Powiadomienia
Wyczyść wszystko

ADC z progami załączenia/wyłączenia przekaźnika

isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

Ostatnio robiąc zabezpieczenie pompy w zbiorniku na deszczówkę potrzebowałem odłączyć zasilanie pompy gdy poziom wody spadnie poniżej minimum. Wykorzystałem do tego prostą drabinkę rezystorów i ADC w ESP.  Napisanie reguły żeby przy określonej wartości  na wejściu analogowym , został odłączony przekaźnik nie stanowi problemu, jednak co gdy moduł straci połączenie z serwerem ?. Rozwiązanie wykorzystane w T1 - termostat wydaje się idealne i tu myśl czy nie można dołożyć identycznego rozwiązania dla analoga ?

Na początek,a może nawet tylko dla surowych danych , ponieważ cała reguła zał/wył miałaby się wykonywać wewnątrz kodu.

Co o tym myślicie ?

Na tą chwilę napisałem regułę w tasmota i działa to bez zarzutów pokazując trzy poziomy wody w zbiorniku tj max, 50%, i Rezerwę przy której odłączane jest zasilanie pompy, ale gdyby @adrian dopisał taki "termostat analogowy" to chętnie przesiądę się na AFE.

Cytuj
Autor tematu Dodane : 30/06/2021 11:55 am
pawell32
(@pawell32)
Brygadzista
Dodane przez: @isom

Ostatnio robiąc zabezpieczenie pompy w zbiorniku na deszczówkę potrzebowałem odłączyć zasilanie pompy gdy poziom wody spadnie poniżej minimum.

ja kupiłem do podobnego projektu czujnik laserowy VL53L0X. Nie mam teraz czasu dobrze się tym pobawić. Zrobiłem na espeasy, pomiar różni się nieco od fizycznego, ale działa.

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 30/06/2021 9:51 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@pawell32 ten laserowy czujnik jest bardzo ok mam dwa i oba działają niezawodnie tyle że w domu,  na zewnątrz bardziej niezawodne są tanie czujniki pływakowe . Chcąc mieć więcej niż jedno wskazanie i nie wykorzystywać kilku GPIO , można to zrobić na ADC i kilku rezystorach.

Nie potrzeba do tego super dokładności , ważne żeby wiedzieć kiedy kończy się woda żeby nie spalić pompy i taki układ działa u mnie na tasmota z wewnętrzną regułą, która przy minimum wody wyłącza zasilanie niezależnie od serwera . 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 30/06/2021 11:20 pm
Udostępnij: