Forum Smart'ny Dom

Smartfon lub tablet...
 

Smartfon lub tablet z androidem i kamerą współpraca z domoticzem  

  RSS
isom
 isom
(@isom)
Dyrektor Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019

Widzę że odkąd pojawił się gotowy obraz do pobrania  wzrasta zainteresowanie domoticzem i jego możliwościami dlatego pomyślałem , że opiszę  jak sobie zorganizować tani monitoring przydatny w czasie urlopu , wyjazdu na weekend , lub po prostu jako kamerka nadzorująca pomieszczenie w którym na ścianie zamontowany jest tablet z domoticzem i dostępem do wifi.

Wstawiam filmik jak to działa na moim starym samsungu , gdzie kamera nie jest najlepszej jakości 

https://drive.google.com/open?id=1Y24My54LtpppsIN3WWow5vRp-fYs6-f_

Do tego projektu można wykorzystać stary smartfon , pobieramy ze sklepu Play aplikację IP Webcam , warto przeczytać opis dostępny tu https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pas.webcam&hl=pl

bo aplikacja ma naprawdę duże możliwości i ja nie będę omawiał wszystkich.

 W aplikacji pobieramy Wtyczki , które nas interesują , i przechodzimy do zakładki Ustawienia Połączenia , tu ustawiamy dowolną nazwę użytkownika , hasło i Port do komunikacji ja akurat wybrałem port 8888 , następnie trzeba sprawdzić czy ONVIF support jest aktywny.

Sprawdzamy logując się do routera jaki adres IP został przydzielony dla naszego telefonu i robimy rezerwację adresu żeby zawsze ten telefon miał ten konkretny adres, następnie ponownie uruchamiamy aplikację IP Webcam , przechodzimy na sam dół menu gdzie klikamy zakładkę Uruchom serwer , po chwili powinniście zobaczyć na ekranie smarfona obraz z kamery z podanymi na dole adresami do logowania przez przeglądarkę.

Po wpisaniu prawidłowego adresu wraz z portem pojawi się okno logowania gdzie wpisujemy dane utworzone na smartfonie .

po tym otworzy się okno z ustawieniami parametrów gdzie jest też dostępny podgląd na żywo. Jeżeli chcecie sprawdzić co należy wpisać w ustawieniach domoticza ( adres URL grafiki) , to trzeba zajrzeć w zakładkę Inne sposoby podglądu --> zaawansowane i pojawi się okno tak jak na foto poniżej i to co zaznaczyłem jest do wpisania w domoticzu.

Dla pewności wstawiam fotkę jak to wygląda przy dodawaniu kamery do domoticza 
 
Po wpisaniu swoich danych wciskamy test połączenia , jak obraz się nie pojawi to nic nie oznacza , u mnie nie pojawił się nigdy , ale po kliknięciu Update , po chwili będzie możliwy podgląd z kamery . 
Oczywiście po zamknięciu apki w telefonie połączenie zostanie utracone , ale jeżeli telefon będzie miał stały adres IP to po ponownym włączeniu aplikacji i uruchomieniu serwera , znów będziemy mogli zobaczyć obraz w domoticzu.
Nie będę opisywał jak dodać pasek z datą i stanem baterii , oraz jak skonfigurować detekcję ruchu , bo to zależy od waszych preferencji i warunków w jakich ma pracować kamera .
Jak ktoś ma pytania to śmiało pisać 
Cytuj
Dodane : 02/03/2019 8:08 pm
adrian polubień
Udostępnij:Udostępnij
  • 1
    Share

Proszę Zaloguj Się lub Zarejestruj