Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Licznik czasu pracy pieca  

  RSS
Kamil Flis
(@kamilflis)
Nowy

Jestem nowy i jeszcze nie ogarniam skryptów bardziej złożonych niż włącz wyłącz, a potrzebuje jakiegoś rozwiązania które będzie mi zliczało czas pracy kotła CO sterowanego przez termostat SVT. Myślałem nad wirtualnym licznikiem czasu który zliczy czas pracy przełącznika o nazwie "piec CO" którym steruje termostat. Szukałem ale wszędzie znalazłem przykłady liczników urządzeń podpiętych do sieci np. laptop, PS. Dzięki za pomoc, Pozdrawiam.

Zapomniałem nadmienić że używam Domoticza.

Cytuj
Dodane : 29/10/2020 9:25 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20
bartolomeo
(@bartolomeo)
Majster

A do czego używacie takiego licznika? Jaką wartość wam to przynosi, bo domyślam się, że nie dla checy 🤔😉.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/10/2020 7:49 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@bartolomeo w dużym skrócie do optymalizacji procesu spalania w kotłach na paliwa stałe. Ustawiasz jakieś parametry i mając taki licznik + czujnik ilości opału możesz korygować te parametry na podstawie czasu pracy kotła i ilości spalonego opału , między innymi po to żeby nie ogrzewać okolicy wypuszczając ciepło przez komin 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/10/2020 11:05 pm
bartolomeo
(@bartolomeo)
Majster

Nooo... Częściowo się zgadzam, ale częściowo to tylko jeden z setek parametrów i trochę naciągane wytłumaczenie. Nieco wkraczamy tutaj w obszar analizy danych - big data. Musiałbym teraz analizować temperaturę na zewnatrz, w każdym pomieszczeniu, sprawdzać ilu ludzi jest w domu, na jak długo było otwarte okno, czy piekarnik chodzi, czy ktoś modyfikowal nastawy na termostatach, jak dużo energii dostarczyło słońce w trakcie dnia, czy żona suszyła akurat włosy... i dopiero na tej podstawie odnosić to do długości pracy pieca. A może akurat miałem nastrój i napalilem w kominku i cała analiza o kant (...) stołu. 😉

Chyba, że uruchamiasz piec bez żadnych odbiorników i porownujesz czas osiągnięcia zadanej temperatury kotła vs. zużycia paliwa i modyfikujesz sobie na tej podstawie siłę dmuchawy albo ciąg kominowy... To wtedy wydaje się sensowne.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 30/10/2020 4:06 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@bartolomeo napisałem " w dużym skrócie" ale żeby zaspokoić Twoją dociekliwość to wystarczy że będę robił testy na samym zasobniku CWU .

Zresztą kotłownia to nie apteka i  nie chodzi o dekagramy opału, tu bardziej chodzi o to że po zmianie np pelletu może się okazać że nadmuch jest stanowczo za duży i połowa tego co ma iść na grzanie wylatuje kominem a wtedy praca takiego kotła będzie znacznie dłuższa niż przy prawidłowych wiatrach.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 30/10/2020 6:28 pm
Udostępnij: