Powiadomienia
Wyczyść wszystko

openHAB Reguła alertu po przekroczeniu złużycia energii

2 Wpisów
2 Użytkownicy
0 Reactions
137 Wyświetleń
(@laren0)
Wpisów: 55
Kontrybutor
Autor tematu
 

Niestety nie jestem biegły w tworzeniu reguł a potrzebuje regułę która by wysyłała alert na informujący że dany item przekroczył próg złużycia energii w określonym czasie.

 

Item

Number Shelly_prad  "Gniazdko złużycie [%.4f kW]" <energy>      (gOutdoor)   ["Energy", "Control"]   {channel="shelly:shellyplugs:7c87ceb4d825:meter#totalKWH"}

 

Chciałbym regułę typu

jak w ciągu od 18.00 do 17.59 złużycie będzie 0,5 KW wyślij wiadomość 

 

 

 
Dodane : 15/04/2024 11:50 pm
(@ldywicki)
Wpisów: 78
Kontrybutor
 

Cześć,

Dużo zależy od tego kiedy chcesz dostać to powiadomienie. Czy w trakcie trwania tego okresu, czy też po. Jeśli w trakcie, to wówczas potrzebujesz odpalać regułę przy zmianach stanu tego itemu, jeśli po, to wówczas możesz się posiłkować wyzwalaczem czasowym.

Samo zliczanie na 90% wymaga wykorzystania historii stanów, aby całość działała też w przypadku restartu openHAB. W api openHAB jest coś takiego jak `PersistenceExtensions` pozwala na odpytanie historii oraz zliczenie różnicy. W tej klasie jest kilka metod, z których możesz skorzystać np. deltaSince - czyli różnica od danego czasu, lub deltaBetween - czyli różnica pomiędzy wskazanymi datami.

Odrębna kwestia to jak regułę chcesz stworzyć - czy w JS, czy w Python? Jeśli nie masz doświadczenia z regułami to możesz spróbować z blocky. Jest to edytor graficzny, który pozwala na wyklikanie logiki tak jak robi się to w scratchu. Jest to deko karkołomne, ale podobno przy odrobinie wysiłku można taką regułę przetłumaczyć na zwykły js.

 
Dodane : 19/04/2024 10:55 pm
Udostępnij: