Zigbee2mqtt Wyłącze...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Zigbee2mqtt Wyłączenie funkcji Routera w urzadzeniu

korzeniewski36
(@korzeniewski36)
Początkujący

Witam, Po przesiadce z Domoticza na Homeasistanta pojawił sie problem z urządzeniami pracującymi w sieci zigbee. Posiadam w domu 3 urządzenia  "end device" Wyłaczniki ścienne bez "N" oraz jeden "dimmer" który pracuje również jako router. Urządzenia mogę normalnie dodać i pracują poprawnie do czasu restartu maliny np wyłączenie prądu. Po restarcie maliny wszystkie trzy włączniki zaczynają łączyć się ze ściemniaczem i zaczynają pokazywać tylko swój stan ale nie mogę nimi sterować za pomocą homeasistanta ani addona zigbe2mqqt. Identyczny temat znalazłem i tam zaproponowali użytkownikowi UPSa żeby malina chodziła cały czas ponieważ podobno przy zaniku napięcia "Bramka zigbee nie zdarzy się  załadować wiec urządzenia końcowe z automatu łączą się z routerem". Jest to trochę bez sensu rozwiązanie bo czasem malinę trzeba odłączyć od zasilania np jak padnie karta, dysk czy coś w tym stylu. Nie wyobrażam sobie mając w domu w przyszłości kilkanaście urządzeń tego typu parować wszystko od początku i ustawiać na nowo np automatyzacji.  Moje pytanie brzmi czy ktoś już rozwiązał taki problem i czy istnieje możliwość wyłączenia funkcji routera w dimmerze, jeśli tak to w jaki sposób??  Zaznaczę jeszcze ze nim przed sparowaniem dimera i sparowaniu z bramką samych wyłączników wszystko działa jak należy i można malinę restartować ile się chce i wszystko wraca do normy.  A co do Domoticza problem ten nie występował, po restarcie wszystko wracało do normy po paru minutach. 

Bramka cc2531 

 

Cytuj
Autor tematu Dodane : 12/01/2022 6:38 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@korzeniewski36 dziwne to trochę, przecież urządzenie typu router w sieci zigbee po połączeniu z coordinatorem - bramką , powinien wszystkie przytulone do siebie urządzenia również z tą bramką połączyć. Plugin do domoticz w dużej mierze opiera się na rozwiązaniach z HA , więc tym bardziej to dziwne.  

OdpowiedzCytuj
Dodane : 12/01/2022 9:34 am
korzeniewski36
(@korzeniewski36)
Początkujący

To może problem jest z tym Dimerem?? Do czasu aż nie sparowałem tego ściemniacza, jak wyłączyłem malinę to przełączniki zapaliły się na czerwono czyli brak komunikacji. Jak włączyłem malinę czerwone światełko zgasło i działały normalnie.  Po sparowaniu ściemniacza i wyłączeniu raspberry Nic się nie zaświeciło na czerwono czyli ewidentnie przejął je ten ściemniacz.... 

Przechwytywaniewer
OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 12/01/2022 9:43 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@korzeniewski36 a co pokazuje mapa sieci ?

2

 Przecież tam widać całą pajęczynę i co z czym 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 12/01/2022 10:01 am
Udostępnij: