Asystent AI
Problem z sparowani...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Problem z sparowaniem MQTT Bin. OH2 z Brokerem.

13 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Reactions
3,748 Wyświetleń
(@radek)
Wpisów: 92
Pomocny
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
[#173]

Witam.

Dzisiaj przyszedł mój RPi3 i zacząłem pracę z konfiguracją. Wszystko szło gładko aż do ustawiania MQTT w OH.

Nie mogę zmusić żeby OH gadał z brokerem. Broker Mosquitto zainstalowany automatycznie z openHABian'em. Na PC bez problemu odbieram/wysyłam z niego wszystkie dane przez MQTT.fx . Na OH2 0 rezultatów. konfiguracja mqtt.cfg standardowa:

broker.url=tcp://localhost:1883
broker.clientId=openHABtest
broker.user=xxx
broker.pwd=xxx

I utworzone na szybko do testu items'y:

Switch salon_lampa_gora "Oswietlenie Glowne" {mqtt=">[broker:/salon/lampa/gora/switch/cmd:command:ON:on],>[broker:/salon/lampa/gora/switch/cmd:command:OFF:off]"}

Number d1_mini_temp "Temperatura D1 [%.2f °C]" { mqtt="<[broker:/D1_mini/czujnik_DHT11/Temperature:state:default]"}

Number d1_mini_hum "Wilgotnosc D1" { mqtt="<[broker:/D1_mini/czujnik_DHT11/Humidity:state:default]"}

Na Pc jak jak uruchomiłem OH2 dokładnie z tymi item'sami i mqtt.cfg (tyle że z IP zamiast local) przekopiowanymi z RPi3 wszytsko chodzi od strzała.

Edit:

Z logu niby wszystko jest OK:

2017-12-17 00:52:14.388 [INFO ] [penhab.io.transport.mqtt.MqttService] - MQTT Service initialization completed.
2017-12-17 00:52:14.391 [INFO ] [t.mqtt.internal.MqttBrokerConnection] - Starting MQTT broker connection 'broker'

Zdaję się na innych, z resztą lecę do przodu, ale z MQQ nie mogę się dogadać :/


 
Dodane : 16/12/2017 9:55 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4083
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

a w D1 Mini zmieniłeś MQTT  Broker na tego linuxowego?

 


 
Dodane : 17/12/2017 10:37 am
(@radek)
Wpisów: 92
Pomocny
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Protocal: OpenHAB MQTT

Ale 2 Sonnoffy też nie chcą gadać, jak włączę naraz 2 OH z identycznymi item sami to pod tym na Windowsie wszystko odczytuje bez problemu, a na RPi ani słychu.

Edit:

Przy przeinstalowaniu brokera w logu OH poprawnie się rozłączył najpierw a później połączył.:

2017-12-17 10:29:36.662 [ERROR] [t.mqtt.internal.MqttBrokerConnection] - MQTT connection to broker was lost

at org.eclipse.paho.client.mqttv3.internal.CommsReceiver.run(CommsReceiver.java:146)[183:org.openhab.io.transport.mqtt:1.10.0]

at org.eclipse.paho.client.mqttv3.internal.wire.MqttInputStream.readMqttWireMessage(MqttInputStream.java:65)[183:org.openhab.io.transport.mqtt:1.10.0]

at org.eclipse.paho.client.mqttv3.internal.CommsReceiver.run(CommsReceiver.java:107)[183:org.openhab.io.transport.mqtt:1.10.0]

2017-12-17 10:29:36.681 [ERROR] [t.mqtt.internal.MqttBrokerConnection] - MQTT connection to 'broker' was lost: Connection lost : ReasonCode 32109 : Cause : null

2017-12-17 10:29:36.683 [INFO ] [t.mqtt.internal.MqttBrokerConnection] - Starting connection helper to periodically try restore connection to broker 'broker'

2017-12-17 10:29:46.689 [INFO ] [t.mqtt.internal.MqttBrokerConnection] - Starting MQTT broker connection 'broker'

Edit:
Ktoś coś?
Resetowałem/przeinstalowywałem brokera, nawet reinstalowałem openhabiana i dalej to samo :/


 
Dodane : 17/12/2017 11:24 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4083
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

a jak wyślesz z linuxa - linii poleceń wiadomość do MQTT brokera to działa?

Instalacja klienta gdybyś nie miał

sudo apt-get install mosquitto-clients

 

Włącz:

mosquitto_pub -h localhost -p 1883 -u 'nazwa-usera' -P 'hasło-usera' -t '/salon/lampa/gora/switch/cmd' -m 'on'

Wyłącz

mosquitto_pub -h localhost -p 1883 -u 'nazwa-usera' -P 'hasło-usera' -t '/salon/lampa/gora/switch/cmd' -m 'off'

 
Dodane : 17/12/2017 10:28 pm
(@radek)
Wpisów: 92
Pomocny
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Da się sterować bez problemu.

Ewidentnie coś z OH, a nie z samym brokerem czy RPi.

Edit:

Pomogło zainstalowanie MQTT Bindinga z pliku addons.cfg, a nie z Paper UI. 

Jutro sprawdzę na czystym systemie zainstalować z Paper UI jeszcze raz i zobaczę czy problem się powtórzy.


 
Dodane : 17/12/2017 11:10 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4083
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

możesz załączyć 

  • mqtt.cfg
  • openhab.log

 


 
Dodane : 17/12/2017 11:59 pm
(@radek)
Wpisów: 92
Pomocny
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Jak tylko wrócę do domu.

  • Konfiguracja mqtt.cfg standardowa, taka jak wyżej tylko inny clientId.
  • Log jak będę w domu wieczorem.

 
Dodane : 18/12/2017 9:50 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4083
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Jesli nie masz absolutnie nic więcej w pliku  mqtt.cfg to co napisałeś to nie podłączaj, jeśli masz np. Pozostawione komentarze to chciałbym zobaczyć plik, żeby pomoc, rozwiązywałem już problem z mqtt tygodniami i okalzalo się ze była jedna linia odkomentowana w mqtt.cfg która wszystko rozwalał 


 
Dodane : 18/12/2017 12:56 pm
(@radek)
Wpisów: 92
Pomocny
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Niestety log przepadł :/

Jedyne co pamiętam to dziwny plik mqtt.cfg w openhab2-userdata\config\org\openhab

broker.clientId=//"openHAB"//
broker.pwd=//"xxxxx"//
broker.url=//"tcp://localhost:1883"//
broker.user=//"openhabian"//
service.pid=//"org.openhab.mqtt"//

Tylko nie pamiętam dokładnie czy były 2 ukośniki czy jeden. W każdym razie nie powinno ich być, w services plik konfiguracyjny był na 100% dobry. Po usunięciu go z userdata, generowany był znowu błędny.

 


 
Dodane : 19/12/2017 7:42 pm
(@krystjan)
Wpisów: 6
Bywalec
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
Dodane przez: adri@n

a jak wyślesz z linuxa - linii poleceń wiadomość do MQTT brokera to działa?

Instalacja klienta gdybyś nie miał

sudo apt-get install mosquitto-clients

 

Włącz:

mosquitto_pub -h localhost -p 1883 -u 'nazwa-usera' -P 'hasło-usera' -t '/salon/lampa/gora/switch/cmd' -m 'on'

Wyłącz

mosquitto_pub -h localhost -p 1883 -u 'nazwa-usera' -P 'hasło-usera' -t '/salon/lampa/gora/switch/cmd' -m 'off'

...prawie dwa dni straciłem starając połączyć się przez "mosquitto_pub" wpisując 'on' i 'off' małymi literami. Kiedy zmieniłem je na kapitaliki 'ON' 'OFF' wszystko ruszyło 🙂 Może przyda się komuś ta informacja.


 
Dodane : 20/12/2017 2:38 pm
(@radek)
Wpisów: 92
Pomocny
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
Dodane przez: krystjan
Dodane przez: adri@n

a jak wyślesz z linuxa - linii poleceń wiadomość do MQTT brokera to działa?

Instalacja klienta gdybyś nie miał

sudo apt-get install mosquitto-clients

 

Włącz:

mosquitto_pub -h localhost -p 1883 -u 'nazwa-usera' -P 'hasło-usera' -t '/salon/lampa/gora/switch/cmd' -m 'on'

Wyłącz

mosquitto_pub -h localhost -p 1883 -u 'nazwa-usera' -P 'hasło-usera' -t '/salon/lampa/gora/switch/cmd' -m 'off'

...prawie dwa dni straciłem starając połączyć się przez "mosquitto_pub" wpisując 'on' i 'off' małymi literami. Kiedy zmieniłem je na kapitaliki 'ON' 'OFF' wszystko ruszyło 🙂 Może przyda się komuś ta informacja.

O ile się nie mylę to małymi literami komendy są wydawane w nowym oprogramowaniu, na starszym były dużymi.


 
Dodane : 20/12/2017 7:29 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4083
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
  • tak, zgadza się @radek, trochę zmieniałem w nowym oprogramowaniu, w nowych włączanie / wyłączanie jest: on, off, toggle, w starym było ON, OFF
  • wielkość liter mam znaczenie
  • tutaj jest aktualny opis MQTT API
  • sugeruję używać już jednej z nowych wersji oprogramowania, ale oczywiście stara też działa

 
Dodane : 20/12/2017 11:26 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4083
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

wczoraj zainstalowałem OH2.2 i rozsypał mi się OH MQTT Binding.

Problem rozwiązałem odinstalowując mqtt-action używając Paper-UI i  odinstalowałem mqtt-binding i zainstalowałem ponownie

 


 
Dodane : 26/12/2017 11:22 pm
Udostępnij: