Shelly 1 + Adapter ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Shelly Shelly 1 + Adapter AddON + Kontaktron MC-38 = Automatyczna Brama Wjazdowa

przemas82
(@przemas82)
Początkujący

Witam

Może się komuś przyda a jak nie to trudno 🙂 W każdym razie chciałem Wam przedstawić w jaki sposób podłączyłem sobie Shelly 1 do bramy wjazdowej oraz co ustawiłem w samej aplikacji, żeby otrzymać to co chciałem. Chcę zaznaczyć, że oczywiście można zrobić to na różne sposoby, ale ja to zrobiłem tak, bo tak umiałem i wydawało mi się, że jest najprościej.

Co będzie potrzebne:

- Brama 🙂

- 1 sztuka Shelly 1 (albo 1 PM jak kto woli) jednak 1 PM nie można bo nie ma złącza bezpotencjałowego (dzięki @isom)

- 1 sztuka Adaptera AddOn do Shelly 

- 1 sztuka kontaktron (ja miałem MC-38)

PodlaczenieBramyShelly

Na początek zaznaczę, że u mnie brama dawała 24 V ale niestety AC a nie DC, więc musiałem to połączyć w taki sposób. Jeżeli u Was w bramie jest możliwość podłączenia przez 24 V DC to pewnie bym rekomendował takie podłączenie, ale tym opisem nie będę się zajmował. Może ktoś inny tak podłączał to będzie mógł opisać takie podłączenie w innym poście albo w odpowiedziach.

 

Najpierw trzeba zasilić Shelly, czyli podpinamy standardowo niebieski (N) kabel do wejścia opisanego jako N oraz czerwony (L) do wejścia L w Shelly. 

Następnie najlepiej jest sprawdzić gdzie w waszej bramie w sterowniku jest możliwość podłączenia urządzeń dodatkowych do obsługi bramy (typu przycisk do zamontowania na ścianie). Jak już to znajdziecie, to zwrócić trzeba uwagę na to w jaki sposób to podłączyć, ponieważ zależy (przynajmniej w moim przypadku, Automat SimpleMove100) to od tego po której stronie patrząć od wnętrza działki znajduje się automatu, czy po prawej czy po lewej. Jak już to wiemy to podłączamy jeden przewód do I a drugi do O w Shelly i w zasadzie jeżeli chodzi o otwieranie bramy ze smartfona to by było można tutaj ten temat już zakończyć, bo takie podpięcie już daje nam możliwość sterowania bramą. Trzeba pamiętać, że w samej aplikacji Shelly.Cloud trzeba ustawić typ przycisku na Chwilowy (monostabilny) i dać mu AutoOff po 1 sekundzie:

PodlaczenieBramyShelly ustawieniaPrzycisku01
PodlaczenieBramyShelly ustawieniaPrzycisku02

Po takich ustawieniach możecie już odpalić bramę ze smartfona.

 

Jeżeli chcecie do tego dorobić jakąś troszkę lepszą automatykę np logikę, że jeżeli brama jest otwarta o jakiejść tam godzinie, to wtedy ją zamknij (ja tak zrobiłem bo permanentnie zapominałem zamykać jej na noc), to wtedy potrzebny będzie wam jeszcze Adapter AddOn oraz kontaktrony.

Adapter wpinacie w Port (ten długi zakryty gumowym zabezpieczeniem):

ShellyAddOn

 

a do kabli od Adaptera podpinacie kontaktron. Jeden kabel do żółtego a drugi do czarnego. Czerwony możecie zabezpieczyć jakoś bo nie będzie nam do niczego potrzebny.

Ustawiacie bramę w pozycji zamkniętej. Mocujecie część kontaktronu, która jest podłączona do Shelly gdzieś na zewnętrznej obudowie mechanizmu bramy a drugą (bez kabli) na ruchomej części bramy, tak żeby były jak najbliżej siebie.

Teraz najważniejsze bo tutaj się troche pogubiłem ale metodą prób i błedów jakoś ustawiłem to wszystko. Ponownie wchodzicie do aplikacji Shelly.Cloud i tym razem muscie aktywować External Switch i ustawić go tak jak poniżej:

PodlaczenieBramyShelly ustawieniaPrzycisku03

Bardzo ważne jest, aby było zaznaczone Reverse switch position. Jak tego nie zaznaczycie to jak będziecie mieli otwartą bramę to będzie ikonka zamkniętaj... więc żeby się nie mylić to tutaj musi być to zaznaczone, żeby jak te kontaktrony będą oddalone od siebie, to był obrazek (o tym za chwię), że brama jest otwarta.

PodlaczenieBramyShelly ustawieniaPrzycisku04

Jak to wszystko ustawicie, to wtedy zmieni wam się ikonka przy waszym przycisku bramy na taką właśnie jakby bramę jak poniżej. Jak wejdziecie do przycisku to będzie też napis, że to jest Ext. Swtich

PodlaczenieBramyShelly ustawieniaPrzycisku05

 

Tutaj te obrazki, o których wspominałem przy ustawianiu Reverse switch position:

PodlaczenieBramyShelly ustawieniaPrzycisku06

Także teraz, nawet jak gdzieś pojedziecie i nie będziecie pewni czy zamknęliście bramę czy nie to zawsze można spojrzeć na te ikonki i sprawa będzie jasna (nie raz się wracałem, żeby sprawdzić czy zamknąłem bramę czy nie... albo dzwoniłem do sąsiadów...)

 

ostatnia rzecz to właśnie najfajniejsze, czyli ustawienie sceny. Dodajecie sobie scenę, która ma się wydarzyć sama:

PodlaczenieBramyShelly ustawieniaPrzycisku07

 

W opcjach WHEN:

Time-Based Conditions 

następnie Daily Activation

a następnie wybrać dni tygodni i godzinę o której ma sie to zrobić i klikacie Save.

Wychodzicie i klikacie na AND (do wyboru bardziej rzucającego się w oczy jest OR, ale tutaj warunek musi być taki, że kilka rzeczy na raz ma się spełnić). Jak klikniecie na AND to do wyboru będzie ponownie pare rzeczy, ale wy wybieracie sobie ten "pokój" w którym jest wasz przycisk do bramy. Tam ustawiacie sobie, że gdy External Switch State Change, gdy jest ON, Condition Type na One time oraz czas kiedy warunek ma być aktywny to 5 minut (lub inny dowolny):

 

PodlaczenieBramyShelly ustawieniaPrzycisku07a

Teraz w części DO, musicie ustawić co się stanie, czyli to, że wasz przekaźnik ma się włączyć:

PodlaczenieBramyShelly ustawieniaPrzycisku07b

Finalnie otrzymacie właśnie coś takiego:

PodlaczenieBramyShelly ustawieniaPrzycisku07

 

To koniec 🙂

 

Wiem, że dla większości z Was taki przewodnik po tych ustawieniach to zbędny post, ale wydaje mi się, że może być tutaj grupa ludzi takich jak ja, co mogliby mieć z tym problem. Więc, żeby im ułatwić życie, to stworzylem tego posta 🙂

 

Jakbyście mieli jakieś sugestie co tu można inaczej zrobić, albo jak byście mieli informacje na temat jak wy to zrobiliście to można dodawać pod spodem swoje propozycje, co by wszystko mieć w jednym miejscu.

pozdrawiam

Cytuj
Autor tematu Dodane : 06/09/2021 5:00 pm
isom polubień
MiG41
(@marcingajda)
Brygadzista

Z tą sceną to bym uważał , bo ktoś Ci zaparkuje w otwartej bramie , a za  5 min brama będzie walić po samochodzie.... 

Typowe sterowniki bramowe bez bariery podczerwieni nie dają sobie automatycznego zamykania po czasie ustawiać..

OdpowiedzCytuj
Dodane : 06/09/2021 5:25 pm
przemas82
(@przemas82)
Początkujący

@marcingajda tak. Zdaję sobie z tego sprawę ale u mnie to raczej nie ma szans żeby ktoś tam ustał w tej bramie o tej godzinie ale tak czy siak, fotokomórki są w planie teraz żeby je dołączyć, właśnie ze względu na to co napisałeś.

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 06/09/2021 5:43 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@przemas82 jedna uwaga do tego poradnika, shelly1PM nie można tak bezpośrednio wykorzystać do sterowania bramą ponieważ nie ma przekaźnika wolnego od potencjału .

Reszta bardzo szczegółowo opisana. 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 06/09/2021 7:42 pm
przemas82
(@przemas82)
Początkujący

@isom dzięki za zwrócenie uwagi. Już poprawiłem!

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 06/09/2021 10:14 pm
bartolomeo
(@bartolomeo)
Brygadzista Donator 2K22

@przemas82 a nie wystarczyłoby gdybyś ustawil detached switch mode i podpiął pod wejścia switcha kontaktron? Pytam bo kolega chce sobie podpiąć do bramy na oryginalnym sofcie i się zastanawiamy czy ten moduł rozszerzeń jest potrzebny. Ważne aby dało się to później zautomatyzować zależnie od stanu bramy.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 05/01/2022 9:38 am
przemas82
(@przemas82)
Początkujący

@bartolomeo Tak, zdałem sobie z tego sprawę później, dlatego 1 PM jest skreślone.

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 05/01/2022 9:56 am
bartolomeo
(@bartolomeo)
Brygadzista Donator 2K22

@przemas82 nie o tym... ale już nie ważne. Nie było pytania 🙂

OdpowiedzCytuj
Dodane : 10/01/2022 1:35 pm
przemas82
(@przemas82)
Początkujący

@bartolomeo jakoś nie wyświetliło mi się wtedy Twoje pytanie 🙁 teraz widzę 😉 tak, generalnie wydaje mi się że można by pewnie to tak podpiąć i całość miałaby taki sam proces ale ja i tak miałem tego addona więc podpiołem przez to. Nie próbowałem podpinać od razu pod przełącznik ale czysto teoretycznie powinno zadziałać tak samo. 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 10/01/2022 2:47 pm
bartolomeo
(@bartolomeo)
Brygadzista Donator 2K22

@przemas82 kolega też użył w końcu addona i śmiga, bo na zasilanie modułu było dostępne tylko 230V i nie wiem jak kontaktron by to zniósł 😉 Twój opis się przydał, za co dzięki! 🙂

OdpowiedzCytuj
Dodane : 10/01/2022 5:34 pm
Udostępnij: