Jak wgrać oprogramo...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

[Zamknięty] Jak wgrać oprogramowanie supla do przełącznika sonoff ???? pomocy

Strona 1 / 4
Malwi
(@malwi)
Nowy

cześć, znalazłam informację, że można przełącznik sonoff używać razem ze supla.org - jak to zrobić?

Autor tematu Dodane : 01/12/2016 2:50 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

Tutaj opisałem, pozdrawiam

Dodane : 03/12/2016 5:59 pm
Malwi
(@malwi)
Nowy

dzięki !!!!!!!

Autor tematu Dodane : 03/12/2016 6:01 pm
Jan Aleszczyk
(@j56)
Młodzik

Chciałbym bardzo podziękować adri@n-owi za jego wysiłek w tak szczegółowym opracowaniu tematu wgrania oprogramowania SUPLA do przełącznika Sonoff. Kibicuję temu tematowi z racji ciekawości, jednak z wiedzą jest nieco gorzej. Spróbowałem przejść przez tok myślenia artykułu i wykonałem całość krok po kroku i - niestety - nie udało mi się. Problem wynika być może z tego, że nie wszystko rozumiem tak jak założył Autor. Zastosowałem też zmiany dotyczące konwertera USB-UART (na rysunku poniżej). Przełącznik przed próbą zapisania firmaware działał poprawnie (sygnalizował pracę diodą). Po wgraniu (wszystko jak w opisie) nie było już znaku życia (nie znalazłem opisanego AP w WiFi, nie mogłem się więc do niego podłączyć). Proces zapisu przebiega poprawnie (chyba??), nie umiem zbadać zawartości tego, co weszło do przełącznika. Obsługa czarnego przycisku jest pewnie w poprzednim oprogramowaniu a nie na przerwaniu sprzętowym, toteż naciskanie w trakcie pracy na przycisk nie jest obsługiwane. Natomiast włączenie czarnego przycisku przy włączeniu zasilania elektroniki działa, ponieważ dopiero wtedy jest prawidłowe wgrywanie do 8266 zawartości (pojawia się na konwerterze zwrotny odczyt Rx, a program zczytujący (ESP8266Flasher) wyświetla prostokąt z kodem. Może ktoś zainteresowany tym tematem widzi, gdzie popełniam błąd?

Pozdrawiam

 

2016 12 19 15.38.00
Dodane : 19/12/2016 4:19 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

Spróbujmy po-diagnozować.

 • Zakładam, że coś się wgrało do sonoff. Czyli szedł pasek postępu w ESP8266Flasher - a idzie tylko, jak ESP8266Flasher komunikuje się z Sonoff (lub ESP8266). Proszę potwierdzić.
 • Rozumiem, że po wgraniu oprogramowania i wyłączeniu / włączeniu Sonoff nie mruga LED. Proszę spróbować wcisnąć przycisk w Sonoff na ok 6-7 sek. Czy zaczęło mrugać??
 • Jeśli nie mruga, zobaczmy, czy sonoff żyje. Proponuję zrobić to tak. Wgrajmy oprogramowanie NodeMCU do przełącznika Sonoff. Jak to zrobić:
 1. Otwieramy ESP8266Flasher. 
 2. W zakładce Advanced wciskamy Restore Defaults 
  • Baudrate: 230400, Flash Size: 4MB, Flash Speed: 40MHz, SPI Mode: DIO
 3. W zakładce Config powinno być zaznaczone tylko 
  • INTERNAL://NODEMCU i nic więcej
 4. Idziemy do zakładki Operations.
 5. Podłaczamy Sonoff do komputera w tryb w wgrywania oprogramowania, czyli wciskamy przycisk w Sonoff trzymamy i podłączamy kabel do komputera. Jak podłączymy do komputera to wtedy możemy puścić przycisk
 6. W ESP8266Flasher ustawiamy Port i wciskamy Flash 
 7. Powinno rozpocząć się wgrywanie, jeśli nie, to może wybrany został nie ten port lub przełącznik nie był w trybie wgrywania oprogramowania - próbujemy ponownie 2 kroki wyżej
 8. Jeśli się wgrało to sprawdźmy, czy rzeczywiście wgrało się poprawnie.
 9. Instalujemy np. LuaLoader z tej strony.
 10. Po zainstalowaniu w Menu -> Settings -> Com Port Settings ustawiamy ten sam port co użyty do wgrywania w ESP8266Flasher
 11. Po ustawieniu portu w Menu wybieramy Connect i jeśli wszystko jest okay to LuaLoader powinien podłączyć się do Sonoff. Taki komunikat wyświetli się: Connected to COMx at 9600 baud. 
 12. Proponuję wcisnąć jeszcze przycisk ChipID - po prawej stronie jest. Na ekranie powinno być wyświetlone coś podobnego jak z załączonym poniżej zdjęciu.

Proszę dać znać, czy udało się doprowadzić do tego momentu. Jeśli tak wgramy w następnym kroku razem Supla.

 

sonoff nodemcu lua
Dodane : 19/12/2016 10:36 pm
Jan Aleszczyk
(@j56)
Młodzik

Bardzo dziękuję za analizę w poprzednim poście, rezultat wykonania jego zaleceń znajduje się w poniższym print screen-ie

Pozdrawiam

 

stan po sprawdzeniu 8266
Dodane : 19/12/2016 11:54 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

Ok, w takim razie wszystko jest w porządku. ChipID jest w teorii unikalny dla każdego urządzenia więc to oczekiwany rezultat. 

 

Musiało pójść coś nie tak podczas wgrywania Supla, bo to co Pan zrobił udowodniło, że wgrywanie działa i przełącznik również po wgraniu.

 

Potencjalny problem podczas wgrywania Supla może był tutaj. Widzę, że ten print-screen nie jest najszczęśliwszy. Szczególnie nie widać jaki plik jest gdzie.

Proszę się upewnić: 

- Koniecznie INTERNAL:/MODEMCU musi być odznaczone

- Drugi wiersz to wybrany: sonoff_eagle.flash.bin plik z ustawionym adresem do wgrywania 0x00000

- Trzeci wiersz to plik: sonoff_eagle.irom0text.bin z ustawionym adresem do wgrywania 0x40000

 

Parametry wgrywania proszę spróbować te, ale zauważyłem, że na innych też wchodzi (spróbujmy później inne jeśli zawiedzie) 

 

Dodane : 20/12/2016 9:03 am
Jan Aleszczyk
(@j56)
Młodzik

Witam,

Bardzo dziękuję za wskazówki. Przeprowadziłem wszystkie zalecenia i zrealizowałem to, co Pan zasugerował. Wynik jest negatywny. Są różnice w założeniach. Pierwsza to taka, że pod linkiem 

są pliki sonoff_1024_eagle.flash.bin i sonoff_1024_eagle.irom0text.bin, różniące się nazwą (dodatkowo w nazwie _1024_).  Brak jest też włączania się zielonej ledy przełącznika po naciśnięciu czarnego przycisku, układ zachowuje się tak, jak gdyby albo były jakieś krzaki w programie, albo parametry przesyłu nie dobrane. Test na id w programie LuaLoader zakończył się ciągłym wczytywaniem zawartości bez żadnej interpretacji, co by oczywiście świadczyło o braku interpretacji systemu Lua przez program wczytany przez esp8266. Konwenter, włączony bezpośrednio do usb komputera, przesyła transmisję po RxD tak, jak gdyby miał zamiar przekazać wszystko, co ma kość 8266 wczytane. Następnie leda konwertera RxD gaśnie i pali się na nim tylko leda zasilania 3.3V. Oczywiście w danym czasie sieć jest odłączona ( a nawet gdy była, przekaźnik odcina ją od reszty układu) i zasilanie idzie od komputera. Musiałem zrobić coś, co być może uszkodziło system i nie mam o tym świadomości. Powinienem zaczekać na płytki od Pana i będę miał materiał porównawczy. Tymczasem jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Dodane : 20/12/2016 10:58 am
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

o tak rzeczywiście zmieniły się nazwy. Wczoraj ich użyłem, żeby wgrać do Pana przełączników, które wysłałem.

LuaLoader po wgraniu Supla lub czegoś innego nie będzie w stanie interpretować sygnałów z esp8266.

Można byłoby jeszcze dla pewność skasować całą pamięć sonoff przed wgranie, ale tutaj trzeba będzie przygotować środowisko do pracy, o które pytał pan w inny wątku - przygotuję. 

Spróbuję jeszcze może spreparować mały firmware do tego przełącznika, który będzie robił 2 rzeczy np. mrugał ledem i włączał / wyłączał ten przełącznik po wciśnięciu przycisku na obudowie. Zrobię coś takiego, podeślę i dam znać co i jak.

ciekawa sytuacja.

Dodane : 20/12/2016 11:40 am
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

Panie Janku, gdyby Pan chciał jeszcze sprawdzić. 

Zrobiłem taki mały firmware do Sonoff - robi tylko tyle, że jak się włącza sonoff to led mruga 6 razy, a wciśniecie przycisku powoduje przełączenia przekaźnika. Nie łączy się z WiFi.

Poniżej jest jak to wgrałem do swojego testowego sonoffa

Poniżej załączony firmware, który trzeba rozpakować

Dodane : 20/12/2016 6:01 pm
Jan Aleszczyk
(@j56)
Młodzik

Witam Panie Adrianie,

dziękuję za Pana zaangażowanie w tym temacie, tym razem działa, jest 6 impulsów zielonej ledy na przełączniku po ponownym włączeniu USB do komputera, dla porządku dokumentacja tego, co zrobiłem:

w1
w2
w3

po wyjęciu i po powtórnym załączeniu wynik się zmienił. Nasuwa się pytanie, jak sprawdzić, co jest w pamięci (jaka to jest w ogóle pamięć: RAM, EEPROM, na jakich adresach się czyta program, dane?). Jaki jest mechanizm działania tego systemu?. Być może to jest zabawa ależ jak ona jest edukacyjna!

Dziękuję i pozdrawiam

Dodane : 20/12/2016 9:15 pm
adrian polubień
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

no to super. Wg mnie wszystko wygląda w porządku z przełącznikiem. Proszę spróbować wgrać to oprogramowanie Suple jeszcze raz, później odłączyć przełącznik i włączyć ponownie.

Jeśli chodzi o pamieć to dla mnie już czarna magia w szczegółach tj. wiem na dzisiaj tyle ile potrzebuję, żeby poeksperymentować sobie amatorsko. Ma na pewno jest trochę RAMu, z tego co pamiętam 96k, jest i EEPROM, ale czy EEPROM to to samo co Flash Memory to już nie jestem pewien 😉 - nie dam się za te informacje pokroić. 

W Sonoff jest 1MB na firmware, korzystam jeszcze od czasu do czasu z dostępnych 512B pamięci EEPROM na przechowywanie konfiguracji - ale w sumie to nie wiem, czy to w ramach tych 1MB, czy dodatkowo. 

Tutaj jest mapa, ale ja nie wiem jak ją czytać.

Napisze za kilka dni, jak może wyglądać środowisko do programowania tego Sonoff tzn. co mam u siebie i jak robię to co robię. Może pomoże edukacyjne, dla mnie właśnie zabawa. 

pozdrawiam, a.

 

Dodane : 20/12/2016 9:56 pm
Jan Aleszczyk
(@j56)
Młodzik

 Witam ponownie, Panie Adrianie, po prześledzeniu jeszcze raz całego materiału od początku do końca jest tylko jeden element, który różni się w trakcie naszej analizy, jest on widoczny na naszym rysunku poniżej:

Jest to parametr Flash size = 4MByte, nie zaś 1MByte. Proszę sprawdzić, czy to jest prawda. Trochę przypadkowo weszło te 4M po teście z dodatkowymi ledami, później wczytanie przeze mnie firmware do przełącznika poszło po tych samych parametrach i okazało się sukcesem. Dobrze byłoby doprowadzic do końca nasze działanie i wypełnić pola, które są pokazane na formularzu z 192.168.4.1, bo się okazuje, że tu jest też trochę wieloznaczności, i tak:

1.  Jakie WiFi SSID należy wpisać, naszego rutera WiFi, czy tego z przełącznika?

2. Hasło ma być: naszego rutera, przełącznika (tu nie ma hasła albo go nie znam) lub hasła z wczytanej aplikacji SUPLA w Androidzie?

3. Kod lokacji z formularza to identyfikator dostępu z aplikacji SUPLA w telefonie?

Czy ma Pan z tym doświadczenia?

Pozdrawiam

Dodane : 20/12/2016 11:21 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

zaktualizuje w takim razie moja instrukcję jeśli z 4MB wchodzi bez problemu, a z 1MB są problemy. Trochę to dziwne, ale jak działa to może szkoda czasu zastanawiać się dlaczego tak jest.

Jeśli chodzi o konfigurację Supla to jest ona opisana na stronie producenta tego oprogramowania.

Tutaj: https://www.supla.org/pl/download

a konkretnie tu:  https://drive.google.com/file/d/0B3DJSAQwtTAycm1VZWVxb2F5WjQ/view

 • WiFi SSID to nazwa sieci WiFi u Pana w domu
 • hasło do sieci WiFi u Pana w domu
 • Kod lokalizacji, serwer i hasło dostępne są po zalogowaniu się na stronie supla.org, będzie tam widoczne coś takiego jak poniżej. To nie jest identyfikator dostępu z telefonu.

[LOCATION]
ID=XXX
PASSWORD=XXXX 
[SERVER] 
host=svr3.supla.org

Dodane : 20/12/2016 11:47 pm
Jan Aleszczyk
(@j56)
Młodzik

Bardzo dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Jan Aleszczyk

Dodane : 20/12/2016 11:50 pm
adrian polubień
mic1
 mic1
(@mic1)
Nowy

Tylko po co?

Wgrałem, teraz żałuję, miałem przełącznik na który mogłem wrzucić harmonogram, stoper, pętlę teraz mam tylko on i off z kompa lub telefonu........

Dodane : 24/01/2017 2:34 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

Zgadzam się - supla jest b.ograniczona - do w zasadzie on/off + sterowanie przez strone -  tylko po co sterowac przez stronę.

Ja nie polecam, zreszta tez nie korzystam z oryginalnego - jak dla mnie tez ma za mało.

Udało mi sie kiedyś odtworzyć oryginalne oprogramowanie, ale nie wiem, czy zadziała jeśli zgram je z innej sztuki i wgramy do Pana. Możemy spróbować, ale do piątku jestem poza Polską 

proszę o kontak (adres email) tutaj  

pozdrawiam, 

 

Dodane : 24/01/2017 3:28 pm
Flash
(@flash)
Młodzik

Koledzy czy jest jakiś opis wgrywania firmware do Sonoff Dual?

pozdrawiam

Dodane : 07/03/2017 1:11 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Dodane przez: Flash

 

Koledzy czy jest jakiś opis wgrywania firmware do Sonoff Dual?

pozdrawiam

   

https://www.smartnydom.pl/firmware-dual-sonoff/instalacja/

Dodane : 07/03/2017 4:17 pm
Flash
(@flash)
Młodzik

Dzięki, poszło, skonfigurowałem ale jakim to się programem na android obsługuje?

pozdrawiam

Dodane : 07/03/2017 7:05 pm
Strona 1 / 4
Udostępnij: