Sterownie nietypową...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

ESP8266/ESP8285 Sterownie nietypową płytką przez ESP.

13 Wpisów
5 Użytkownicy
0 Likes
636 Wyświetleń
(@kocur)
Wpisów: 5
Bywalec
Autor tematu
 

Witam,
Rozpoczynam zabawę z ESP, kiedyś wpadły mi w ręce płytki z 2 przekaźnikami (fotka załącznik) które chciał bym wykorzystać do sterowania przez piny ESP. Zasilanie płytki 230V odbywa się przez zaciski LN, zaciski 5v i GND chciał bym wykorzystać do zasilania ESP . I tu pojawia się moje pytanie, na zaciskach IN1 jak i IN2 po przyłożeniu miernika pojawia się napięcie 5v. Sterowanie przekaźnikami odbywa się przez zwarcie zacisków IN1 lub IN2 (zworki na płytce służę do zmiany sterowania z bistabilnego na monostabilne). Z tego co mi wiadomo na wejścia w ESP można maksymalnie podać 3,3v. Czy macie jakiś pomysł jak tym sterować za pomocą pinów ESP?

płytka
 
Dodane : 31/01/2023 6:17 pm
(@mig41)
Wpisów: 615
Ekspert
 

Ale jest też wiele informacji , że ESP8266 wytrzymuje spokojnie 5V ( choć sam wystawia maksymalnie 3,3V) , u siebie gdzieś tak mam i służy ładnych parę lat.

 
Dodane : 31/01/2023 6:35 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1186
Guru
 

Myślę, że spokojnie możesz podłączyć do ESP, tu na pokładzie masz sterowanie stranzystorami i chyba ustawianie zworkami polaryzacji. Zasil moduł z tego co masz wystawione 5V i masa, GPIO do sterowania.

 
Dodane : 31/01/2023 9:42 pm
(@kocur)
Wpisów: 5
Bywalec
Autor tematu
 

Wielkie dzięki za zainteresowanie tematem, podsumowując pin GPIO z esp podłączam do in1 plusa czy minusa ?

Zworki na płytce służą do zmiany sterowania z monostabilnego na bistabilny.

 

 
Dodane : 05/02/2023 12:19 am
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1186
Guru
 

sprawdź podając wpierw masę, następnie 5V na jeden z styków. Nie widzę, patrząc na zdjęcie czy to jest sterowane potencjałem dodatnim czy ujemnym.

 
Dodane : 05/02/2023 12:27 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Tak naprawdę to chociaż symbol tego układu scalonego by się przydał, żeby wiedzieć jak tym sterować. Inaczej to zgadywanka. 

 
Dodane : 05/02/2023 11:35 am
(@kocur)
Wpisów: 5
Bywalec
Autor tematu
 

Sprawdziłem, sterowanie jest masą.

 
Dodane : 05/02/2023 3:16 pm
(@speedbit)
Wpisów: 22
Praktykant
 

Po pierwsze Esp nie lubi 5v. Koszt stabilizatora 3. 3v to 1pln. Warto ryzykować?

Po drugie. Podlacz płytkę do zasilania. Potem zrób zworkę in do gnd. Jeśli przekaźnik zadziała to jest sterowany beznapięciowo.

W tym przypadku sterujesz wejściem za pomocą innego przekaźnik lub transoptora. Można też tranzystorem. Zależy od tego czy jest wymagana izolacja czy nie. 

Jeśli nie będzie reakcji to podaj to 5v co masz na płytce przez rezystor 1-10kohm do in.

Jeśli zadziała to wiesz ze aby przekaźnik uruchomić potrzebujesz podać napiecie. 

Jeśli nie zadziała to podaj 5v na in. Musi teraz działać.

A najlepiej byłoby znać schemat tej płytki. Albo chociaż jakie tam są elementy itp. 

 

 

 
Dodane : 05/02/2023 3:35 pm
(@kocur)
Wpisów: 5
Bywalec
Autor tematu
 

Dodane przez: @speedbit

Po drugie. Podlacz płytkę do zasilania. Potem zrób zworkę in do gnd. Jeśli przekaźnik zadziała to jest sterowany beznapięciowo.

Tak właśnie uczyniłem, i przekażnik na płytce zadziałał. Proszę o dokładniejsze instrukcje jak zasterować tą płytką z ESP, do zabawy posiadam płytkę NodeMCU v2. Mam jeszce jedno pytanko czy można NodeMCU v2 zasilić napięciem 3,3V bezpośrednio na pin?

 

 
Dodane : 05/02/2023 3:54 pm
(@speedbit)
Wpisów: 22
Praktykant
 

Jas dałbym z pina io rezystor ok 4.7-10kohm na bazę tranzystora npn. Emiter do gnd, kolektor do in.

Bedzie żyło. 

Co do drugiego pytania to z pamięci pisząc node zasilane jest z usb, czyli 5v. Odszukaj gdzie to podłączyć. Spójrz na schemat. Są w necie. Nie pamiętam na pamięć schematów i pinów. 

 
Dodane : 05/02/2023 4:00 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1186
Guru
 

@kocur

Dodane przez: @kocur

Mam jeszce jedno pytanko czy można NodeMCU v2 zasilić napięciem 3,3V bezpośrednio na pin?

tak, każdy moduł tego typu pracuje na 3,3V i zasilanie ma wyprowadzone na jeden z pinów. Obok procesora jest stabilizator 3,3V do którego jest podłączone gniazdo USB i jedez z pinów (vin). Także możesz zasilić dowolnie.

mode+mcu
 
Dodane : 05/02/2023 8:54 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1186
Guru
 
Dodane przez: @kocur

Sprawdziłem, sterowanie jest masą.

zastosuj transoptor np. PC817

transoptor

wyjście podłączasz zgodnie z polaryzacją 4 - in, 3 - masa

 
Dodane : 05/02/2023 8:59 pm
(@kocur)
Wpisów: 5
Bywalec
Autor tematu
 

Welkie dzięki, otrymałem komplet wiedzy.

Dodane przez: @pawell32

zastosuj transoptor np. PC817

Reszystor do tego układu dobieram zgodnie z parametrami z dtr.

U sterowania = 3.3V

U przewodzenia = 1,2V

I diody = 20mA

obraz

Rozumiem że po stronie płytki połączenie bezpośrednoi do zacisków?

 
Dodane : 08/02/2023 4:33 pm
Udostępnij: