Sonoff z tasmota - ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Domoticz Sonoff z tasmota - dioda pulsuje (problem mqtt)

maciekk
(@maciekk)
Majster

Witam,

Po długim czasie postanowiłem ponownie wykorzystać gniazdo Sonoff (mam wgraną tasmotę). Niestety po podłączeniu, dioda pulsuje co 2 sekundy. W konsoli widać, że nie udaje się połączyć z mqtt. Nie bardzo wiem, jak rozwiązać ten problem. Korzystam z domoticza i obrazu smarticz. Teoretycznie gniazdo powinno się komunikować, a jednak nie chce. Po wejściu w adres gniazda i wybraniu "przełącznik" gniazdo reaguje (aczkolwiek dioda miga - raz na zielono, a w przypadku wyłączenia na zielono-czerwono). Niemniej nie potrafi się skomunikować z mqtt. Macie może pomysł jak to rozwiązać?

Cytuj
Autor tematu Dodane : 06/01/2022 11:53 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@maciekk migająca led informuje że mqtt w tasmocie jest włączone ale albo jest błąd w konfiguracji , albo ktoś o niej całkiem zapomniał . Czy masz w tasmocie skonfigurowane połączenie z brokerem tak samo jak w domoticz ? IP, port, user, hasło ? 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 07/01/2022 6:55 am
maciekk
(@maciekk)
Majster

@isom, dzięki za odpowiedź. Tak, sprawdziłem dzisiaj dla pewności raz jeszcze. Zarówno Sonoff jak i Domoticz są skonfigurowane tak samo. Załączyłem zdjecia, bo może jest coś czego w moim poszukiwaniu nie widzę. W Domoticz, dla pewności zmieniłem "localhost" na 192.168.1.95 - ale nadal bez zmian. Konsola cały czas pokazuje nieudane próby połączenia. Zmieniłem też użytkownika i hasło (w Domoticz i Sonoff), aby uniknąć różnych haseł pod gwiazdkami. Niestety nadal bez sukcesu

Domoticz mqtt
sonoff mqtt

 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 07/01/2022 10:57 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@maciekk czy masz coś jeszcze oprócz tego sonoff co działa po mqtt ? Widzę dwie bramki mqtt w twoim sprzęcie jedna localhost druga IP , czemu ma to służyć ? 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 07/01/2022 11:56 am
maciekk
(@maciekk)
Majster

@isom To jakiś błąd, bo chciałem sprawdzić, czy problemem nie jest zapis "localhost" i zmieniłem na adres IP. Ale to nie pomogło, więc usunąłem to z adresem i zostało tylko jedno, które jest na localhost. Teraz wygląda jak na załaczniku. Dodatkowo sprawdziłem logi w Domoticz i co pewien czas pojawia się błąd w mqtt. W konsoli sprawdziłem porty i działanie usługi  - wydaje się, że wszystko działa...

Rpi mosquitto
Domoticz mqtt 1
Domoticz log

 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 07/01/2022 12:08 pm
MiG41
(@marcingajda)
Ekspert

Przecież w logach je napisane ,że każda próba połączenia do MQTT przez domoticz jest rónież nieudana.

Zrestartuj ręcznie to mosqiuto.

Możesz też zainstalować na windowsie program MQTT Exploer do podglądu ( i w sumie ustawianie też ) topics w brokerze MQTT ,jak nim się również nie połączysz , to coś nie tak z tm brokerem ( mimo ,że nasłuchuje port i teoretycznie działa).

OdpowiedzCytuj
Dodane : 07/01/2022 12:27 pm
maciekk
(@maciekk)
Majster

Próbowałem zrestartować ręcznie - bez powodzenia. Zainstalowałem MQTT Explorer - niestety nie mogę się połączyć. Chyba najprościej będzie odinstalować i ponownie zainstalować mqtt.. Bo nie mam pojęcia co może być nie tak z ustawieniami. 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 07/01/2022 12:52 pm
maciekk
(@maciekk)
Majster

Sprawdziłem ruch w mosquitto i generalnie jest offline.. Nie jestem linuxowcem, więc trudno mi to dokładnie przeanalizować.

Mosquitto

 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 07/01/2022 1:04 pm
MiG41
(@marcingajda)
Ekspert

Jeśli resetowanie nie pomogło ( pewnie robiłeś przez sudo service mosquitto restart , albo coś w ten deseń ) , to możnaby jeszcze pokombinować w stylu:

killall -9 mosquitto

i jeszcze raz resartować. 

Albo od razu  odinstaluj i zainstaluj ponownie mosquito , natomiast jak to zrobić , to już zależy gdzie go masz ,i jak go instalowałeś. 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 07/01/2022 1:38 pm
maciekk
(@maciekk)
Majster

Problem rozwiązany. Odinstalowałem, zainstalowałem ponownie. Ustawiłem usera i hasło. Reset. I zadziałało. Dzięki za wszystkie porady i sugestie. 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 07/01/2022 6:15 pm
Udostępnij: