Czy można falownik ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pytanie Czy można falownik off grid podpiąć pod instalację on grid

1 Wpisów
1 Użytkownicy
0 Reactions
112 Wyświetleń
(@bolik)
Wpisów: 18
Praktykant
Autor tematu
 

Witam, mam istniejącą instalację która ma falownik on gridowy 3 fazowy(Kaco) i dodatkowy falownik (Victron Multiplus II) wraz z baterią. Wcześnie w tej instalacji dzalal falownik chiński off grid lecz została instalacja rozbudowana i teraz ten falownik leży i się kurzy. Na dachu mam trzy stringi paneli (każdy z nich po 4300 wp) co powoduje że jeden string w lecie muszę odłączać bo falownik(Kaco) jest za małej mocy.

I tu moje pytanie, czy mogę podłączyć falownik off gridowy wraz z jednym stringiem pod jedną z faz? Problem w tym że ten falownik po podlaczeniu  fazy do  wyjścia AC-OUT nie synchronizuje się z fazą i wyskakuje błąd. On żeby mógł działać musi mieć zasilanie na wejściu AC-IN lub wejście z paneli ale one mogą zasilać tylko w dzień kiedy jest słońce. Nie podłączam do niego baterii chciałbym żeby tylko zebrał energię z paneli i wpompował bezpośrednio do jednej z faz instalacji.

I tu najważniejsze pytanie: Tak sobie myślę żeby podłączyć te samą fazę pod AC-IN i AC-OUT i nie podłączać baterii, ale podłączyć strng z panelami. Wtedy teoretycznie działałby falownik  AC-OUT by się zsynchronizowało poprzez BYPAS z AC-IN i wtedy jak wzejdzie słońce to energia z paneli zostanie przekierowana na AC-OUT ale to tylko teoria nie wiem czy to w praktyce jest możliwe a nie chce czegoś zepsuć..

Wiem, jedną opcja jest taka , żebym mógł go podłączyć pod baterie a nie pod wyjście AC i wtedy zbierałby energię do baterii. Jest jednak jeden minus, kiedy bateria będzie pełna to energia z dachu nie będzie wysłana do sieci , a ja chciałbym nadwyżkę energii sprzedawać.  

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.

 
Dodane : 17/05/2024 8:19 pm
Udostępnij: