kontaktron bezprzew...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Uwaga: Muszę przeprowadzić modernizację oprogramowania na serwerze, a w czarnym scenariuszu oznacza przeinstalowanie całego serwera na co muszę się przygotować.

Planuję to zrobić w ten weekend (25-26 Wrzesień). Prace będa wyglądały tak, że

- musze przygotować drugi zapasowy serwer i przenieść na niego strony: Smart'ny Dom, Forum, AFE

- przeprowadzić modernizację, która zajmie kilka godzin

- przenieść ponownie strony na modernizowany serwer

W tym czasie mogą występować braki w dostępie do strony lub mogą występować problemy z działaniem strony (wydajność, błędy) itp za co z góry przepraszam

Pozdrawiam, Admin

kontaktron bezprzewodowy do OpenHab

eathan
(@eathan)
Stażysta Donator 2K18

Wygląda na to, że poszukiwanie miejsc gdzie można wsadzić odrobinę elektroniki uzależnia... Teraz wpadłem na pomysł wykorzystania kontaktronu, który by przesyłał sygnał do OpenHab a ten dalej odpalał światło w szafie.

Pytanie do bardziej zaawansowanych kolegów o to jaki kontaktron wybrać. Z tego co widzę Sonoff ma coś tam w swojej ofercie. Jednak wymaga to dokupienia dodatkowego bridgea na 433MHz. Zastanawiam się czy nie ma jakieś prostszej metody. Prostszej w sensie uniknięcia instalacji bridgea. 

PS

Niestety nie mam kabli na jakiś czujnik przewodowy. Dysponuję jedyne punktem świetlnym i klasycznym włącznikiem na zewnątrz szafy. Mam jedynie miejsce na wsadzenie sonoffa do puszki z włącznikiem. 

Cytuj
Autor tematu Dodane : 19/02/2018 8:29 am
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

ja zamówiłem taki czujnik  na bazie kontaktronu (czekam na dostawę) i zamierzma wykorzystać go do właśnie takich celów z openHab.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 19/02/2018 8:58 am
eathan
(@eathan)
Stażysta Donator 2K18

Ok, ale ten czujnik sam w sobie nie ma żądnego nadajnika. Rozumiem, że będziesz to łączyć z jakimś nadajnikiem bezprzewodowym? Jeżeli tak to co planujesz wykorzystać do przekazania stanu kontaktronu?

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 19/02/2018 9:10 am
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

ok, to może nie do końca rozumiem jak chcesz to połączyć.

Tak u mnie bedzie podłączony do Sonoff'a lub jakiegos klona sonoff'a w każdym bądź razie do czegoś z ESP8266/.

Jeśli do szafki idzie Ci zasilanie do żarówki to nie możesz podłączyć przed żarówka sonoffa i od niego puścić kable do tego czujnika?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 19/02/2018 10:47 am
eathan
(@eathan)
Stażysta Donator 2K18

Stan na teraz - jest szafa z drzwiami przesuwanymi. Szafa ma oświetlenie. Normalny wyłącznik w puszce (mogę tam dać sonoffa). Nie mam możliwości poprowadzenia nowych kabli. Wymyśliłem sobie, że dam jakiś bezprzewodowy kontaktron i będzie on słał sygnał bezpośrednio do OpenHab, który zareaguje (reguły?) i po otwarciu drzwi odpali światło. 

Niby Sonoff ma coś takiego ale wymaga to bridgea na 433 MHz. Sam kontaktron jest bezprzewodowy, zasilany baterią. Tyle, że szukam rozwiązania, które nie będzie potrzebować kolejnego urządzenia. Poza tym  nie wiem czy jeden bridge pokryje zasięgiem cały metraż.

Wersja z czujnikiem który podałeś wymaga podłączenia kablem do Sonoffa. Pewnie to najprostsze i najbardziej optymalne budżetowo. Muszę pomyśleć bo może da się jakoś te kable pociągnąć i będzie dużo prościej...  

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 19/02/2018 11:00 am
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

ok, rozumiem teraz - czyli zalażałoby Ci na bezprzewodowym takim czujniku zasilanym bateryjnie, który wysyłałby do openHab bespośrednio lub pośrednio info, które sterowałoby oświetleniem w szafie.

Ja osobiście nię lubię rozwiązań na 433Mhz - są w większośći jednokierunkowe. Tzn nie możesz sprawdzić, czy urządzenie sterowane jest włączone / wyłaczone. 

W domu mam taki jeden czujnik magnetyczny na drziach. Jest bezprzewodowe, bateryjne, ale działa w sieci z-wave. Jak kupowałem z 3 lata temu to było dość drogie. Podejrzewam, że wciąż urządzenia na z-wave są droższe niż ESP, czy 433MHz

Poszukaj sobie: magnetic sesnor działakących w sieci (standardze) zwave lub zigbee

Do takich trzeba kupić dodatkowo adapter do sieci z-wave lub zigbee - co powiększa koszta.

działa z openHab bez problemu

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 19/02/2018 12:40 pm
eathan polubień
eathan
(@eathan)
Stażysta Donator 2K18

Dokładnie o to chodzi. Myślałem, że to będzie bezinwazyjne, bez kabli. Ma tylko wysyłać sygnał do OpenHab a ten zrobi resztę (jeżeli otwarto drzwi => włącz przekaźnik x). Gdybym miał kable to wtedy cała ta automatyka nie ma sensu. Wystarczy zwykły mechaniczny przełącznik zamykający/otwierający obwód. 

Wcześniej znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/sonoff-dw1-czujnik-kontaktron-alarm-z-aplikacji-i7172093574.html

Tyle, że to wymaga  http://sonoff.itead.cc/en/products/appliances/sonoff-rf-bridge-433. Sam bridge da się przeprogramować (np. TASMOTA) i wtedy można go obsługiwać z OpenHABa. Tyle, że to dodatkowe urządzenie (właśnie doczytałem, że ogarnia 200 m zasięgu a to wystarczy). 

Pomysł z zwave lub zigbee wygląda ciekawie. Zastanawiam się tylko czy taki adapter da radę w NAS... Będę to jeszcze analizować. 

Dzięki za podpowiedzi. 

 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 19/02/2018 1:24 pm
7keys
(@7keys)
Stażysta

a jaki sens włączania openhab światła w szafie ? nie można po prostu zamontować czujnika odbiciowego zaraz przy lampie w szafie? Otwierasz drzwi, zapala światło , zamykasz gasi...:)

no chyba że pełna inwigilacja.."czego żona szuka w mojej szafie" - poinformował OpenHab 🙂

lub też sztuka dla sztuki 🙂

OdpowiedzCytuj
Dodane : 07/03/2018 9:10 pm
eathan i adrian polubień
eathan
(@eathan)
Stażysta Donator 2K18

O widzisz! Nie wiedziałem, że jest coś takiego jak czujnik odbiciowy. Tyle, że tak jak napisałem na początku nie mam kabli i musiałby to ogarnąć bezprzewodowo.

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 08/03/2018 7:29 am
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

a są bezprzewodowe? 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 08/03/2018 7:33 am
eathan
(@eathan)
Stażysta Donator 2K18

Ciekawostka będąca jakimś rozwiązaniem dla tego co szukałem => https://www.mksmarthouse.com/door-sensor

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 10/03/2018 4:03 pm
7keys
(@7keys)
Stażysta

https://botland.com.pl/inteligentne-sterowniki-wifi/8901-blebox-reflectiveswitch-odbiciowy-sterownik-led-12-24v-4a.html

ale rozumie że uparłeś się na sterownie lampeczką w szafie z OH 🙂 Pamiętaj jednak że "automatyka jest super dopóki działa " 🙂

OdpowiedzCytuj
Dodane : 10/03/2018 4:43 pm
eathan
(@eathan)
Stażysta Donator 2K18

E nie uparłem. Przypadkiem znalazłem coś podobnego do tego o co pytałem. Sam nie będę tego używać bo w IKEA znalazłem coś co załatwia sprawę i jest zasilane bateryjne. 

 

 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 10/03/2018 5:45 pm
bakteriax
(@bakteriax)
Nowy

Jak zamontować (w którym miejscu) taki czujnik w 3 drzwiowej szafie na środkowych drzwiach żeby go nie skosiło przy otwieraniu szafy ?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 30/01/2021 3:31 pm
Udostępnij: