Sterowanie ogrzewan...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

4 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Likes
522 Wyświetleń
RiRoQ
(@riroq)
Nowy
Autor tematu
 

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem nowym użytkownikiem forum i dopiero staram się pomalutku wdrażać w ogólny temat smart home tak że prosiłbym o DUŻĄ wyrozumiałość na nie koniecznie mądre pytania jednak jest ich tak wiele że wolę je zadać w osobnym temacie jako że staram się uporać z przygotowaniem do swojego pierwszego projektu. Jak w temacie możecie doczytać chodzi o sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Jako że ciepło dociera do mnie z sieci miejskiej to mam wpływ tylko na regulację temperatury na mieszalniku (mieszalnik termostatyczny z regulacją manualną jeśli jest taka potrzeba mogę wymienić na inny), załączanie i tryb pracy pompy, zamykanie/otwieranie pętli na rozdzielaczu i regulację przepływu na przepływomierzach. Mój rozdzielacz składa się z 8 niezależnych pętli. Jak już zdążyłem doczytać będę potrzebował 8 elektro zaworów na każdą pętlę do tego jakieś bezprzewodowe przełączniki, do sterowania raspberry może być nawet pi 4 jeśli jest taka potrzeba, czujniki temperatur bezprzewodowe w ilości 4 szt i jeśli jest jakaś możliwość ekran dotykowego do raspberry aby zrobić sobie panel sterujący do całego smart home. Zależałoby mi również na zaawansowanym sterowaniem całym systemem czyli harmonogramy histerezy itp.. Pytanie brzmi jakie komponenty zastosować i na jakim systemie postawić raspberry: domoticz czy openhab a może home assitant bo ile opinii tyle wersji. Jeśli macie pomysły jak bardziej rozbudować ten system lub co zmienić również będę wdzięczny za wszelkie informacje. Ciepło pozdrawiam całe forumowe towarzystwo!!!

 
Dodane : 04/01/2022 6:03 pm
isom
 isom
(@isom)
Szefu Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@riroq

Cześć zacznę od końca, Serwer na którym postawisz swój system automatyki musisz wybrać sam , najlepiej zacząć od oceny swoich umiejętności i tego, z którym z serwerów czujesz się najlepiej.

Poziom trudności w ogarnięciu podstaw był już wielokrotnie opisywany i wygląda to tak:

Najłatwiej zacząć z Domoticz , potem jest  HA, a najwięcej wymaga od użytkownika OH.

Wszystkie trzy serwery  spokojnie zainstalujesz na RPi 4 , przy Domoticz masz gotowca czyli „Smarticz” – poczytaj .

Generalnie samo sterowanie pętlami podłogówki też wielokrotnie było wałkowane na tym forum , więc szczerze mówiąc pisanie tego po raz kolejny to powielanie i robienie niepotrzebnego śmietnika.

Można to zrobić na ESP 8266 z firmware AFE , np. dwa moduły Sonoff4ch PRO i mamy 8 wyjść na gotowo. Siłowniki – elektro zawory najlepiej ze względów bezpieczeństwa zastosować takie na 12 -24V ( kontakt z wodą)

W każdym pokoju czujnik temp , czujnik otwarcia okna ( można zrobić na jednym ESP np. wemosD1mini) i tu również polecam firmware AFE.

Panel – ekran dotykowy w zależności od serwera , na forum jest opis @adrian pod OH i mój pod Domoticz.

Harmonogramy i histerezy do ogarnięcia w każdym z serwerów .

 

 
Dodane : 04/01/2022 7:51 pm
Juan M
(@juanm)
Członek
 

 Między rozdzielnią elektryczną, a rozdzielaczem połóż wieloparowiec, tyłe żył ile głowic + 1 wspólna. Dodatkowo do wszystkich pomieszczeń gdzie ma być pomiar dodatkowa puszka podtynkowa, obok tych z oświetleniem doprowadzasz kabel magistralny 2x2x0,8 EIB (linia, gwiazda, drzewo). Montujesz regulatory temp. Masz pomiar regulację, regulację ze smartphone/tablet, zegar astronomiczny. Możesz założyć radiowy kontaktron pod klamkę i wprowadzić sygnał do systemu.

Zerknij sobie tutaj: {{SPAM usunięte}}

Znajdziesz wiele materiałów w tym temacie. 

 
Dodane : 21/01/2022 7:05 am
isom
 isom
(@isom)
Szefu Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@juanm i przy tym wszystkim ból głowy jak na to zarobić . Kolego takie rady to na forum KNX , bo tu za cenę tego kontaktronu radiowego ma połowę całego sterowania.

Pozdrawiam 

 
Dodane : 21/01/2022 8:00 am
Udostępnij: