Asystent AI
Domoticz + iNode
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Domoticz + iNode

11 Wpisów
4 Użytkownicy
0 Reactions
4,121 Wyświetleń
(@gothpl)
Wpisów: 3
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
[#1483]

Siema,

chciałem rozpocząć swoją przygodę z inteligentnym domostwem 🙂 Nie mam możliwości ciągnięcia kabli po domu, więc mój wybór padł na iNode - czujniki temp, ciśnienia, wilgotności komunikujące się po BT i działające na baterii. Chciałbym porozrzucać je sobie po domu i mieć podgląd na wszystko. Dodatkowo chciałbym ogarnąć licznik prądu i gazu czujnikami tej samej firmy.

Czy ktoś z tu obecnych korzysta z czujników iNode? Widziałem kilka tematów dot. odczytów z liczników i z tym chyba sobie poradzę. Pytanie co z czujnikami temp/ciśn/wilg? Czy można podłączyć je do kompa lub RPi bezpośrednio (bez przejściówki BT-LAN)?

A może znacie inne czujniki pracujące bezprzewodowo na baterii, które są lepsze?

pozdr

EDIT: Mam RPi 4B 2GB. Nie planuję sterować oświetleniem. Może w przyszłości bramą wjazdową i garażową i dorzucić termostaty na grzeniki i podłogówkę. Czujniki temp na obecną chwilę są mi potrzebne do znalezienia zależności temperatury w pomieszczeniach od ustawień kotła 🙂


 
Dodane : 30/01/2020 6:39 pm
(@mirmil99)
Wpisów: 180
Pomocny
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Xiaomi z Domoticzem jest calkiem zaprzyjaznione, nie tylko przez dedykowana bramke od Xiaomi ale rowniez przez sniffera CC2531 i siec/protokol Zigbee, aczkolwiek ogrzewanie to odpowiedzialna sprawa i tutaj jednak cos zdecydowanie bardziej sprawdzonego i stabilnego SonOffy TH, czy tez cos od Shelly


 
Dodane : 30/01/2020 7:10 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Siema, ja ostatnio trochę eksperymentuję z czujnikami temperatury i najlepiej (najstabilniej) u mnie działają te po WiFi. Najlepiej właśnie wspomniany wyżej Sonoff TH10. Czujniki od Xiaomi można podpiąć bezpośrednio do nowszych malinek wyposażonych w bluetooth. Opisywałem tutaj jak to zrobiłem: https://www.smartnydom.pl/forum/dla-poczatkujacych/integracja-czujnikow-temperatury-xiaomi-mi-temperature-humidity-z-domoticzem-przez-bluetooth/ Mam też jeden komunikujący się po Zigbee od Tuya i kolejne też na Zigbee od Xiaomi w drodze 😉 iNode nie znam. Od dwóch miesięcy działa u mnie testowo sterowanie ogrzewaniem podłogowym na tych czujnikach, ale wspieram się w skrypcie kodem, który wyłapuje nieaktywność czujnika powyżej określonego czasu. Można też obliczać średnią z kilku różnych czujników, uśredniać n ostatnich odczytów z jednego, żeby wyeliminować reakcję na nagłe zawahania temperatury spowodowane np. otwartym oknem i generalnie ogranicza Cię tylko fantazja... Swojej ostatecznej metody jeszcze nie wypracowałem, ale temp. trzymam w ryzach skutecznie.

Radzę tylko kupić coś sprawdzonego i dobrze udokumentowanego (w sensie integracja z daną platformą), bo potem będziesz się wkurzał, że coś nie śmiga jak byś sobie tego życzył.

 


 
Dodane : 30/01/2020 11:18 pm
(@gothpl)
Wpisów: 3
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Przekonaliście mnie z tym Xiaomi 🙂 Kupiłem u majfrenda 4 czujniki temp/wilg - 70pln/4 szt:

https://www.aliexpress.com/item/4000464939742.html

Nie są to co prawda te z ZigBee, ale na początek powinno wystarczyć.Gateway'a też na razie nie kupuję, spróbuję go ogarnąć na BT w RPi (udało się to komuś? 🙂 )

Co do ogrzewania, to chciałbym wprowadzić w domoticzu taką automatykę, żeby w zależności od odczytów z ww. czujników otwierał przepływy na grzejnikach. Aczkolwiek te termostaty mają swoje własne wbudowane termometry, pytanie jak takie urządzenia integrują się z Domoticzem właśnie?

Z iNode jednak całkowicie nie zrezygnuję, bo chciałbym mieć pomiar zużycia energii i gazu, odczytywany na licznikach, a czytałem że do tego idealnie się nadają.

W planach mam jeszcze starowanie bramami i do tego wykorzystam prawdopodobnie nadajnik/odbiornik działający mi na 433 MHz, który najpierw skopiuje mi piloty, a później będzie odtwarzał sygnał z nich:

https://botland.com.pl/pl/moduly-radiowe/3191-modul-radiowy-nadajnik-fs100a-odbiornik-433-mhz.html

Udało się komuś ogarnąć podobne połączenie?


 
Dodane : 31/01/2020 11:31 am
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Ten wskazany link nie działa i nie wiem jakie kupiłeś.Z tego co pamietam to na pewno szło proponowaną przeze mnie metodą Xiaomi MiFlora BLE sensor oraz Xiaomi Mijia Bluetooth Temperature Humidity Sensor.

 


 
Dodane : 31/01/2020 11:56 am
(@mirmil99)
Wpisów: 180
Pomocny
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

imho komplikujesz;) kupiles cos z bateria CR2032 co ma dzialac na BT, wysylac komynikaty powiedzmy co 3min i do tego ma wyswietlacz i podswietlenie, imho kup od razu pol walizki tych baterii, czujniki na Zigbee to i dwa lata na jednej baterii (co ciekawe mam jeden na zewnatrz (fakt zima jest jak widac, ale w nocy troche mrozu jednak bywa) i nie widze jakiegos dramatu z bateria)

przeplyw chcesz regulowac na glowicach termostatycznych w grzejnikach, czy poprzez wylaczenie obiegu wody do danego grzejnika np na belce w kotlowni?

co do bramy to @Adrian zrobil tu gotowca na WiFi T5, zamkniesz/otworzysz z tel i nikt nie zeskanuje pilotow


 
Dodane : 31/01/2020 12:21 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

To jest standard BLE (Bluetooth Low Energy) a ekran nie ma podświetlenia. Może nawet do roku pociągnie na jednej baterii. Ja bym się bardziej martwił o zasięg samego BLE...


 
Dodane : 31/01/2020 12:38 pm
(@gothpl)
Wpisów: 3
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Dzięki za opinie Panowie. Tak jak wspomniałem, dopiero zaczynam zabawę ze smarthome, a te 4 czujniki za 70pln, to nie tak dużo. Nie zmarnują się 🙂 Zobaczę jak działają, jak działa Domoticz i pewnie docelowo będzie to coś porządniejszego na ZigBee. Możecie polecić jakieś konkretne sprawdzone modele? RPi 4B już mam, będę więc rozbudowywał powoli. 

@mirmil99 Co do ogrzewania to temat jest bardziej skomplikowany, bo mam spięty z kotłem gazowym czujnik pokojowy i to od zadanej na nim temperatury zależy czy kocioł grzeje. Docelowo chciałbym zastosować głowice termostatyczne na grzejnikach i na belce od podłogówki, ale obawiam się jednej sytuacji: jeżeli czujnik od kotła będzie w pokoju w którym termostat skręcił grzejnik, to kocioł będzie grzał jak głupi, żeby dojść do zadanej temp, co nigdy nie nastąpi, bo grzejnik jest skręcony 🙂 Potrzebowałbym więc pozbyć się czujnika pokojowego (tego od kotła) i ogarnąć starowanie pracą kotła na podstawie termostatów. Logika byłaby taka: jeżeli którakolwiek głowica jest otwarta, to grzej 🙂 wtedy ciepła woda z kotła wali tylko na grzejniki z otwartą głowicą (bo pozostałe są zakręcone), pokoje się nagrzewają, termostat odcina głowicę, kocioł się wyłącza. Jest ciepło i tanio 🙂 Takie mam marzenie 😛

Tylko szczerze mówiąc trochę się boję ingerować w kocioł 🙂

EDIT: Co do bramy to spróbuję na razie ten nadajniko-odbiornik 433MHz. Kosztuje tylko 7 pln, a mam rolety sterowane z pilota 15-kanałowego i chciałbym to przerzucić do domoticza.


 
Dodane : 31/01/2020 1:01 pm
(@mirmil99)
Wpisów: 180
Pomocny
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

poczytaj tutaj https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html problem tylko taki, ze nie do konca jestem przekonany do glowic na zigbee, zwave, czy tez czyms podobnym, temat ogrzewania jest raczej standardowy, i wszystko co opisales da sie bez wiekszego problemu zrobic w Domoticzu np poprzez zdarzenia w blockly, lub termostaty (zamiast aktualnego czujnika pokojowego, dasz element wykonawczy przed sterownikiem kotla, ktory bedzie zalezny od logiki jaka sobie napiszesz w Domoticzu odnosnie czujnikow w pomieszczeniach)... jednak w najbardziej odpowiedzialnych pomieszczeniach element wykonawczy dalbym  po Lanie lub po Wi-Fi (pisalem SonOff TH lub cos od Shelly)

ps. i oby te czujniki mialy jednak podswietlenie, bo moze na tych ekranikach ciut malo byc widac;)


 
Dodane : 31/01/2020 2:08 pm
(@ketonek)
Wpisów: 111
Pomocny
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@gothpl
Z tego co się orientuję to przy podłogówce i kotle gazowym nie stosuje się głowic termostatycznych.
https://www.youtube.com/watch?v=fgGmTBBFb1Y

Zobacz sobie filmik i poczytaj na necie


 
Dodane : 31/01/2020 5:06 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Możesz zastosować zawory termoelektryczne - NO/NC na każdą pętle. Poczytaj też ten podobny wątek. https://www.smartnydom.pl/forum/dla-poczatkujacych/ogrzewanie-podlogowe/

U mnie tak wygląda przykładowa szafka z rozdzielaczem jak w załączniku. Na zasilaniu mam 24-29 st C. W dużym skrócie sonoff zamyka daną pętlę (odcina zasilanie zaworu) jeśli temp. aktualna >= zadana+histereza i załącza jeśli  aktualna<=zadana-histereza.

IMG 20191215 204104

 
Dodane : 31/01/2020 5:56 pm
Udostępnij: