Inteligentny ogród ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pytanie [Rozwiązany] Inteligentny ogród - potrzebny moduł Zigbee --> PWM?

Rafał Krych
(@rafalkrych)
Nowy

Witam,

Robię sobie w domu mikrowarzywniak. Początkowo do produkcji sadzonek pomidorów (zanim je przesadzę do przydomowej szklarni) a potem do uprawiania sałaty i ziół.

Mikrowarzywniak będzie się składał z podgrzewanego propagatora oraz zamontowanego nad nim oświetlenia LED.

Propagator będzie umieszczony na parapecie południowego okna więc oświetlenie LED będzie tylko doświetlać sadzonki/warzywa.
Oświetlenie LED jest zasilane PSU MeanWell HLG-480H-48B który można przyciemniać za pomocą sygnału PWM lub zmianą napięcia 0-10 VDC lub po prostu rezystorem.

W przypadku sadzonek pomidorów ilość światła jakiej wymagają jest równa PAR na poziomie 120-150 przez około 12-18 godzin dziennie.

W moim przypadku propagator będzie stał na oknie więc większość światła będzie pochodziła od słońca. Chciałbym aby panel LED automatycznie doświetlał sadzonki w momencie gdy ilość dziennego światła jest zbyt mała. Pomysł jest taki aby umieścić wewnątrz propagatora czujnik światła najlepiej kompatybilny z Zigbee (niestety nie udało mi się znaleźć czujników PAR kompatybilnych z Zigbee) a następnie jakoś sterować zasilaczem MeanWell tak aby automatycznie przyciemniać/rozjaśniać panel LED w zależności od ilości dostępnego światła dziennego.

Myślałem o kombinacji takiej jak czujnik Xiaomi Mi Light plus jakiś kompatybilny z Zigbee regulator PWM ale niestety wszystko co znalazłem to zasilacze/ściemniacze PWM do taśm LED. Zastanawiałem się też nad Atom PWM Kit ale nie obsługuje to protokołu Zigbee i nie bardzo wiem jak by to można wykorzystać.

Generalnie chciałbym mieć możliwość ustalenia poziomu PAR na jakim ma być utrzymywane światło (w zależności uprawianych roślin i ich wymagań) plus wyznaczenie okresu oświetlania (np.12-18 godzin na dobę). Przypuszczam, że potrzebował bym do tego lokalnej bramki Zigbee, co nie jest problemem, bo już mam w domu trochę automatyki tego typu więc na pewno się przyda.

Proszę o pomoc z doborem pary czujnik oświetlenia (najlepiej wodoszczelny) plus sterownik PWM.

Cytuj
Autor tematu Dodane : 09/01/2022 4:14 pm
Tagi tematu
Rafał Krych
(@rafalkrych)
Nowy

Znalazłem taki sterownik: OWON ZigBee LED Controller (0-10v Dimming) SLC611.

Wysłałem zapytanie do producenta, bo z instrukcji wynika, że output power to jest 20mA przy 230V. Słabo to wygląda dla PSU o mocy 480W i poborze prądu 2086.95 mA przy 230V.

Kolejne pytanie jest takie czy będzie mi ten kontroler współpracował z bramką ZigBee taką jak przykładowo Xiaomi Smart Home Hub?

 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 09/01/2022 8:44 pm
Udostępnij: