Sonoff ZigBee Bridg...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Sonoff ZigBee Bridge lub Xiaomi Set

Mikrofalowka
(@mikrofalowka)
Nowy

Cześć Wszystkim

Jestem w trakcie remontu domu i chciałbym zacząć swoją małą przygodę ze smart home. Trochę o tym czytałem, zastanawiam się nad wydającym się bezproblemowym Xiaomi Smart Kit ale jest to zamknięty system i może z czasem chcąc więcej bym żałował. Czytałem też o protokole ZigBee i w tym wszystkim przewijała się firma Sonoff (która ponoć dogadała się z Tuya, co liczę że daje dużo nowych zabawek ) dlatego jest to drugi wybór.

Ogólnie chciałbym wykorzystać powyższe urządzenia głównie do sterowania światłem w domu (czujniki ruchu -> włącznik ścienny lub przełącznik do puszkowy -> uruchomi oświetlenie podłączone do tego przełącznika), czujniki otwarcia okien i drzwi dla bezpieczeństwa. Najbardziej zależy mi na prostocie działania i jak najmniejszej awaryjności. Mam w domu oświetlenie ledowe i chciałem je połączyć do zestawu smart jaki zakupie jednak są to zwykłe ledy więc do tego potrzebuję raczej przełącznika dopuszkowego lub jakiegoś zewnętrznego (tu albo Sonoff mini albo Yeelight). Może kiedyś jak już skończę to będę chciał zautomatyzować bramę garażową 🙂

Czytałem na temat domoticza z raspbery pi i chciałbym się tym pobawić ale też mnie finanse trzymają i to że potem w łatwy sposób muszę przekazać to żonie if you know what I mean :/

Bardzo będę wdzięczny za wasze sugestie co wybrać zawężając do tych dwóch rozwiązań (Xiaomi i Sonoff) lub jakieś info jak Wam to działa o ile korzystacie z tych rozwiązań. 

Zastanawiam się nad takimi opcjami:

Xiaomi (Xiaomi Mi Smart Sensor Set)

- bramka

- czujnik ruchu

- czujnik otwarcia drzwi/okien

- dodatkowo: Yeelight przełącznik moduł dopuszkowy wifi / bluetooth

 

Sonoff

- Sonoff ZigBee Bridge Bramka Zigbee Wifi ZBbridge

- Czujnik otwarcia drzwi okna ZigBee 3.0 Sonoff SNZB-04

- Czujnik ruchu PIR ZigBee Sonoff SNZB-03

- SONOFF ZBMINI ZigBee Smart Switch (jeszcze niedostępny w polsce) lub Sonoff Mini

 

Cytuj
Autor tematu Dodane : 07/12/2020 6:28 pm
Tagi tematu
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@mikrofalowka jeżeli myślisz o rozwoju w przyszłości to z tego co wymieniłeś domoticz na raspberry będzie najlepszym rozwiązaniem.

Raz że nie potrzebujesz wtedy bramki zigbee , która kosztuje tyle co słabszy model raspberry , dwa możesz integrować oprócz urządzeń zigbee , takie sprzęty jak TV , Audio, domofon, kamery, oczywiście większość modułów pracujących po WIFI . Poczytaj jeszcze trochę to forum a znajdziesz dużo informacji na temat np współpracy zigbee z domoticz przy użyciu taniego sniffera cc2531 .

Z modułów dopuszkowych masz tańsze niż zigbee moduły shelly gdzie bez problemu połączysz je z domoticz i masz gotowe sterowanie.

Domoticz daje możliwość tworzenia złożonych scenariuszy , łączenia urządzeń w grupy, powiadomienia i jest dość łatwy dla początkujących.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 07/12/2020 7:10 pm
Udostępnij: