtt. Natomiast sonoff z jakiegoś dziwnego powodu nie chce się połączyć poprzez mqtt. Loguje się do wifi ale bloker mqtt go nie widzi. 

 

 
Dodane : 22/11/2021 8:43 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5105
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@leckimarcin jaki by to nie był moduł ESP to ustawiasz przekaźnik bo switch to jest przełącznik czyli działa jako wejście. Dla przekaźnika w tasmocie można ustawić dowolny czas wyłączenia , robisz to w konsoli wydając polecenie PulseTime jak potrzebujesz do bramy to ustawiasz PulseTime 100 i to jest 100ms . Czytaj dokumentację tasmoty.

 
Dodane : 22/11/2021 9:00 pm
leckimarcin
(@leckimarcin)
Wpisów: 53
Kontrybutor
Autor tematu
 

@isom dzięki za info.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie zabezpieczenia tego typu przełącznika w HA.

W domoticzu miałem ten przełącznik od bramy zabezpieczony dodatkowo pinem, żeby przypadkiem nie otworzyć bramy. Da się to zrobić w HA?

 
Dodane : 22/11/2021 9:41 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5105
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@leckimarcin ja w tej kwestii nie pomogę bo używam domoticz i nie znam na tyle HA , jest zbyt dużo różnic i tak jak nie mogłem zobaczyć kamery z krótszym odświeżaniem niż 10sek tak takiej opcji też może nie być.

 
Dodane : 23/11/2021 1:00 pm
Udostępnij: