Sonoff Zrzut pamięci flash

Instrukcja jak zgrać całą zawartość flash przełącznika Sonoff o rozmiarze flash 1MB

Uwaga: zgranie oryginalnego oprogramowania i wgranie go do innego urządzenia Sonoff nie zadziała. Jedynce co udało mi się z sukcesem zrobić to zgrać pamięć flash z jednego Sonoff i ponownie wgrać do tego samego Sonoff.

Potrzebne

 • Konwerter USB na TTL 3.3V oparty na układzie CP2102, ok 13pln
 • Oprogramowanie esptool: https://github.com/espressif/esptool
 • Jak zainstalować esptool za pomocą pip Python w Windows
 • Kable wtyczka USB – gniazdo USB – do podłączenia Konwertera USB-TTL z komputerem
 • 4 przewody, aby podłączyć konwerter USB-TTL z przełącznikiem – gniazdem szpilkowym

Instrukcja

Krok 1:  Rozbieramy obudowę, aby dostać się do środka. Widzimy tutaj 5 otworów pod przyciskiem. Te 5 otworów to złącza, które wykorzystamy do załadowania firmware

photo-2016-08-31-21-21-16_3504

Krok 2: Proponuję przylutować gniazdo szpilkowe w otworach. Ułatwi to przyczepienie kabli.

Krok 3: Podłączamy przewody konwertera USB-TTL z przełącznikiem. Należy zwrócić szczególną uwagę, który kabel podłączyć z którym otworem w przełączniku i konwerterze.

Krok 4: wprowadzamy przełącznik sonoff w tryb wgrywania/zgrywania firmware.

 • Kabel USB musi być odłączony od komputera
 • Wciskamy i trzymamy przycisk w przełączniku sonoff
 • Wkładamy do złącza USB w komputerze, kabel USB do którego podpięty jest konwerter USB-TTL (patrz Krok 3), a do którego podpięty jest już przełącznik sonoff.
 • Puszczamy przycisk w przełączniku sonoff

Teraz przełącznik sonoff powinien być w trybie wgrywania/zgrywania firmware.

Zgrywanie używając linii poleceń (cmd najlepiej odpalić jako administrator)

esptool.py --port [port COM] --baud 115200 read_flash 0x00000 0x100000 [ścieżka do pliku]

przykład:

esptool.py --port COM3 --baud 115200 read_flash 0x00000 0x100000 C:\ewelink1M.bin

Wgrywanie używając linii poleceń (cmd najlepiej odpalić jako administrator)

esptool.py --port [port COM] --baud 115200 write_flash --flash_mode qio 0x00000 [ścieżka do plik]

przykład:

esptool.py --port COM3 --baud 115200 write_flash --flash_mode qio 0x00000 C:\ewelink1M.bin

Podziękowania dla @skiba-26 za dodatkowe informacje do instrukcji

43
Dodaj komentarz

Proszę Zaloguj się aby komentować
29 Wątek skomentowany
14 Odpowiedzi w wątku
7 Obserwujących
 
Komentarz z największa reakcją
Gorący wątek
19 Liczba komentowanych autorów
ziomek_kanzasdarek34Pawel Spankowskihugo99Sławek Zięborak Ostatnio komentowani autorzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek Świtała
Użytkownik
Marek Świtała

Dla próby chciałem sprawdzić co się będzie dziać jak podłączę się do Sonoff’a w wersji TOUCH (ten taki przełącznik ścienny) poprzez konwerter USB na układzie FTDI FT232RL. PUTTY normalnie wyświetla informacje z przełącznika jak go podłącz e do zasilania. Oczywiście prędkość ustawiłem tu na 78800 gdyż taką wyczytałem na forum supla (115200 wywalała same krzaki). Skoro putty normalnie ruszyło to poszedłem dalej. Zainstalowałem więc python 2.7.14 oraz esptool (instrukcje były na youtube). Wydaje mi się, że próba zgrania flasha na PC nie powinna niczego „uszkodzić” w pamięci, a co najwyżej by się nie powiodła w porównaniu do wgrywania niesprawdzonym konwerterem… Czytaj więcej »

iragos
Użytkownik
iragos

Witam Szanownych kolegówNa forum jestem świeży ale od kilku dni śledzę tematy dotyczące chipa ESP seria 86…, itp.Udało mi się uruchomić odczytywanie z PSF-B01 za pomocą esptool-a. Mam wbudowany chip ESP 8285.Odczytuje w 100 % tylko nie wiem dlaczego nie zapisuje odczytanego „wsadu” w lokalizacji, którą stworzyłem:Poniżej screen z ekranu. odczyt-z-psf.jpg

cholek3
Użytkownik
cholek3

Czy dobrze rozumiem, że zanim wgram np. Tasmota, mogę sobie „zrzucić” oryginalne oprogramowanie do pliku i w razie czego zastąpić Tasmota znowu oryginalnym firmware? 

K2M7L
Użytkownik
K2M7L

próba zgrania oryginalnego softu kończy się na Stub running… nie ma potem żadnego komunikatu, update’u, Adrian, jakieś wsparcie, proszę?

eZekiel
Użytkownik
eZekiel

Panowie, nic się nie zmieniło do tej pory i wciąż nie ma możliwości przywrócenia oryginalnego softu do Sonoffa? Przed wgraniem Supli na 3 szt. Basica nie zrobiłem backupu, myślałem, że w razie potrzeby zgram firmware z któregoś z pozostałych Basiców, których trochę już mam. No i niestety, ale nie udaje mi się uruchomić tych 3 modułów po wgraniu firmware zgranego z innego Basica. Pamięć oczywiście czyszczona plikiem blank 1mb.

Maciek
Użytkownik
Maciek

Nie nic się nie zminiło. Jedyne co mi przychodzi do głowy to wgraj AFE i puść na allegro. Za odzyskane pieniądze kup nowe sonoffy i postaw Adrianowi browara.

Scorpionnl
Użytkownik
Scorpionnl

Witam. Z lenistwa nie zgrałem oryginalnego oprogramowania do sonoff RF. Ponieważ supla pomimo wielu prób nie działa chciałem wrócić do oryginalnego softu, więc wgrałem plik bin z drugiego sonoff RF.Poszło bez problemów jak w instrukcji, problem polega na tym że aplikacja Ewelink widzi jedno urządzenie.Pomimo że działają dwa na raz.Raz podłacza sie do jednego raz do drugiego. Cięzko sterować aplikacją jak są dwa podłączone.Pozostaje sterowanie radiowe pilotem :). Ma Ktoś może do podesłania jakieś bin od sonoff RF. Sądze że w pliku jest nr id dlatego apka sie gubi.Dodam że Tasmota działał lecz brakowało mi tam opcji pusch(chwilowe załaczanie)aby działał… Czytaj więcej »

DLUGI321
Użytkownik
DLUGI321

WitamZakupiłem Sonoff-a RF (sonoff rf r2 power v1.0) z wgraną już Suplą jednak kiedy okazało się że nie działa pilot RF postanowiłem wgrać backup oryginalnego oprogramowania który otrzymałem od sprzedawcy. Wszystko niby idzie zgodnie z poradnikiem backup niby się wgrywa jednak Sonoff nie jest widoczny  w sieci WiFi a co za tym idzie nie można go skonfigurować pilot za to jakimś sposobem zaczyna działać nawet bez parowania. Czy aby przywrócić backup w najnowszych sonoff-ach procedura jest jakaś inna czy może coś trzeba jeszcze dodatkowo zrobić czego nie ma w instrukcji. Zmieniałem już programy do wgrywania czyściłem pamięć jednak nic to… Czytaj więcej »

darko
Użytkownik
darko

Witam mam ten sam problem co @iragos W trbie administratora nic nie daje
Jakieś inne sugestje jak zrobić backup ?

cholek3
Użytkownik
cholek3

@darkoJak jesteś w miarę obcykany z angielskim to mogę Ci podesłać adres do strony po angielsku, wg której już dwa razy instalowałem Pythona, esptool, itp aby zgrywać i wgrywać oprogramowanie.

darko
Użytkownik
darko

Dodane przez: cholek3@darkoJak jesteś w miarę obcykany z angielskim to mogę Ci podesłać adres do strony po angielsku, wg której już dwa razy instalowałem Pythona, esptool, itp aby zgrywać i wgrywać oprogramowanie.

Jak możesz podaj  

 
cholek3
Użytkownik
cholek3

@darkoWysłałem. Ja daje plik bin wewnątrz folderu esptool-2.5.1 i nie muszę podawać ścieżki, tylko samą nazwę. 

alvaro
Użytkownik
alvaro

Witam!
Jak sprawdzić ja jakim porcie COM jest podłączony obecnie konwerter USB na TTL 3.3V oparty na układzie CP2102?
Po włożeniu kontrolera usb wyskakuje mi nieznane urządzenie CP2102…
kontroler.jpg

isom
Użytkownik
isom

@alvaro brakuje sterowników dla tego konwertera  podaję linkhttps://www.silabs.com/products/development-tools/software/usb-to-uart-bridge-vcp-driversPobierz i zainstaluj

alvaro
Użytkownik
alvaro

Dostałem Basica z ESP 8285, czy tego też idzie przeprogramować? Sonoff przy programowaniu (zrzucaniu firmware) musi być podłączony do 230V?

Sławek Zięborak
Użytkownik
Sławek Zięborak

Witam. Jestem tu nowy. Zaczynam dopiero zabawę z zagadnieniami związanymi z SmartHome.
Mam 3 pytania :

1.Jak zgrać oryginalny firmware z ESP8285. Robiąc to według poradnika, mam komunikat o błędzie :

A fatal error occurred: Corrupt data, expected 0x1000 bytes but received 0xfff bytes

Jak rozwiązać ten problem?

2.Mam ESP8266 z którego nie zgrałem wcześniej firmware i nie wstaje mi, na początku nie chciał mi się flashować, a teraz idzie ale nie uruchamia się po wgraniu firmware AFE. Co zrobić żeby „ożył” 🙂 ??

3.Jest jakaś opcja integracji SonOff Basic z wgranym innym firmware z Cayenne ?

Z góry dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Sławek

Sławek Zięborak
Użytkownik
Sławek Zięborak

EDIT: Pytanie nr 2 nieaktualne, okazało się że chiński kabel zasilający był uszkodzony.

hugo99
Użytkownik
hugo99

Cześć,Mam pytanie zgrałem sobie zawartość pamięci do pliku według powyższego poradnika -wszystko bez błędówNastępnie wgrałem sobie SUPLA FOR ITEAD SONOFF WiFi Smart Switch + DS18B20v2.0 boot_v1.5.bindo testów i teraz chciałem powrócić do oryginału więc wgrałem to co zgrałem również wszystko poszło bez błędów ale urządzenie się nie włącza czy przed powrotem do oryginalnego softu należy coś jeszcze zrobić ?

isom
Użytkownik
isom

jak wgrałeś tylko boot_v1.5.bin to supla też nie wystartowała , a zasada jest taka że przed każdą zmianą oprogramowania należy wyczyścić pamięć flash , czyli np wgrać plik blank .

hugo99
Użytkownik
hugo99

wgrałem oba pliki i supla wystartowała po prostu na ta chwilę testuje jak się to robiale faktycznie nie wgrywałem pliku blankchodzi o to że może jakieś pozostałości zostały i dlatego nie startuje oryginalny soft ?czy mogę prosić o ilnik do takiego pliku blank

isom
Użytkownik
hugo99
Użytkownik
hugo99

bardzo dziękuje niestety nadal nie ożywa wgrałem blank a następnie oryginał zastanawia mnie komunikat na końcuLeaving…Hard resetting via RTS pin…jak ma to rozumieć ?

isom
Użytkownik
isom

Leaving…Hard resetting via RTS pin…Zrób twardy reset ESP zwierając pin RST do GND przy podłączonym zasilaniu 

hugo99
Użytkownik
hugo99

walczyłem długo bo jestem laikiem w tych kwestiach ale podszedłem do tego logicznie jeżeli wgrywam soft supla na ustawieniach prędkość 74880 i flash mode dout to czemu oryginalny soft wgrywam z inną prędkością i flash modemwięc dostosowałem komendę na–baud 74880 write_flash –flash_mode dout 0x00000 i sonoff wstał za pierwszym razemz ciekawości o co chodzi z tym flash_mode qio a flash_mode dout ?

Pawel Spankowski
Użytkownik
Pawel Spankowski

Cześć, Ja z kolei mam inny problem. Mam Sonoff RF R2 Power. Kupiłem go z wgranym Gruppio (homekit) ale postanowiłem wrócić do oryginalnego softu (otrzymałem zrzut). Na początku miałem drobne problemy, ale w końcu udało się, chociaż po podłączeniu sonoffa do prądu ten nie działa. Nie jest w żaden sposób wykrywany. Przyciskając przycisk dioda się świeci raz, po 7 sekundach 2 razy i tyle. Załączam screen z CMD. Jakość taka a nie inna, ponieważ musiałem korzystać z pożyczonego komputera i nie miałem możliwości zrobienia normalnego screenshota 🙁   
IMG_2267.jpeg

darek34
Użytkownik
darek34

Witam,jestem tu nowy. Próbowałem zgrać soft z sonoff basic, ale coś poszło nie tak. Czy przed zgrywaniem trzeba wygenerować plik do którego będzie zgrany oryginalny soft? Jeśli trzeba to jak to zrobić.Dziękuję za pomoc. 

ziomek_kanzas
Użytkownik
ziomek_kanzas

Witam,
Zgrałem z ooryginlne oprogramowanie sonoff sv ewelink
Chciałem wgrać ponownie ale mam błąd a fatal error occurred: Timed out waiting for packet header
CZy ktoś pomoże? Może inna składnia?