Jest jakiś sposób ż...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Jest jakiś sposób żeby zrobić update do z 2,5 do 3 bezboleśnie?

maras
(@maras)
Brygadzista Donator 2K19

Jest jakiś sposób żeby zrobić update do z 2,5 do 3 bezboleśnie? Zrobiłem aktualizacje, ale znikła totalnie grafana. Niby pokazywało, że zainstalowane jednak nie dało sie wejść ani przez wpisanie adresu z portem ani nie znalazłem nigdzie okienka w nowym UI.
Zgubił mi się tez dostęp do dysku sieciowego z plikami configu. Ogólnie mogłem tylko poruszać się po nowym UI i wejśc w Basic UI.
Nawet logów nie szło sprawdzić, żeby zobaczyć co nie działa.

Czy instalując na czysto można przekopiować pliki na zasadzie kopiuj wklej i po restarcie wszystko wróci? Czy struktura katalogów jest inna? Trochę to wkurzające wymyślać aktualizację po której trzeba stawiać cały system od nowa.

Cytuj
Autor tematu Dodane : 25/10/2021 1:39 pm
ldywicki
(@ldywicki)
Początkujący

@maras jakiś ból się może pojawić, wynika to głównie z tego że integracje z OH 1 nie działają z OH3. Oznacza to, że nawet jeśli pojawił się dedykowana integracja pod OH3 to wówczas trzeba migrować konfigurację do nowego formatu. O ile np. z modbus i mqtt społeczność miała masę czasu na to, o tyle z mniej popularnymi integracjami może być trudniej.

Co do samego UI - wszystko zależy od tego w jaki sposób wpinasz grafanę. Czy jest to jako iframe (tj. widok osadzony w html). W nowym UI teoretycznie można skonfigurować wykresy podobne do tych z grafany. Są one prostsze, ale redukują w zamian konieczności zarządzania drugim narzędziem. Więcej znajdziesz w temacie o wykresach dla OH3:  https://community.openhab.org/t/charts-in-oh3/108549/23

Sama organizacja "tails", które były na stronie startowej OH2 przeszła do "apps" w nowym UI. Poprawki w tym obszarze są jednak dopiero w wersji 3.2, także jeśli korzystałeś z nich żeby np. nawigować się do logtail i grafany to dopiero nadchodząca wersja powinna to jakoś wyprostować.

Jeśli idzie o składnię konfiguracji to poza dodatkami pod OH 1 powinna ona w dużej mierze działać. Struktura katalogów też jest tożsama z tą wcześniejszą. Ogólnie to warto przyjrzeć się też integracjom, które wykorzystujesz. Czy np nie zmieniła się ich konfiguracja.

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/10/2021 1:56 pm
maras
(@maras)
Brygadzista Donator 2K19

Własnie do grafany zawsze logowałem się  wchodząc na konkretny adres strony z podanym portem, ale powinna byc widoczna przynajmniej w menu w prawym górnym rogu a tam został mi tylko Habpanel i basic UI. O logach już nawet nie wspominam.

Dziwny był tez komunikat o niekompatybilności Javy i konieczności zrobienia downgrade przed aktualizacją. Może faktycznie poczekam na 3.2. Ciekawe czy bedzie lepiej czy będzie tylko większy problem z takim dużym przeskokiem wersji. 

Chyba, że będę miał natchnienie na stawianie wszystkiego od nowa na o sie nie zanosi. Myślałem , że zrobię to na zasadzie 

Backup - Update - restore Backup i po sprawie 🙂

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 25/10/2021 3:24 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

@maras sama Grafana to nie powinna mieć coś wspólnego z aktualizację OH3 - to osobne oprogramowanie

standardowo działające na http(s)://ip-adres:3000/

oczywiście wysyłanie danych do bazy danych z której korzysta grafana i\lub jakieś integracje Grafany z UI OH3 to inna bajka.

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/10/2021 3:52 pm
Udostępnij: