Waga wifi z powiado...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Waga wifi z powiadomieniem za max 50 zł

13 Wpisów
6 Użytkownicy
2 Likes
3,898 Wyświetleń
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

Znalazłem kilka pomysłów na wykorzystanie taniej wagi elektronicznej w  automatyce domowej.

Chociaż np. ważenie misek z karmą dla zwierząt , lub łózka żeby wiedzieć czy ktoś śpi średnio mi się podoba , to już np. waga butli z gazem lub zasobnika z opałem jest już bardziej interesująca.

Żeby zacząć zabawę kupiłem chyba jedną z najtańszych wag elektronicznych , ale ze szkłem pokrytym warstwą blachy  https://allegro.pl/oferta/waga-lazienkowa-stal-nierdzewna-matowa-funkcyjna-8484101653

Ma to dla mnie znaczenie bo butla z gazem na szkle nawet hartowanym to jakoś mi nie pasuje.

Oprócz wagi potrzebny jest moduł HX711 można kupić albo na ali https://pl.aliexpress.com/item/32958628401.html

Albo trochę drożej na allegro https://allegro.pl/oferta/modul-nacisku-hx711-tensometr-8382107838

Moduł to wzmacniacz operacyjny oparty jest na układzie Avia Semiconductor HX711 z dokładnym 24-bitowym konwerterem analogowo-cyfrowym. Dzięki wbudowanemu stabilizatorowi napięcia moduł oferuje dużą swobodę zasilania. Może być zasilony zarówno 5V jak i 3.3V

Ostatnie co potrzebujemy to ESP 8266 , ja wybrałem wemos D1 mini .

Oryginalną elektronikę wagi demontujemy , zostać mają tylko czujniki tensometryczne . Czujniki ze wzmacniaczem łączymy według  schematu poniżej.

waga 2

Do wemosa wgrałem najnowszą tasmotę , być może kiedyś zmienię na AFE , ale nie chcę popędzać @adrian , chłopak i tak ma co robić .

Po wgraniu i wstępnej konfiguracji dodajemy obsługę czujnika i musimy przeprowadzi ć kalibrację , bez tego wskazania będą zawsze 0kg.

Do kalibracji warto użyć czegoś o znanej wadze u mnie sprawdził się 1 kg ciężarek do ćwiczeń.

Proces kalibracji wykonujemy z konsoli tasmoty , według tabeli komend .

waga 4

Jak kalibracja przejdzie bez błędów to waga powinna zacząć działać , jeżeli będą problemy z kalibracją możliwe że odwrotnie są podłączone czerwone przewody do A+ i A- .

Po poprawnej kalibracji i ustawieniu rozdzielczości , komenda   WeightRes 0..3 maksymalnie do trzech cyfr po przecinku, mamy działającą wagę.

waga

Ja dodałem sobie jeszcze do wemosa czerwoną LED na wolnym GPIO i ustawiłem załączenie jako rezerwę .

Wskazania wagi i przełącznik rezerwy dodałem do domoticza i w akcjach On/Off przełącznika wykonują się skrypty  z powiadomieniem na telefon . Jak ktoś nie chce rezerwy to można ustawić powiadomienia  w samym czujniku wagi , lub za pomocą prostych skryptów.

W domoticz wygląda to tak

waga 1

 Żeby wysłać wskazania z tasmoty do czujnika w domoticz trzeba użyć reguły , ponieważ nie ma możliwości ustawienia w konfiguracji IDX dla wagi

Reguła która działa dla mnie to

on tele-HX711#Weight do publish domoticz/in {"idx":xxx,"nvalue":0,"svalue":"%value%"} endon

Ktoś może zapytać po co mi to ? Do tej pory zawsze miałem  drugą pełną butlę z gazem w garażu na podmianę , teraz mogę mieć ją pustą a jak dostanę powiadomienie to jechać napełnić .

Z pustą butlą w garażu  jakoś bezpieczniej .

 
Dodane : 13/12/2019 9:06 pm
Leszek and wojtek_gtx reacted
(@leszek)
Wpisów: 8
Bywalec
 

Świetna sprawa! dokładnie tego potrzebuje u siebie w garażu, dzięki za opis! 
Mogę pomęczyć jeśli sobie z czymś nie poradzę?
Pozdrawiam

 
Dodane : 11/04/2021 2:50 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

Spoko nie widzę problemu żeby pomóc 

 
Dodane : 11/04/2021 3:31 pm
(@tomekk87)
Wpisów: 2
Świeżak
 
Dodane przez: @isom

Znalazłem kilka pomysłów na wykorzystanie taniej wagi elektronicznej w  automatyce domowej.

Chociaż np. ważenie misek z karmą dla zwierząt , lub łózka żeby wiedzieć czy ktoś śpi średnio mi się podoba , to już np. waga butli z gazem lub zasobnika z opałem jest już bardziej interesująca.

Żeby zacząć zabawę kupiłem chyba jedną z najtańszych wag elektronicznych , ale ze szkłem pokrytym warstwą blachy  https://allegro.pl/oferta/waga-lazienkowa-stal-nierdzewna-matowa-funkcyjna-8484101653

Ma to dla mnie znaczenie bo butla z gazem na szkle nawet hartowanym to jakoś mi nie pasuje.

Oprócz wagi potrzebny jest moduł HX711 można kupić albo na ali https://pl.aliexpress.com/item/32958628401.html

Albo trochę drożej na allegro https://allegro.pl/oferta/modul-nacisku-hx711-tensometr-8382107838

Moduł to wzmacniacz operacyjny oparty jest na układzie Avia Semiconductor HX711 z dokładnym 24-bitowym konwerterem analogowo-cyfrowym. Dzięki wbudowanemu stabilizatorowi napięcia moduł oferuje dużą swobodę zasilania. Może być zasilony zarówno 5V jak i 3.3V

Ostatnie co potrzebujemy to ESP 8266 , ja wybrałem wemos D1 mini .

Oryginalną elektronikę wagi demontujemy , zostać mają tylko czujniki tensometryczne . Czujniki ze wzmacniaczem łączymy według  schematu poniżej.

waga 2

Do wemosa wgrałem najnowszą tasmotę , być może kiedyś zmienię na AFE , ale nie chcę popędzać @adrian , chłopak i tak ma co robić .

Po wgraniu i wstępnej konfiguracji dodajemy obsługę czujnika i musimy przeprowadzi ć kalibrację , bez tego wskazania będą zawsze 0kg.

Do kalibracji warto użyć czegoś o znanej wadze u mnie sprawdził się 1 kg ciężarek do ćwiczeń.

Proces kalibracji wykonujemy z konsoli tasmoty , według tabeli komend .

waga 4

Jak kalibracja przejdzie bez błędów to waga powinna zacząć działać , jeżeli będą problemy z kalibracją możliwe że odwrotnie są podłączone czerwone przewody do A+ i A- .

Po poprawnej kalibracji i ustawieniu rozdzielczości , komenda   WeightRes 0..3 maksymalnie do trzech cyfr po przecinku, mamy działającą wagę.

waga

Ja dodałem sobie jeszcze do wemosa czerwoną LED na wolnym GPIO i ustawiłem załączenie jako rezerwę .

Wskazania wagi i przełącznik rezerwy dodałem do domoticza i w akcjach On/Off przełącznika wykonują się skrypty  z powiadomieniem na telefon . Jak ktoś nie chce rezerwy to można ustawić powiadomienia  w samym czujniku wagi , lub za pomocą prostych skryptów.

W domoticz wygląda to tak

waga 1

 Żeby wysłać wskazania z tasmoty do czujnika w domoticz trzeba użyć reguły , ponieważ nie ma możliwości ustawienia w konfiguracji IDX dla wagi

Reguła która działa dla mnie to

on tele-HX711#Weight do publish domoticz/in {"idx":xxx,"nvalue":0,"svalue":"%value%"} endon

Ktoś może zapytać po co mi to ? Do tej pory zawsze miałem  drugą pełną butlę z gazem w garażu na podmianę , teraz mogę mieć ją pustą a jak dostanę powiadomienie to jechać napełnić .

Z pustą butlą w garażu  jakoś bezpieczniej .

Super projekt uruchomiłem i wszystko ładnie działa tylko jest jeden problem z zastosowaniem go do ważenia butli z gazem. W przypadku zaniku napięcia i po ponownym zasileniu waga się taruje, gdy jest na niej butla z pewną ilością gazu to po wytarowaniu z butlą waga wskazuje 0. Muszę zdjąć butlę wytarować wagę i położyć ją ponownie aby wskazywała poprawnie. Jest może na to jakiś sposób? Proszę info.

Jestem tu nowy i dopiero zaczynam z tasmotą.

Pozdrawiam
Tomek

 
Dodane : 06/01/2022 5:38 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@tomekk87 nie znalazłem innego sposobu jak wymontowane ogniwo ze starej baterii od laptopa i moduł ładowania, takie podtrzymanie zasilania , a ponieważ cały serwer u mnie również ma podtrzymanie na przetwornicy z aku , to problemu nie ma .

 
Dodane : 07/01/2022 7:50 am
(@tomekk87)
Wpisów: 2
Świeżak
 
Dodane przez: @isom

@tomekk87 nie znalazłem innego sposobu jak wymontowane ogniwo ze starej baterii od laptopa i moduł ładowania, takie podtrzymanie zasilania , a ponieważ cały serwer u mnie również ma podtrzymanie na przetwornicy z aku , to problemu nie ma .

Dzięki za odpowiedz. Mam pewien pomysł jak to ogarnąć jeszcze w inny sposób. Jak przetestuje i będzie działać to opiszę co wymyśliłem.

Pozdrawiam

Tomek

 
Dodane : 07/01/2022 9:02 am
(@robertrobert)
Wpisów: 2
Świeżak
 

Wszystko OK tylko stanełem na sparowaniu domoticz z Tasmotą i nic nie mogę zrobić a w sieci tysiąc filmów które sprawdzam po kolei. Więc jeśli ktoś może uzupełnić post o dodatkowe informacje jak sparować mqtt i domoticz oraz przypisać wage do domoticza trochę dokładniej był bym wdzięczny.

 

 
Dodane : 11/10/2022 4:27 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1186
Guru
 

@robertrobert którą wersje Tasmoty wgrałeś?

 
Dodane : 12/10/2022 7:37 am
(@autotad)
Wpisów: 4
Świeżak
 

@pawell32 mam ten sam problem wersja Tasmoty Tasmota 12.5.0 by Theo Arends

 
Dodane : 18/04/2023 10:14 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

Przy najnowszej wersji Tasmoty zostaje zwykłe MQTT i reguła do przesłania wartości do czujnika w Domoticz 

Rule1 on tele-HX711#Weight do publish domoticz/in {"idx":IDX,"nvalue":0,"svalue":"%value%"} endon

Przy wersjach niższych 12.0.0 jest opcja MQTT Autodiscovery , czyli włączenie so19 1 

 
Dodane : 18/04/2023 1:20 pm
(@autotad)
Wpisów: 4
Świeżak
 

@isom już to próbowałem nawet wgrałem nową wersje

Zrzut ekranu 2023 04 18 145426

temperaturę i wilgotność odczytuje bez problemu ale wagi nie chce w domoticzu ma idx 2. W espeasy jest ok ale kalibracja masakra

 
Dodane : 18/04/2023 3:01 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@autotad nie ma opcji żeby nie działała reguła, pod warunkiem, że mqtt w tasmota jest ustawiony prawidłowy adres brokera i dane do logowania , w domoticz jest dodany Mqtt Gateway z identycznymi ustawieniami i oczywiście broker działa.

w konsoli wklejasz regułę zmienając IDX na 2 i aktywujesz tą regułę, czyli rule1 1

 
Dodane : 18/04/2023 5:45 pm
(@autotad)
Wpisów: 4
Świeżak
 

@isom Ok problem rozwiązany żle wpisywałem reguły te działają

Rule "
Rule on tele-HX711#Weight do publish domoticz/in {"idx":2,"nvalue":0,"svalue":"%value%"} endon
Rule 1

wersja tasmoty 12.5.0.1(mega)

Serdeczne dzięki 

 
Dodane : 18/04/2023 6:32 pm
Udostępnij: