Powiadomienia
Wyczyść wszystko

AFE Firmware T5 [Rozwiązany] Czytnik kart/breloków Mifare 1k za pomocą czujnika PN532 w kolejnej wersji AFE T5 (Brama/Drzwi)

15 Wpisów
4 Użytkownicy
5 Likes
1,681 Wyświetleń
adrian
Wpisów: 3972
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

EDIT: Wątek zamknięty.


Cześć, daje znać, że siedzę nad rozbudową delikatnie AFE T5 obsługującego otwieranie bramy, drzwi o czytnik kart/breloków Mifare 1k (generalnie potrzebuję do swojej furtki 🤣 )

image

Jeszcze nie wiem, jak to będzie w końcowej wersji wyglądało, ale w pierwszej wersji beta planuję:

  • formatowanie karty
  • zapis danych na kartę
  • odczytywanie danych z karty
  • wysyłanie po MQTT odczytanych danych do systemu automatyki po zbliżeniu karty
  • nie wiem, jak to mogłoby działać z Domoticz, tzn co wysyłać do niego - czekam na sugestie

W pierwszej wersji beta nie będzie kontroli bramy, furtki, przekaźnika bezpośrednio AFE po zbliżeniu autoryzowanej karty.

Jeśli ktoś będzie zainteresowany tym czujnikiem i/lub będzie chętny do pomocy w testowaniu to można, już czujnik zamawiać na Ali, ok 20zl 

  • Planuje obsługę kart i breloków: Mifare 1k (S50)
  • Czujnik PN532 - ten na zdjęciu
  • Czujnik będzie podłączany do ESP z wykorzystanie UART Rx/Tx - ale nie musi być to standardowe Rx/Tx (GPIO1,3) - planuje wykorzystanie dowolnych dwóch wolnych GPIO.

 

Pozdrawiam, adrian

 

14 Odpowiedzi
isom
Wpisów: 5079
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

@adrian co do domoticz to można odczytane dane wysyłać - aktualizować dowolny czujnik CustomSensor, lub Czujnik typu tekst ( podobnie jak wysyłasz LWT) i dalej na podstawie tych danych tworzyć odpowiednie zdarzenie np wysyłając odpowiednie polecenie do tego samego esp . Ja pewnie nie będę z tego korzystał , ale fajnie gdyby docelowo taka reguła wykonywała się w samym esp . Wtedy mamy autonomię takiego czytnika , która przy otwieraniu furtki czy bramy daje znacznie większą pewność działania

lukas121
Wpisów: 544
Zasłużony dla Forum Donator 2K19
(@lukas121)
Ekspert
Dołączył: 6 lat temu

Dobry pomysł, zamówię i będę myślał nad integracją z Gate Driver.

@adrian a nie myślałeś nad przerobieniem AFE T5 na ESP32 ?. Mielibyśmy do dyspozycji więcej gpio, bluetooth i można zrobić device tracker. Ja przymierzam się Gate Driver E32 bazyjącym na ESP32-PICO-D4, układ 7x7 mm w którym mam wszystko łącznie z 4mb pamięci

1 Reply
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3972

@lukas121 gdyby tak mozna bylo wziac kod AFE ESP8266 i przekompilowac na ESP32 to byloby pieknie

Mam rozgrzebane, ale zatrzymalem sie pod iloscia pracy 

adrian
Wpisów: 3972
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

Tutaj jest do pobrania wersja Beta AFE T5 do bramy która obsługuje karty / breloki MiFare 1k Classic z czytnikiem PN532

image

To co zrobiłem do tej pory

  • Obsługa czujnika PN532 z wykorzystaniem szyny UART lub I2C 
    • podobno PN532 nie działa z ESP8266 po I2C - problemy z zegarem, ale u mnie poszło i działa stabilnie, więc jest do wyboru UART bądź IIC
image
  • AFE czyta / zapisuje karty MiFare 1k Classic - karty muszą być zapisywalne
  • Na karcie można zapisać do 6 dowolnych informacji do 16 znaków alfa-numerycznych - nie są wspierane PL znaki 
image
  • Z AFE można formatować kartę do NFC lub Classic MiFare
  • Można w AFE odczytać pokazane 6 wymienionych TAG'ów
image
  • Przy zbliżeniu autoryzowanej karty, karta może
    • uruchomić bramę
    • sterować przekaźnikiem do wyboru: On, Off, Toggle
image
  • W przypadku Domoticz (MQTT,HTTP)
    • przy  zbliżeniu autoryzowanej karty do Domoticz może zostać wysłane sygnał On dla Domoticz'owego przełącznika a następnie Off
    • czas między przełączeniem się z On do Off można ustawić -> max 20sek (jak ma być w wersji docelowej?)
  • w przypadku openHab/HA - generalnie nie Domoticz
    • przy zbliżeniu karty zaprogramowanej za pomocą AFE przy jej zbliżeniu do MQTT Brokera
      • mogą zostać wysłane sczytane 6 tagów powyżej w formie JSON
      • może zostać wysłany stan OPEN/CLOSED lub ON/OFF
  • Z czujnikiem PN532 można skojarzyć diodę LED która będzie sygnalizować stan czujnika:
    • mruga, gdy czujnik nasłuchuje
    • świeci ciągłym światłem przy detekcji karty na definiowalny w AFE czas.

Jak już wspomniałem autoryzowana karta może uruchomić przekaźnik i nie jest w zasadzie potrzebny system do automatyki w tym przypadku

Oczywiście karta nie musi być powiązana z żadnym przekaźnikiem. Do systemu automatyki mogą zostać wysyłane informacje o karcie i wtedy system do automatyki może realizować jakie tam chcemy akcje. 

 Na razie AFE wykorzystuje standardowe klucze szyfrujące i nie ma możliwości ich zmiany. Próbując to rozgryźć uwaliłem już 4 karty. Zamówiłem kolejną partię w Chinach więc czekam aż przyjdą. 

 Teraz zabieram się za testowanie. Sugestie mile widziane.

 

4 Odpowiedzi
pawell32
(@pawell32)
Dołączył: 4 lata temu

Guru
Wpisów: 1172

@adrian świetna robota. Mam jednak jedno pytanie - czemu 13,5MHz, a nie 125KHz ? Wiem, że to nowsze itd. Ja jakiś czas temu zacząłem się bawić, też zaopatrzyłem się w taki moduł, ale nie lubię mieć wielu kart przy sobie. Tak się składa, że wszystkie urządzenia z których korzystam pracują z kartami 125k. - domofon na wejściu, zamek na wejściu do garażu, tankomat na stacji i kontrola dostępu w firmie. Dlatego do swojej komórki też zrobiłem to samo. Poza tym powstała kwestia obudowy. Ja kupiłem coś podobnego: https://pl.aliexpress.com/item/4001227736294.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.14575c0fkHOib0

Hermetyczna obudowa.

adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3972

@pawell32 hey, nie mam jakiegoś specjalnego uzasadnienia. 

  • chciałem odczytywać i zapisywać informacje na karcie, aby mieć kontrolę nad tym co tam siedzi zapisane na niej 
  • te informacje (nie tylko ID) z karty wykorzystywać na różne sposoby przez system do automatyki
  • ten czujnik mi się wyszukał, nawet nie wiedziałem, że tutaj są jakieś standardy 😉

Myślę za warte do rozważenia poszukam może do kolejnej wersji taki czujnik, a może sa jakieś combo: 13.5 / 125 

pzdr.a

pawell32
(@pawell32)
Dołączył: 4 lata temu

Guru
Wpisów: 1172

@adrian do czego można wykorzystać możliwość zapisu na karcie?

adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3972

@pawell32 fantazja użytkowników może być duża 😉

Wymyślam:

  • Możesz na karcie zapisać uprawnienia np: 
    • ta karta może otwierać coś tylko tego dnia
    • zapisać na karcie nazwę użytkownika i jak karta zostanie zbliżona to wysłać SMS z informacją co to za użytkownik. 
    • zablokować kartę we wszystkich czytnikach nie robią niczego w tych czytnikach - nawet jeśli czytniki są na całym świecie i nie są ze sobą jakoś spięte

Oczywiście można używać tylko identyfikator karty i te uprawnienia, nazwy użytkowników (cokolwiek) przechowywać w systemie do automatyki i to samo tam zrealizować. Kwestia gdzie jakie informacje przechowujemy. I jak podejdziemy do tematu. tzn.

  • czy w systemie do automatyki robimy reguły dla każdego użytkownika i coś w nich zmieniamy, modyfikujemy jeśli dodajemy nową kartę
  • czy robimy reguły bardziej uniwersalne i dodanie nowej karty nie powoduje konieczności modyfikacji reguł bo regułami steruje to co jest na karcie

Inne

  • Jeśli system jest bardziej rozproszony np, kilka domów i system automatyki nie mają wspólnej bazy to tym samym użytkownikiem trzeba zarządzać w każdym systemie do automatyki, zmieniać tam reguły itp
  • mogę ustawić własne klucze do odczytywania karty (może też tak jest w 125khz?) tak że nic z karty się nie przeczyta jak nie zna się klucza
  • po przyłożeniu do smartphona, kartę - może się gdzieś zadzwonić jakaś strona otworzyć

tak z glowy wymyślam

do zwykłego prostego otwórz / zamknij nie jest zupełnie potrzebne

isom
Wpisów: 5079
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

@adrian nie mam na czym testować , ale myślę że warto rozważyć w domoticz dodanie wyboru co ma reagować na odczytaną kartę.

Nie wiem jak to jest od strony kodu -firmware , ale wybór między przełącznikiem a np czujnikiem binarnym typu Motion lub Doorsensor byłby o niebo bardziej uniwersalny.

Samo otwarcie czy uruchomienie siłownika można zrealizować regułą w domoticz .

Co do wysyłania tagów - json , też bym o tym pomyślał , bo w takiej wersji jak teraz to taki pilot bez baterii :))

1
Strona 1 / 2
Udostępnij: