Sterowanie ogrzewan...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pytanie Sterowanie ogrzewaniem podłogowym - prośba o radę

Strona 3 / 3
lukas121
(@lukas121)
Ekspert Donator 2019 Zasłużony dla Forum

Pompa ciepła spokojnie przy temperaturze 55 stopni osiągnie COP ponad 2. Można bez problemu też puścić 35-39 stopni na grzejniki, wystarczy je odpowiednio przewymiarować.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 01/03/2021 10:13 pm
adrian i isom polubień
MiG41
(@marcingajda)
Majster

A Ci głupi ludzie zakładają podłogówki i puszczają w objeg wodę o temp 28-30 stopni , po co , jak spokojnie pompa ciepła osiąga 55,a do tego grzejniki starczają....

Równie dobrze można "spokojnie" wsiąść w samochód , wrzucić 1 bieg , i tak jechać 200 - 300km. Kto bogatemu zabroni...

OdpowiedzCytuj
Dodane : 02/03/2021 10:40 am
bartolomeo
(@bartolomeo)
Majster

Ciekawie czyta się ten wątek. Każdy ma swoje zdanie i stwierdza wyższość jednego nad drugim...Ja póki co mam piec na pellet, ale jak kiedyś dokona żywota to zainstaluje pompę ciepła...  chciałem się tylko odnieść do ostatniego posta @MiG41. Ja tylko powiem, że nigdy nie zamieniłbym podłogowki na grzejniki. Raz, że walory estetyczne, dwa że meblowanie pomieszczeń robi się znacznie łatwiejsze, trzy zupełnie inny komfort cieplny i równe rozłożenie temperatury w pomieszczeniu... A co do sterowania to po tej zimie mam już większość super dograne. Ciepła łazienka na czas kąpieli, chłodniej w nocy, ciepła podłoga po przebudzeniu, zjazd do 19stopni na czas dluzszej nieobecności, cieplej w jednym pokoju jeśli żona pracuje z domu itd...

OdpowiedzCytuj
Dodane : 04/03/2021 11:46 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@bartolomeo każdy system ogrzewania ma swoje plusy i minusy , a ilu użytkowników tyle opinii . Mi nie odpowiada to że muszę dostosować podłogi do tego typu ogrzewania i że nie mam wpływu na szybkie zmiany temperatury ( bezwładność układu) , ale jak ktoś nie chce dębowych desek na podłogach tylko przystosowane do podłogówki podłoże to kto komu zabroni :))

OdpowiedzCytuj
Dodane : 04/03/2021 12:03 pm
MiG41
(@marcingajda)
Majster

Nie no grzejniki plusów żadnych nie mają. Szybko się rozgrzewają ? Znam szybsze rzeczy  , a i podłogówkę da się zaprojektować tak ,żeby równie szybko nagrzała pomieszczenie ( skoro to jest priorytet ).

Żeby nie było , mając dębową podłogę też bym nie ruszał , ale żeby nie powstało jakieś przekonanie , że jest jakiś plus zakładania grzejników w nowym domu.

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 04/03/2021 3:59 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@marcingajda grzejników z podłogówką pod względem szybkości reakcji i czasu potrzebnego do zmiany temperatury nie ma co porównywać. Zostaw wyłączoną podłogę na 24H i zagrzej potem w trzy godziny . U mnie kocioł na pellet przy obecnych temperaturach rozpala się trzy razy na dobę na 1,5 h to w sumie 4,5 h , przy podłogówce nieosiągalne .

To samo przy awarii pompy czy kotła , ja grzejnikami przywrócę dom do normalnych temp w kilka godzin nawet po dwóch dniach bez grzania , przy podłogówce nieosiągalne bo sama podłoga się będzie grzała kilka godzin. Przy grzejnikach niskotemperaturowych z nawiewem , jeszcze szybciej zagrzeję wychłodzony dom a i z pompą ciepła mogą bez problemu pracować  Zaleta podłogówki to niskie temperatury pracy , lepszy komfort cieplny i brak mebli pod oknami . 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 04/03/2021 4:57 pm
adrian i lukas121 polubień
MiG41
(@marcingajda)
Majster

Ale co to za podejście , nie grzej 24h a potem przywróć do normalnej temp.... ( Pomijając fakt ,że przy 5 stopniach na dworze jak pompa się wyłączy to włączy się faktycznie za 24h).  Przecież takim zachowaniem zużyjesz tyle samo pelletu jak nie więcej. Tak się po prostu nie powinno robić.

Ja nie był bym w stanie przywrócić temperatury w 3h przy ujemnych( takich poniżej -10) temperaturach ,ale nie dla tego ,że to podłogówka , tylko dla tego ,że pompa ciepła ma moc dokładnie taką , jakie jest zapotrzebowanie budynku. Miałbym piec na pellet 30kW to mógł bym spróbować.

Przy temperaturze przy 0 może po 24 godzinach byłoby 0 1 stopien niżej. 

W poprzednim sezonie miałem taryfę G12AS , i tam tania strefa była tylko od 22 do 6 , i to wystarczało na cały dzień ,żeby zakumulować cieplo w podłodze i starczyło do tej 22 .

OdpowiedzCytuj
Dodane : 04/03/2021 6:24 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Ja wiem że Ty nie był byś w stanie przywrócić temperatur w domu po 3 h , nawet mając pompę 30kW , która przy normalnej pracy by taktowała jak wściekła , to samo robił by przewymiarowany kocioł. Przy grzejnikach mogę sobie pozwolić na wychłodzenie domu i zagrzanie znamionową mocą kotła , która wcale nie musi być z kosmosu.

A grzanie z pełną mocą w kotłach pelletowych to największa sprawność , dlatego u mnie rozpala się ten kocioł tylko na dogrzanie i się wygasza , dzięki temu spalam około 9 kg na dobę co daje około 9 zł dzienne za ogrzewanie . Gdybym utrzymywał kocioł przez cały czas to na samo podtrzymanie płomienia poszło by ze 2 kg. Oczywiście na taki tryb pracy pozwalają tylko grzejniki , przy podłogówce gdybym wygaszał kocioł na 8 h to potem by musiał hehłać kilka godzin żeby odrobić starty w podłodze. W domu bym tego nie odczuł ale w portfelu już tak.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 05/03/2021 12:44 pm
MiG41
(@marcingajda)
Majster

Naprawdę super bajer, pozwolenie sobie na wychłodzenie domu. 

Zagrzewasz co najwyżej tylko powietrze ,a wszystkie graty w domu zanim się nagrzeją.... Siadasz na zimnym łóżku , krześle itd. Naprawdę fajna zabawa , chłodzić sobie dom i go z powrotem ogrzewać. 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 05/03/2021 2:09 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@marcingajda gdyby nie to , że śmiesznie się z Tobą dyskutuje to bym już dawno przestał . Nie mieszkałeś w domu szkieletowym i nie wiesz, że taki dom się tak nie wychładza jak murowany , nie ma murów, które najszybciej się wychładzają. Po co ja mam grzać jak mnie nie ma ? Wystarczy że jak wrócę to mam ciepło :)) . A sprzęty , czy łóżko ? zapraszam na kawę sam się przekonasz . Jesteś zabawny w walce o tą podłogówkę . Tak  jest komfortowa , ale ma wady których ja nie chcę , np unoszący się razem z ciepłym powietrzem wszechobecny kurz , a może jestem średniowieczny i nie chcę spać na żyłach wodnych :))

OdpowiedzCytuj
Dodane : 05/03/2021 2:49 pm
MiG41
(@marcingajda)
Majster

Mnie też również bawi takie przywiązanie do kaloryferów. Również zapraszam na kawę ( sam nie piję ale znajdzie się) , i sam zobaczysz czy unosi się kurz , czy Cię będzie w stopy parzyło ,czy też inne bioprądy będziesz odczuwał. 

Mieszkałem z rodzicami w domu z kaloryfereami i piecem , gdzie również nie było grzane jak nikogo nie było ,więc na prawdę mam porównanie i wiem ,że jak tylko jest możliwość to ,żeby kaloryferów nie zakładać , nawet do garażu. 

Też jesteś zabawny , jak nie zabawniejszy 😉

OdpowiedzCytuj
Dodane : 05/03/2021 3:06 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Tośmy się obaj ubawili i chyba też o to chodzi w tych trudnych czasach . Pozdrawiam

OdpowiedzCytuj
Dodane : 05/03/2021 6:49 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

@isom też mam szkielet i też wyłączam ogrzewanie, chyba nadajemy na podobnych falach z ogrzewaniem pustych ścian 😉 

Czytając twój komentarz sprawdziłem "szybkość" nagrzewania się chałupy - jakoś nie sprawdzałem w liczbach tempa jej przyrostu  Wychodzi mi, że 2.5 stopnia to ok 40min (170m2 użytkowe), pewnie od wielu czynników zależy - jak w Twoim domu? 

image

Pare lat temu ja wyjechałam w Sudety na 3tyg (zima) temp spadła do 7st w domu - tylko na any-zamarzaniu był 🤪 Włączyłem ogrzewanie gdzieś w Twoich okolicach, myślałem że da radę, dopóki nie dojadę do Wawy - podeszło pod ~17-ście 😝 i rzeczywiście kanapa była zimna - źle wycelowałem - trzeba było włączyć na wysokości Opola - dzieciaki dały mi popalić 🤪 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 05/03/2021 8:05 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@adrian to Ty doskonale wiesz co to szkielet :)) U mnie tak nisko nie spada , tzn nie ma takiej amplitudy i grzeję niskim parametrem , więc tak jak już pisałem wcześniej cykl trwa półtorej godziny , gdybym wpuścił w grzejniki 50- 55  st to pewnie byłoby znacznie szybciej , ale wtedy na 100% doszłoby do przegrzania pomieszczeń, a ja tak nie lubię

1

 Do 7 stopni jeszcze nie wychładzałem 🙂 , jak wyjeżdżam na dłużej to ustawione mam na 15 i włączam normalne grzanie  tak przynajmniej 6 godzin przed powrotem  

OdpowiedzCytuj
Dodane : 05/03/2021 9:31 pm
Strona 3 / 3
Udostępnij: