Sterowanie światłem...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Home Assistant Sterowanie światłem z pomocą Home Assistant

2 Wpisów
2 Użytkownicy
0 Likes
2,075 Wyświetleń
(@jbl-tom)
Wpisów: 1
Nowy
Autor tematu
 

Cześć,

szykuję się do przeprowadzki i w nowym lokum chciałbym trochę poważniej podejść do tematyki automatyzacji/smart w swoim lokum. Obecnie mam głośnik google, pod 'google home' podłączone jakieś smart gniazdka od d-linka, sterowanie intymnym światłem to tu, to tam. Podoba mi się ten pomysł i chciałbym go rozbudować.

 

Plan: Chciałbym "oderwać się" od google home i całość oprzeć bardziej lokalnie, po wstępnych artykułach

  • wybrałem "Home Assistant" które chcę postawić na Raspberry Pi 4b.
  • W domu będzie nowa instalacja elektryczna, więc wstępnie zastanawiam się nad instalacją włączników z serii Sonoff. Chciałby, żeby wszystko było funkcjonalne w trakcie na przykad awarii mojej "centralki".
  • przy działającym internecie nadal będę mógł zintegrować sterowanie z google home i swoim głośniczkiem aktywować konkretne akcje.

Oczekiwania:

  • zakładam, że taka instalacja da mi możliwość docelowo zaprogramowania włączania czy wyłączania wybranych (lub wszystkich) świateł na przykład na bazie gotowego scenariusza, załóżmy w godzinach 00:00 - 07:00
  • zakładam, że taka instalacja da mi możliwość "zaprogramowania" niektórych przycisków. Przykładowo: przy schodach zainstalowałbym włącznik dwukanałowy, gdzie fizycznie działał by tylko kanał lewy (włącznie/wyłączenie światełna schodach), a programowo zmieniłbym kanał prawy na "zgać wszystkie światła na parterze).
  • zakładam, że przyszłościowo instalując np czujki ruchu, taki system pozwoliłby mi na w miarę łatwą rozbudowę o dodatkowe funkcje.

Pytania:

  • Czy to ma sens?
  • czy ma sens zainstalowanie jednego cyz dwóch "pustych" włączników - na przykład w sypialni koło łóżka, który fizycznie nic nie przełączają, ale daje mi panel sterowania, żebym w przyszłości pod te przyciski mógł zaprogramowaniać jakieś konkretne akcje, czy scenariusze?
 
Dodane : 02/04/2021 4:09 pm
Tagi tematu
(@aviti)
Wpisów: 7
Aktywny
 

Jak najbardziej ma to sens. Sam u siebie tak mam z włącznikami QTouch przeprogramowanymi na Tasmotę. Całą automatyzację mam dzięki dodatkowi do Home Assistanta - NodeRed (na YT pełno poradników). Oświetlenie ogrodu i domu włącza się gdy czujnik światła będzie wskazywał wartość 0lux a wyłącza o 3:00 - najprostsza automatyzacja jaką mam. Co do włączników "pustych" nie jestem pewny czy te włączniki bez przewodu neutralnego mogą pracować bez obciążenia (zazwyczaj producent podaje minimum 3w na kanał), aczkolwiek gdy programowałem włączniki nie podłączałem nic do nich i działały, tylko pytanie jak długo 🙂

 
Dodane : 01/05/2021 9:12 pm
Udostępnij: