Powiadomienia
Wyczyść wszystko

[Rozwiązany] ESP8266 + przekaźnik + termostat

12 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Likes
325 Wyświetleń
Jarson
(@jartech)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

Witam wszystkich.

Mam taki zestaw Domoticz + Esp 8266 + przekażniki 2 docelowo 4 + temostaty kontroli koparek.

Załączam/wyłączam całość w Domoticz i to działa.

Chciałbym mieć kontrolę temperatury i możliwość wyłączenia lokalnie na ESP bez połączenia z Domoticz każdej z koparek w przypadku wzrostu temperatury. Nie mogę dojść do ładu w Rules w ESP jak to wykonać prosto i szybko.

Jakaś podpowiedz.

 
Dodane : 03/08/2023 9:45 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5085
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Prościej chyba już się nie da https://afe.smartnydom.pl/pl/postawowe-informacje/wersje-afe-firmware/afe-firmware-t1-wlacznik-i-ds18b20

Cztery gotowe termostaty działajace lokalnie, cztery przekaźniki i do 8 czujników 

 

 
Dodane : 03/08/2023 10:16 pm
Jarson
(@jartech)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

Nie o to mi chodzi. Pomiary mam zagwarantowane na zewnętrznych termostatach i nie interesuje mnie pomiar w ESP czy domoticzu.

Chcę tylko mieć możliwość wyłączenia konkretnego przekaźnika sygnałem z termostatu w samym ESP.

 
Dodane : 03/08/2023 10:21 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5085
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Nie rozumiem ? Skoro są termostaty to dlaczego nie dodasz przełączników do ESP ? Wtedy termostat steruje przełącznikiem a ten przekaźnikiem. Niezależnie w Domoticz dalej masz możliwość włącz/wyłącz.

Można to zrobić przewodowo lub po wifi 

I nie chodzi tu o fizyczne przełączniki, tylko programowe na GPIO 

 
Dodane : 03/08/2023 10:46 pm
Jarson
(@jartech)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

Dodane przez: @isom

Nie rozumiem ? Skoro są termostaty to dlaczego nie dodasz przełączników do ESP ? Wtedy termostat steruje przełącznikiem a ten przekaźnikiem. Niezależnie w Domoticz dalej masz możliwość włącz/wyłącz.

Można to zrobić przewodowo lub po wifi 

I nie chodzi tu o fizyczne przełączniki, tylko programowe na GPIO 

No właśnie cały czas o tym piszę. Chodzi mi o prawidłowe komendy w Rules. Bo coś źle chyba robię lub błąd składni robię.

 

 
Dodane : 04/08/2023 9:45 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5085
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Jakie rules ? Zwierasz stykami termostu GPIO do masy i taki stan załącza przekaźnik na innym GPIO. Prawie każdy firmware z prawdziwego zdarzenia jest w stanie takie coś ogarnąć bez reguł 🙂

Pomijam ESPEasy, którego nie użwam , ale Tasmota, AFE bez problemu

 
Dodane : 04/08/2023 3:35 pm
Jarson
(@jartech)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

No to może jeszcze raz.

Wysyłam rozkaz na załączenie danej koparki z Domoticza do Esp. I to musi być wykonywane. Koparki nie pracują całodobowo, przynajmniej nie wszystkie. Kontrola temperatury ma być po stronie ESP i to esp a właściwie odpowiedni termostat ma wyłączyć daną koparkę. Jest to tymczasowy układ sterowania

 
Dodane : 04/08/2023 3:44 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5085
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Kontrola temperatury jest raczej po stronie tego termostatu, pisałeś wcześniej że masz jakieś termostaty i nie chcesz termostatu programowo w ESP. Napisz po ludzku co jest do czego podłączone a nie trzeba zgadywać. Jak masz termostat to ma on styki zwierne, jak ma, to nleży je wykorzystać i podłączyć do wolnego GPIO w ESP, które ma być ustawione na sterowanie przekaźnikiem odopwiedzialnym za stan koparki. 

 
Dodane : 05/08/2023 11:05 am
Jarson
(@jartech)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

Dodane przez: @isom

Kontrola temperatury jest raczej po stronie tego termostatu, pisałeś wcześniej że masz jakieś termostaty i nie chcesz termostatu programowo w ESP. Napisz po ludzku co jest do czego podłączone a nie trzeba zgadywać. Jak masz termostat to ma on styki zwierne, jak ma, to nleży je wykorzystać i podłączyć do wolnego GPIO w ESP, które ma być ustawione na sterowanie przekaźnikiem odopwiedzialnym za stan koparki. 

To pokolei:

Jest sobie Domoticz i na jego panelu wybieram odpowiedni przycisk do załączenia odpowiedniej koparki lub grupy koparek.

Sygnały z Domoticza docierają do ESP8266. ESP 8266 ma na pokładzie 4 przekaźniki i 4 termostaty podłączone do GPIO Esp.

I teraz jeżeli dana koparka ma sygnał do pracy (podane zasilanie) przez odpowiedni przekaźnik a temperatura wzrośnie z dowolnego powodu ma zostać odłączony przekaźnik który zasila omawianą koparkę.

Sterowanie przekaźnikami domoticz + ESP8266+GPIO działa mi nie działa mi natomiast wyłączenie danego przekaźnika po stronie ESP.

Sygnały z termostatów są podpięte do ESP i ich zmiana statusu jest widziana na ESP.

 

 
Dodane : 05/08/2023 12:36 pm
sudan17
(@sudan17)
Wpisów: 9
Bywalec
 

A jakie oprogramowanie masz na tym ESP8266 ?

 
Dodane : 06/08/2023 5:07 pm
Jarson
(@jartech)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

Na wszystkich ESP praktycznie identyczne. Nawet na tych które leżą w kartonikach.

INFO

 

 
Dodane : 06/08/2023 5:11 pm
Jarson
(@jartech)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

Temat zamykam.

 
Dodane : 06/08/2023 8:04 pm
Udostępnij: