Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Załączenie zabezpieczenia temperaturowego powoduje wysypywanie się programu

15 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Likes
1,229 Wyświetleń
lodomir
Wpisów: 10
Autor tematu
(@lodomir)
Bywalec
Dołączył: 3 lata temu

W załączeniu przesyłam log z działania T2-2.4.1 według ustawień o jakie prosiłeś i screeny z ustawieniami. W tym przypadku regulator i zabezpieczenie działały poprawnie.

W stosunku do poprzednio testowanej przeze mnie konfiguracji jest jedna różnica: w ustawieniach dla przekaźnika R2 (od zabezpieczenia) obecnie jest wartość po przywróceniu zasilania = włączony, a poprzednio była = brak akcji. To chyba tu jest powód, że poprzednio nie działało zabezpieczenie (bo po włączeniu zasilania przekaźnik nie był załączany, tylko pozostawał w spoczynku, więc nie dało się go wyłączyć).

Jeśli rzeczywiście tu jest przyczyna, do przemyślenia proponuję taką modyfikację: jeśli przekaźnik jest wykorzystany do zabezpieczenia to powinien mieć automatycznie ustawiany stan początkowy = załączony po przywróceniu zasilania.

Chyba, że intencją było zostawić pełną swobodę użytkownikowi, który może dopiero po pewnym czasie od włączenia zasilania uruchomić zabezpieczenie.  W takim przypadku dobrze byłoby dokładniej to opisać - w dokumentacji nie ma na razie informacji o funkcjach regulatorów / zabezpieczeń. Sekcja przekaźników mogłaby być uzupełniona stosowanie do wymagań wynikających z działania regulatorów / zabezpieczeń. Wydaje się, że są to bardzo powiązane ze sobą ustawienia i trzeba dobrze je rozumieć, żeby poprawnie skonfigurować urządzenie.

 

Odpowiedz
adrian
Wpisów: 3982
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu
  • pełna swoboda użytkownika
  • zabezpieczenie termiczne ma wyłączyć przekaźnik (jeśli jest włączony) 
    • jak zostanie przekroczona temperatura
    • jeśli przekaźnik nie jest włączony to zabezpieczenie działa, ale nie ma co wyłączyć
    • i to cała funkcja zabezpieczenia termicznego
  • to czy przekaźnik jest włączony, czy nie, to inna historia i potrzeba użytkownika. Jeśli potrzebujesz, żeby był włączony przy podłączeniu zasilania to ustaw: włącz w konfiguracji AFE
  • Domyślnie nie będę ustawiał na włącz. bo ktoś tego nie zauważy, a może to być w jakiś sytuacjach niebezpieczne.

Daj proszę realny przykład / potrzebę, żeby przekaźnik był od włączenia zasilania urządzenia włączony?

Odpowiedz
1 Reply
lodomir
(@lodomir)
Dołączył: 3 lata temu

Bywalec
Wpisów: 10

@adrian

Dzięki za wyjaśnienia.

>> Daj proszę realny przykład / potrzebę, żeby przekaźnik był od włączenia zasilania urządzenia włączony?

Nie będę na siłę wymyślał przykładów, choć życie jest tak różnorodne, że coś by się zapewne znalazło 😉
Rozumiem podejście standaryzacyjne - jest tak "od zawsze" i ktoś mógłby się niemile rozczarować gdyby wprowadzić tu zmianę.

Przyszła mi do głowy jednak inna, jak dla mnie potrzebna modyfikacja działania regulatora:

w tej chwili regulator nie uwzględnia faktu braku danych z czujnika (przynajmniej nie zauważyłem, żeby uwzględniał).
W Sonoff-ach TH16 czujnik jest dołączany na dość słabo wykonanym kabelku z wtyczką 4 pinową (typu słuchawkowego). W połączeniu z klasą wykonania obudowy i zastosowanego gniazda daje to przypadki kiedy wtyczka lekko się wysunie i nie kontaktuje (brak danych z czujnika - zdarzyło mi się to parę razy). Software oryginalny co prawda wyświetla informację o tym w samej aplikacji, ale nie daje powiadomienia push, ani nie wpływa na stan regulatora, a więc jego działanie może być nieadekwatne do warunków rzeczywistych (może np. nie grzać, bo nie wie, że  jest za zimno, albo odwrotnie - grzać na max, co w przypadku akwarium skutkowałoby zupą rybną ;-)).

W mojej ocenie byłoby korzystne gdy oprogramowanie AFE miało dodatkowe opcje w ustawieniach regulatora:

  • wybór działania przy braku danych z czujnika (załączenie / wyłączenie / brak reakcji)
  • informacja o dostępności danych z czujnika przez kanał mqtt (np. dane dostępne / niedostępne) - obecnie dane z czujnika spływają tylko kiedy są dostępne (co jest oczywiste), ale trudno wykorzystać tą informację do zaalarmowania lub podjęcia działania (chyba, że jest jakiś sposób, tylko ja o tym jeszcze nie wiem 😉
Odpowiedz
isom
Wpisów: 5085
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

Przy bardzo wymagających obwodach jak ogrzewanie czy akwarium, które do takich zaliczam zawsze robię bufor w postaci zdarzeń w systemie automatyki + drugi przekaźnik, który na wypadek zbyt wysokiej temp wyłączy zasilanie grzałki.

Czytając Twoje dywagacje można zapytać a co jak zawiesi się taki  sonoff  TH? Dlatego nie ma co komplikować softu, tylko trzeba dublować zabezpieczenia 

Odpowiedz
2 Odpowiedzi
lodomir
(@lodomir)
Dołączył: 3 lata temu

Bywalec
Wpisów: 10

@isom

Dublowanie zabezpieczeń na pewno jest dobrym pomysłem, pod warunkiem, że są to zabezpieczenia niezależne (pracujące na niezależnym od siebie sprzęcie i oprogramowaniu). Co warte będzie zdublowane zabezpieczenie jeśli zawiesi się system automatyki (to przecież też tylko software i w przypadku zastosowań amatorskich pracujący często na niezbyt pewnym lub nie do końca optymalnie skonfigurowanym sprzęcie - np. RPi)? Dodawanie kolejnych zabezpieczeń, buforów itp. do systemu automatyki też jest komplikowaniem software'u...

Oczywiście Sonoff co do zasady jest sprzętem MOCNO budżetowym i nie nadaje się w ogóle do sterowania bardziej wymagającymi obwodami. Dlatego używam go w tym momencie do testowania funkcji oprogramowania, a nie jako docelowy hardware. Jako rozwiązanie docelowe mam zamiar przygotować moduł, który będzie zbudowany z dobrej jakości komponentów, z porządną anteną, izolowanymi wejściami i zabezpieczeniami na pokładzie.

>> co jak zawiesi się taki  sonoff  TH?

W planach mam też zastosowanie sprzętowego układu WDT, bo to zawsze dobrze robi urządzeniom automatyki.
Pytanie do @adrian - czy oprogramowanie AFE wykorzystuje wewnętrzny WDT modułu 8266 albo podobną funkcjonalność?

W mojej ocenie dodanie funkcjonalności o której pisałem nie będzie stanowić zbytniej komplikacji, to pewnie parę warunków do sprawdzenia, a znacząco poprawi bezpieczeństwo działania regulatora.

Odpowiedz
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3982

@lodomir hey, nie ma teraz WDT - zapiszę sobie do backlog'u

Odpowiedz
Strona 2 / 2
Udostępnij: