Powiadomienia
Wyczyść wszystko

AFE Firmware T1 ESP8266/ESP8285 [Rozwiązany] AFE Firmware T1 - N przekaźników i DS18B20 2.3 Beta

40 Wpisów
3 Użytkownicy
4 Reactions
2,406 Wyświetleń
isom
Wpisów: 5090
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

@adrian Pewnie , że masz rację ! Zakręciłem się bo testowałem termostat bez wifi, a potem chciałem włączyć PRO i pierwszy raz widziałem komunikat, że to można włączyć tylko przy połączeniu z Internetem.

Sorki za zamieszanie

isom
Wpisów: 5090
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

@adrian Testuję sobie soft z większą ilością czujników i regulatorów i mam  jak dla mnie dziwne zachowania przekaźników sterowanych regulatorami.

Dodałem sobie trzy regulatory tak jak na foto 

REGx3
Jak widać drugi ma tylko włączyć a trzeci tylko wyłączyć przekaźnik , oba termometry wskazują temp powyżej wartości wyłącz i poniżej załącz tzn temp 25-26 stopni 
Przy każdym odczycie temperatur klepie przekaźnik  tzn włącza się na ułamek sek i wyłącza. Pierwszy regulator działa ok
Robiłem też próby bez miksowania termometrów co tak naprawdę nie ma sensu bo wtedy wystarczy jeden regulator ale zachowanie jest identyczne jak przy miksie termometrów.
Czy brane są pod uwagę wartości 0.0000 i dlatego ? 
1 Reply
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3988

@isom ale żeś wymyślił przypadek - przez 10m patrzyłem się w to jak łysy w grzebień 😉

wydaje mi się, że wiem gdzie jest problem, ale musze to sprawdzić

  • Regulator 3 zawsze będzie włączał przekaźnik bo 25-26 jest większe niż zero
  • Regulator 2 w zasadzie nie powinien nic robić, ale chyba (i to musze sprawdzić) wyłącza ten przekaźnik, bo wartość przy wystartowaniu regulatora jest "wyłącz" przekaźnik (jest tak w kodzie) - a raczej wartość początkowa powinna być taka sama jak wartośc domyślna przekaźnika po uruchomieniu urządzenia

Prawdopodobnie regulatory będa działały jeśli drugi czujnik DS18b20 choć raz przekroczy 30 stopnii i odpali włącz Regulator dwa. Po tym oba regulatory powinny się zsynchronizować 

Tak czy inaczej jest to defekt. 

Jakbyś mógł sprawdzić tę teżę, że jak DS18B20 drugi przekroczy 30 stopni i włączy przekaźnik to czy już później będzie działac - nie mam w tym momencie 2 czujników DS.

 

isom
Wpisów: 5090
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

@adrian zrobiłeś fajny soft to sobie chcę zdublować moje reguły , które usprawniają grzanie wody, dlatego takie kombinacje.

Sprawdziłem te regulatory przy przekroczeniu 30 stopni przez drugi czujnik regulator 2 załącza przekaźnik i tak już zostaje mimo że temperatura spada poniżej progu wyłączenia przez trzeci regulator czyli wartość 0 w trzecim regulatorze trzyma włączony przekaźnik.

Jak ustawię w trzecim zamiast 0 np 80 stopni to dopiero zadziała wyłączenie

Jak nie jasno się wyrażam to pytaj proszę 

1 Reply
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3988

@isom oki i dzięki, to potwiedza moje przypuszczenie, gdzie jest problem - rozwiąże to przy kolejnej wersji w weekend.

Co do trzeciego regulatora, bo nie jestem pewien, czy w tym co napisałeś jest jakiś podtext. On działa tak jak założyłem.

- ustawienia są dość dziwaczne. On będzie działał tak, że włączy przekaźniką zawsze przy temp > 0 i wyłączy przy temperaturze mniejszej niż 0 - w tych ustawieniach ignoruje ustawienie wyłącz poniżej 24st. (piszę o samodzielnie działającym regulatorze 3)

W przypadku dwóch działających regulatorach 2 i 3 całość będzie działać tak

Włączy przekaźnik permanentnie jeśli jeden z tych czujników

  • DS18B20 Drugi będzie miał temp większą niż 30st lub
  • DS18B20 Pierwszy będzie miał temp większą niż zero

Wyłączy przekaźnik permanentnie jeśli 

  • DS18B20 Pierwszy będze poniżej zera - wartość z DS18B20 Drugi w zasadzie nie mam znaczeniana w permanentnym wyłączenu przekaźnika

Przy tych ustawienia, bedą tez występować takie skutki uboczne

  • Przekaźnik włączy i zaraz wyłączy się gdy: DS18B20 Drugi > 30st i DS18B20 Pierwszy będzie mniejszy niż 0 - będa pstryki krótsze / dłuże w zależności jak będa wprwadzone czasy odczytów z czujników
  • Przekaźnik wyłączy się i zaraz włączy jeśli DS18B20 Drugi jest mniejszy od zera a DS18B20 Pierwszy temp > 0 - pstryki krótsze / dłuże w zależności jak będa wprwadzone czasy odczytów z czujników

Generalnie te regulatory działają tak, że uruchamiają się sekwencyjnie:

  • sprawdza warunki regulatora 1 - włącza/wyłącza przekaźnik w zależności od ustawień a w kolejnym kroku
  • sprawdza warunki regulatora 2 - włącza/wyłącza przekaźnik w zależności od ustawień itd.

No i ciekawa kwestia, którą pobudziłes w mojej głowie. Jak ma działać sprawdzanie warunków w tych regulatorach od strony kodu.  Są trzy opcje i każda spowoduje inne działanie regulatora w niektórych sytuacjach jak 3 Regulator. Dodaje od razu zachowanie Reg 3 w zależności od sposobu napsiania obsługi regulatora.

  • Opcja 1: Oba ustawienia włącz/wyłącz muszą jednocześnie być spełnione w regulatorze i tylko wtedy włączy/wyłaczy przekaźnik, to oznacza, że 
    • Reg 3: włączy przekaźnik jeśli temp będzie więszka niż 24
    • Reg 3: wyłaczy przekaźnik temp  będzie poniżej 0
  • Opcja 2: Sprawdzanie sekwencyjnie ustawień, musi być spełnione jedno z nich, ale kończy sprawdzanie jeśli pierwsze ustawienie  będzie spełniał kryteria wtedy włączy/wyłączy. NIe przetwarza kolejnych ustawień. Czyli ustawienie "włącz" jest ważniejsz od ustawienia "wyłącz" (tak teraz jest zrobione i było w wersji 1.x) 
    • Reg 3: włączy jeśli temp będzie większa niż 0
    • Reg 3: wyłączy jeśli temp będzię mniejsza niż 0
  • Opcja 3: Sprawdzanie sekwencyjnie ustawień, musi być spełnione jedno z nich. Sprawdza wsyzstkie ustawienia, ale przekaźnik włączy/wyłączy wg ustawień ostatniego warunku, który będzie kontrolował zachowania przekaźnka. Czyli ustawienie "wyłącz" jest ważniejsz od ustawienia "włącz"
    • Reg3: włączy jeśli będzie temp większa niż 24
    • Reg3: wyłaczy jeśi temperatura będzie mniejsza niż 24

Każdy ma swoje plusy i minusy 😉

Nie wiem, czy to co napisałem będzie w miarę zrozumiałe.

Może daj mi od drugiej strony info, jaki efekt chciałbys otrzymać na jednym przekaźniku kontrolowanym przez dwa czujniki temperatury. Wtedy spróbuje zrobic odpowiednio konfigurację dwóch regulatorów.

Pzdr.a

 

isom
Wpisów: 5090
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

@adrian Jest już dla mnie jasne, że regulatory nie ignorują ustawień 0.000 . Byłem prawie pewny, że jak zostawiam 0 to ten parametr jest ignorowany, a każda zmiana chociaż o jeden stopień dopiero aktywuje parametr wł/wył.  Opcją która mnie kręciła było włączenie przekaźnika jednym czujnikiem ( góra zbiornika CWU) a wyłączenie  tego przekaźnika wskazaniami drugiego czujnika ( dół zbiornika CWU) . Opiszę  dokładnie o co chodzi. Zasobnik w oryginale ma jeden czujnik umiejscowiony na 1/3 wysokości , czyli na górze woda ma około 60 st a na samym dole 30 st , na wysokości czujnika około 45 st . Zaczyna się korzystanie z wody i świeża zimna woda jest dopuszczana od dołu, czyli po zużyciu 1/3 zasobnika już uruchamia się grzanie, gdzie jeszcze na górze woda ma około 50 stopni. Przeniesienie czujnika wyżej powoduje że mniejsza ilość wody zostaje zagrzana i cały dół zasobnika jest zimny. Dalej praw fizyki związanych z wodą nie będę opisywał, bo już chyba wiadomo o co mi chodzi.  Jeśli czujnik góra  < 40 st włącz przekaźnik , wyłącz jak czujnik dół  > 35st

Nie oczekuję, że będziesz robił softy pod konkretne moje potrzeby, rób swoje, ja będę sobie radził z tym tak, jak będzie pozwalał soft.

Gdyby nie fakt, że ustawienia w konfiguracji pozwalają na mixowanie miedzy czujnikami i przekaźnikami pewnie bym nawet tego nie próbował.

adrian
Wpisów: 3988
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

Kolejna wersja do ściągnięcia 

  • Poprawione zgłoszone defekty
  • @isom
    • z tym przyciskiem nie działającym podczas braku połączenia z MQTT Brokerem - walczyłem i walczyłem na Wemos i wszystko mi działało. Możesz przy okazji sprawdzić u siebie
    • ten proble z Termostatem co zgłosiłes popawiłem, natomiast nie mam teraz, jak sprawdzić bo drugi czujnik DS18B20 mam uszkodzony.
  • Stan prac

W pakiecie do ściągnięcia wersja PL, EN, 1mb, 4mb, 8266, 8285, Debug i bez-debuga 

Wersję wgrywam do swoich domowych urządzeń i będę testował stabilność

Strona 4 / 6
Udostępnij: