Notifications
Clear all

Hydrostatyczny pomiar cieczy  

  RSS
Mariusz Narożnicki
(@fb_-mariusznaroznicki)
Nowy

Cześć, marzy mi się zrobienie na np sonoffie pomiaru poziomu cieczy w zbiorniku metodą hydrostatyczną. Pomiar jest dosyć prosty ponieważ znając wymiary zbiornika i wartość ciśnienia z czujnika możemy obliczyć dokładny poziom wody w zbiorniku.

Tylko że jak przekształcić te wartości by odczytywać je w aplikacji?

Czujniki jakie udało mi się znaleźć są z wyjściami 4-20mA lub 0-10V. Czy jest szansa przekształcić to na dane zrozumiałe dla sonoffa?

Czy istnieje aplikacja w której mogę zdefiniować wartości potrzebne do obliczenia poziomu cieczy by w aplikacji widniała docelowo wartość w litrach/m3  lub % pojemności zbiornika?

Cytuj
Dodane : 26/02/2019 1:14 am
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

podeślij coś więcej na temat tego czujnika.

  • mając wartość napięcia z tego czujnka,czy resztę da się przeliczyć?
OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/02/2019 1:29 am
_MarSs_
(@_marss_)
Majster Donator 2018

To zapewne jeden z takich czujników:

https://www.loxone.com/enen/wp-content/uploads/sites/3/2017/10/200203_Pressure-Sensor.1.pdf

Sprawa sprowadza się do pomiaru napięcia przez Sonoff. Czyli zrobić dzielnik napięcia na 2 rezystorach precyzyjnych lub regulowanym wieloobrotowym i odczytywać stan przez wbudowany ADC. Dla ułatwienia można tak wyregulować potencjometrem wieloobrotowym, żeby np. 10V dawało odczyt 1000. Ewentualnie gdy nie wykorzystujemy całej skali czujnika, a chcemy zwiększyć rozdzielczość, to np 2bar=1000 (chociaż wtedy, to praktycznie nie potrzeba tego dzielnika, bo napięcie nie przekroczy 3,3V).

Coś podobnego opisano tutaj: http://feriar-lab.pl/kurs-esp8266-5-obsluga-adc/

https://randomnerdtutorials.com/esp8266-adc-reading-analog-values-with-nodemcu/

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/02/2019 9:57 am
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

mam tutaj wersję testową AFE Firmware, która odczytuje wartości napięcia z wejścia analogowego i wysyła do Domoticz.

https://www.smartnydom.pl/forum/firmware-do-przelacznika-sonoff/wysylanie-do-wartosci-z-wejscia-analogowego-esp8266-do-domoticz/#post-6723

także odpowiedni dzielnik i można pod sonoffa podłączyć. W jedym z postów @isom właśnie testuje to wejście na Sonoffie

Troche mi jeszcze zostało, żeby zrobić wersję finalną.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/02/2019 12:46 pm
Mariusz Narożnicki
(@fb_-mariusznaroznicki)
Nowy

Nie spodziewałem się tak szybkiego odzewu 🙂 dzisiaj w ciągu dnia myślałem jak ułatwić obliczenia. Dla testów mógłbym np zmierzyć wartość minimalna czyli w ciśnieniu atmosferycznym (zbiornik bez wody) a następnie odczytać wartość napięcia gdy sonda będzie na dnie. Wtedy poznam wartość minimalną i maksymalną. Następnie można by to wyświetlić w % pojemności zbiornika. Tylko czy np. w domoticzu jakoś sensownie to wyświetlę?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/02/2019 7:10 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@fb_-mariusznaroznicki jeżeli poznasz zakres napięć dla minimum i max to wystarczy wgrać do np wemosa soft do którego link podał @adrian , akurat tak się składa że współpracuje z domoticzem i ma obsługę wartości w % . jak dobierzesz do tego dzielnik nawet eksperymentalnie to masz gotowy czujnik w domoticzu . Może tak się zdarzyć że dzielnik będzie zbędny jeżeli max wskazanie nie przekroczy 3,3V . Jak nie będziesz dawał sobie rady z dobraniem dzielnika to daj znać jaki jest zakres napięć to pomogę.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/02/2019 7:29 pm
Mariusz Narożnicki
(@fb_-mariusznaroznicki)
Nowy

Z dzielnikiem rezydencyjnym raczej nie będę miał problemu, jetem raczej z tych elektroników co bardziej dłubią w elektronice niż w sofcie 😉 co do waszej rozmowy w temacie odnośnie pomiaru na wejsciu analogowym przekonaliście mnie by użyć do tego celu właśnie Wemosa a nie sonoffa. Raczej nie chciałbym sie bawić w lutowanie przewodów do tak malutkich pinów.

Co do domoticza niestety jeszcze nie miałem okazji pobawić sie nim, dopiero jestem w trakcie kompletowania potrzebnych urządzeń, zaraz zamówię ze dwa wemosy do testów.

Jeśli chodzi o Domoticz, czy da się w nim np odczytaną wartość podstawić do wzoru by w widgecie wyświetlał się wynik? Np gdybym chciał wyświetlać nie tylko wartość % pojemności zbiornika, a przy okazji przybliżoną ilość litrów wody w zbiorniku?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/02/2019 7:47 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Na jednym widgecie możesz wyświetlić jedną jednostkę np litry , mówimy tu o prostych odczytach , jeżeli chcesz z jednego czujnika uzyskać dwa różne widgety , to potrzebny jest skrypt który z wartości x odczytanej przekonwertuje to na dwie wartości y, z , ale będą one wyświetlane na oddzielnych widgetach . Łączenie danych w domoticz jak na razie można rezalizować przy czujnikach , które wysyłają różne dane tak jak np wilgotność i temp .

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/02/2019 8:11 pm
Udostępnij: