Instrukcja wgrania Supla do Sonoff

Dostaję sporo pytań dotyczących wgrywania firmware Supla do przełącznika Sonoff. Zależało mi, aby poniższa instrukcja wgrania Supla do Sonoff była maksymalnie prosta, więc jeśli taka nie będzie to proszę o info, w którym miejscu jest skomplikowana.
Instrukcja wgrania Supla do Sonoff została opracowana pod Windows.
Zanim wgrasz firmware Supla
- tracisz gwarancję producenta
- sprawdź, czy odpowiadają Ci możliwości oprogramowania Supla w porównaniu z oprogramowaniem oryginalnym
- nie można przywrócić oryginalnego oprogramowania, chyba, że zgrasz przed upgradem oryginalne oprogramowanie używając esptool
Instrukcja wgrania Supla do Sonoff
Co jest potrzebne:
- Konwerter USB na TTL 3.3V oparty na układzie CP2102 (Sterowniki do CP210x jeśli system sam nie doładuje) , od 5-13pln
- Oprogramowanie NodeMCU Flasher pobrane z https://github.com/nodemcu/nodemcu-flasher. W zależności od wersji Windows należy ściągnąć wersje 32 lub 64bit
- Kable wtyczka USB – gniazdo USB – do podłączenia Konwertera USB-TTL z komputerem
- 4 przewody, aby podłączyć konwerter USB-TTL z przełącznikiem – gniazdem szpilkowym
- Pobrany firmware Supla https://www.supla.org/download/
Krok 1: Rozbieramy obudowę, aby dostać się do środka. Widzimy tutaj 5 otworów pod przyciskiem. Te 5 otworów to złącza, które wykorzystamy do załadowania firmware

Sonoff w środku
Krok 2: Proponuję przylutować gniazdo szpilkowe w otworach. Ułatwi to przyczepienie kabli.
- Sonoff
- Sonoff z wlutowanym złączem
Krok 3: Podłączamy przewody konwertera USB-TTL z przełącznikiem. Należy zwrócić szczególną uwagę, który kabel podłączyć z którym otworem w przełączniku o konwerterze.
- Sonoff podłączenie kabli
- Adapter podłączenie kabli
Krok 4: Wybór odpowiednich plików firmware. Po rozpakowaniu ściągniętego oprogramowania mamy dostępne dwa pliki (uwaga nr wersji lub nazwy plików mogą być inne – kwiest jaki firmware zostanie pobrany)
- boot_v1.5.bin
- sonoff_ds18b20_user1.1024.new.2.bin
Krok 5: Konfiguracja NodeMCU Flasher – wybór plików. Uruchamiany NodeMCU Flasher i przechodzimy do zakładki Config. Powinniśmy zobaczyć taki stan.

NodeMCU Firmware programmer
Ustawiamy pliki firmware do wgrania.
- Wciskamy pierwsze kółeczko w czerwonej ramce i wybieramy plik: boot_v1.5.bin
- Wciskamy drugie kółeczko w czerwonej ramce i wybieramy plik: sonoff_ds18b20_user1.1024.new2.bin
- Odpowiednio zaznaczamy / odznaczamy pliki do załadowania. Jak w żółtej ramce po lewej stronie
- Ustawiamy adresy w pamięci flash, gdzie mają zostać załadowane pliki. Jak w ramce po prawej stronie
- 0x00000 dla: boot_v1.5.bin
- 0x01000 dla: sonoff_ds18b20_user1.1024.new2.bin)

NodeMCU Firmware programmer
Krok 6: Konfiguracja NodeMCU Flasher – parametry wygrywania oraz urządzenia. Przechodzimy do zakładki Advanced i ustawiamy parametry, jak w żółtej ramce
Uwaga: Starsze wersje Sonoff (z przed maj 2017) mogą wymagać SPI Mode : QIO. Sugeruje najpierw spróbować wgrać z DOUT, jeśli nie pójdzie zmienić na QIO.
Krok 7: Wgrywamy firmware. Przechodzimy do zakładki Operations.

NodeMCU Firmware programmer
Ważne: wprowadzamy przełącznik sonoff w tryb wgrywania firmware.
- Kabel USB musi być odłączony od komputera
- Wciskamy i trzymamy przycisk w przełączniku sonoff
- Wkładamy do złącza USB w komputerze, kabel USB do którego podpięty jest konwerter USB-TTL (patrz Krok 3), a do którego podpięty jest już przełącznik sonoff.
- Puszczamy przycisk w przełączniku sonoff
Teraz przełącznik sonoff powinien być w trybie wgrywania firmware.
Wybieramy odpowiedni port COM, żółta ramka oraz wciskamy przycisk Flash. Powinniśmy zaobserwować wgrywanie się firmware, jak na poniższym przykładzie. Jeśli po wciśnięciu przycisku Flash nic się nie dzieję, to trzeba sprawdzić może na innym porcie COM

NodeMCU Firmware programmer
Podczas wgrywania firmware Supla wgrywane są 2 pliki więc będą 2 przebiegi wgrywania, jeden po drugim. Zakończenie wgrywania można rozpoznać po zaznaczonych w żółtych ramkach elementach.

NodeMCU Firmware programmer
W tym momencie powinniśmy mieć już wgrane oprogramowanie Supla do naszego przełącznika.
Krok 8: Sprawdzenie, czy firmware został poprawnie załadowany.
- Odłączamy i włączamy ponownie kabel USB, do którego podpięty jest nasz przełącznik
- Dioda w przełączniku powinna migać. Jeśli nie miga to raczej zły znak, ale można jeszcze spróbować wcisnąć przycisk w przełączniku na ok 6sek, co może spowodować przejście przełącznika w tryb konfiguracji – miga ok, nie miga sugeruję wszystko powtórzyć i sprawdzić dokładnie raz jeszcze każdy krok.
- Jeśli dioda miga w przełączniku wyszukujemy w dostępnych sieciach WiFi na naszym komputerze, tablecie etc. sieci WIFI o nazwie SUPLA-ESP8266 oraz podłączamy się do niej.

Identyfikacja Supla w WiFI
- W przeglądarce internetowej wchodzimy na adres: http://192.168.4.1, a naszym oczu powinien ukazać się poniższy ekran konfiguracyjny (w wersji 2.0 Supla ekran jest inny – zielony)

Konfiguracja Supa (wersja 1.x)
- Wpisujemy tutaj nazwę naszej sieci WiFi oraz parametry konfiguracyjne Supla, które dostępne są po zalogowaniu / zarejestrowaniu się na serwerze Supla: https://cloud.supla.org/auth/login#sign
- Po zapisaniu konieczne jest wyłącznie i włączenie przełącznika, aby przełącznik uruchomił się ponownie i podłaczył się do sieci WiFi oraz do Supla.
Dodatkowe informacje:
- Każda zmiana konfiguracji przez http://192.168.4.1 wymaga ponownego uruchomienia przełącznika
- Jeśli przełącznik nie jest w trybie konfiguracji – dioda nie miga 2x na sekundę – to wciśnięcie przełącznika w Sonoff przez ok 9 sek powoduje przejście do trybu konfiguracji.
- Jeśli przełącznik jest w trybie konfiguracji to wciśnięcie przycisku w Sonoff na 5 sek (po 5 sek puszczamy) powoduje wyjście z trybu konfiguracji
- Jeśli po konfiguracji Led w Sonoff świeci ciągłym światłem tzn. że jest poprawnie skonfigurowany i podłączony do WiFi oraz Supla
- Jeśli dioda miga co 1 sek to mamy jakiś problem z konfiguracją. Prawdopodobnie Sonoff nie jest podłączony do WiFi i/lub Supla
- Można wtedy ponownie wprowadzić Sonoff w tryb konfiguracji – trzeba przytrzymać przycisk w przełączniku ok 8sek, aż dioda zacznie szybko migać.
- Jak w kroku 8 łączymy się z przełącznikiem przez WiFi, później wchodzimy do konfiguracji http://192.168.4.1 i sprawdzamy jaki jest komunikat w polu Last State:
- Prawidłowy to: Registered and Ready, każdy inny informuje o problemie.
- np. złe hasło, serwer nie został odnaleziony, łącznie do Wifi (tj. łączy, łączy, ale nie może połączyć)
- 1Share
Rozumiem, że do programowania można użyć dowolnego konwertera USBTTL? Mam taki konwerter na układzie FT232RL (FTDI) z przełącznikiem 5V/3,3V którego używam od czasu do czasu gdy muszę przez putty wejść na router z openWRT. W systemie Windows jest też widoczny jako port COMX więc program też go pewnie rozpozna i powinno ruszyć, oczywiście przy ustawieniu na 3,3V. Dopiero zaczynam się wtajemniczać w Supla, dlatego pytam. Pierwszy przełącznik dopiero zamówiłem na Aliexpress, więc mam jeszcze z 4-8tygodni czasu by trochę doczytać 🙂 Oczywiście instrukcja jest taka sama w każdym innym przełączniku firmy ITEAD? Zamówiłem też od razu jeden Sonoff Touch i… Czytaj więcej »