Sterowanie światłem...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Home Assistant Sterowanie światłem z pomocą Home Assistant

jbl-tom
(@jbl-tom)
Nowy

Cześć,

szykuję się do przeprowadzki i w nowym lokum chciałbym trochę poważniej podejść do tematyki automatyzacji/smart w swoim lokum. Obecnie mam głośnik google, pod 'google home' podłączone jakieś smart gniazdka od d-linka, sterowanie intymnym światłem to tu, to tam. Podoba mi się ten pomysł i chciałbym go rozbudować.

 

Plan: Chciałbym "oderwać się" od google home i całość oprzeć bardziej lokalnie, po wstępnych artykułach

  • wybrałem "Home Assistant" które chcę postawić na Raspberry Pi 4b.
  • W domu będzie nowa instalacja elektryczna, więc wstępnie zastanawiam się nad instalacją włączników z serii Sonoff. Chciałby, żeby wszystko było funkcjonalne w trakcie na przykad awarii mojej "centralki".
  • przy działającym internecie nadal będę mógł zintegrować sterowanie z google home i swoim głośniczkiem aktywować konkretne akcje.

Oczekiwania:

  • zakładam, że taka instalacja da mi możliwość docelowo zaprogramowania włączania czy wyłączania wybranych (lub wszystkich) świateł na przykład na bazie gotowego scenariusza, załóżmy w godzinach 00:00 - 07:00
  • zakładam, że taka instalacja da mi możliwość "zaprogramowania" niektórych przycisków. Przykładowo: przy schodach zainstalowałbym włącznik dwukanałowy, gdzie fizycznie działał by tylko kanał lewy (włącznie/wyłączenie światełna schodach), a programowo zmieniłbym kanał prawy na "zgać wszystkie światła na parterze).
  • zakładam, że przyszłościowo instalując np czujki ruchu, taki system pozwoliłby mi na w miarę łatwą rozbudowę o dodatkowe funkcje.

Pytania:

  • Czy to ma sens?
  • czy ma sens zainstalowanie jednego cyz dwóch "pustych" włączników - na przykład w sypialni koło łóżka, który fizycznie nic nie przełączają, ale daje mi panel sterowania, żebym w przyszłości pod te przyciski mógł zaprogramowaniać jakieś konkretne akcje, czy scenariusze?
Cytuj
Autor tematu Dodane : 02/04/2021 4:09 pm
Tagi tematu
Udostępnij: