Załączanie grzałki ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Załączanie grzałki w zasobniku CWU przy wzroście napięcia powyżej 253V

2 Wpisów
2 Użytkownicy
0 Likes
3,182 Wyświetleń
(@bobrow)
Wpisów: 387
Weteran
Autor tematu
 

Witam Towarzystwo,

ostatnio zauważyłem dużą ilość wyłączeń inwertera Sofar 11ktl-x (instalacja 9,9kWp)...No cóż, w okolicy pojawiło sią całkiem sporo nowych instalacji PV.

Najpierw zadzwoniłem do Taurona-pani grzecznie mi powiedziała , abym zmniejszył moc instalacji bo zakres nap jest od 207 do 253V...i tyle.

Na razie na jednej fazie szczególnie często się podnosi napięcie (w godz 10-14).Pomyślałem ,że najprościej będzie obciążyć 2kW grzałką w zasobniku CWU (300ltr).

Zadanie wykonałem na Domoticzu w blocky wg warunków :

-wzrost nap powyżej 253V

-przedział czasowy 9-16

-opóźnienie załączenia 1 min

-czas działania grzałki 10 min

System jest przygotowany na trzy fazy , ale co ciekawe załączenie obciążenia na jednej fazie powoduje jednak spadki na pozostałych fazach (oczywiście mniejsze niż na tej obciążonej, ale wystarczająco dla inwertera ). Gdyby jednak trzeba było pozostałe fazy obciążyć , to mam już upatrzoną grzałkę 3x2kW z nierdzewki (koszt ok 200pln, co interesujące znalazłem to przy osprzęcie do bimbrowni 😉 )

Odnośnie Tauronu , to jeśli tylko wzrośnie napięcie powyżej 253V przy wyłączonej fotowoltaice -to róbcie foty i od razu zgłaszajcie na pogotowie energetyczne. To jest najszybsza metoda  na obniżenie napięcia na trafie -u mnie np w nocy jest ok 240V.

Co do Sofara to przy zakupie jeśli na etykiecie przy typie softu po prawej stronie jest nr12 -to fabrycznie jest zaprogramowany na parametr Vtenmin253V.Dzwoniłem do serwisu Sofara -powiedzieli ,że inwerter uśrednia napięcia w czasie 10 min i jeśli będzie powyżej 253V , to wyłączy się na parę minut. Oczywiście jeśli napięcia będą wyższe od progu bezpieczeństwa ( zależy od kraju np 265-285V)-to zadziała wyłączenie natychmiast.

Układ działa u mnie z pięknymi parabolami od kilku dni -akurat było bardzo słonecznie i chłodny wiatr więc warunki do testu bardzo dobre. W ciągu dnia grzałka załączała się kilkanaście razy- dziennie max zużyłem coś ok 5kWh , zasobnik CWU z pompy ciepła grzeję do 49st - przy grzałce nastąpił wzrost do ok 53st.

Odnośnie samego systemu sterowania to oczywiście nie musi to być Domoticz -można to zrobić na gniazdku wi-fi z odczytem napięcia i możliwością automatyzacji (na YT jest sporo tematów).

To chyba tyle w tym temacie-może komuś się to przyda...

PozdrawlaYou  

 
Dodane : 26/03/2022 6:54 pm
(@patrykowapani)
Wpisów: 3
Świeżak
 

Mnie sie na pewno przyda. Ja już czytałam na jakiejś grupie, że jak jest dużo paneli wokół to potem dochodzi właśnie potem do różnych dziwnych rzeczy.

 
Dodane : 15/04/2022 12:32 pm
Udostępnij: