Forum Smart'ny Dom

Panel dotykowy Sono...
 

Panel dotykowy Sonoff Touch  

Strona 6 / 6
  RSS
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

Wpadł mi w ręce przełącznik ścienny Sonoff Touch. Wkrótce coś o nim napisze na blogu.

Ale pierwsze spostrzeżenie jest takie, że nie jest to panel dla każdego. Otóż wymaga kabla 3 żyłowego

  • 220V - L oraz N
  • oraz zwrotny drut do żarówki

 Na ogół w instalacjach elektrycznych w PL, które miałem okazję widzieć, to do przełącznika dochodzi kabel dwużyłowy.

W sumie to oczywiste, że przełącznik potrzebuje 3 kabli, bo siedzi tam ESP8266, który wymaga zasilania.   

Cytuj
Dodane : 21/02/2017 9:47 pm
stettiner
(@stettiner)
Młodzik

niestety, nie widac nigdzie puszek. Chyba wszystko idzie bezpośrednio z rozdzielni

OdpowiedzCytuj
Dodane : 16/01/2019 7:38 pm
majkel
(@majkel)
Młodzik

Hej,

Podłączyłem tak jak pisałeś i nie działa sonoff włącza się tylko na 1 s i wyłącza 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 16/02/2019 1:00 pm
mscomp
(@mscomp)
Młodzik

Witam, nabyłem sonoff T1 2gang w wersji EU i T1 3gang w wersji UK

czy do tych włączników mogę wgrać firmware AFE i którą wersję? Touch czy 4Ch?

czy rf na AFE będzie działał?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/02/2019 6:49 pm
Jura
 Jura
(@jura)
Młodzik

Musisz zacząć od narysowania schematu stanu obecnego i następnie tego czego chcesz uzyskać, bez tego ani rusz. Ze zdjęć i z opisu niestety niewiele można wywnioskować. Czy chcesz sterować lampami odzienie? Czy te 3 puszki to były włączniki? i jak działały? piszesz że lewy i prawy to włączniki krańcowe a w puszkach są 3 kable czyli albo włączniki były podwójne? albo raczej schodowe w środkowej puszce jest 6 przewodów,  czyli u góry musi być jeszcze jedna puszka?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 20/03/2019 10:11 pm
tacaminka
(@tacaminka)
Nowy

Witam wszystkich. Przeczytałem wątek kilkakrotnie, wychodzi że teoretycznie dam rade podłączyć włącznik na 2 lampy w swojej instalacji ale nie mogę zrozumieć jak.

Załączam schemat jaki mam u siebie. Co dziwne, jak mam wszystko podpięte po staremu, z zwykłym wyłącznikiem 2 obwodów to w puszce przy lampie probówką nie jestem w stanie namierzyć fazy, poza jednym nie podpiętym nigdzie przewodem (niebieski drut) Gdy zaś rozłączę linkę od lamp to po załączeniu włącznika choćby jednego na obydwu linkach próbnik świeci ale sprawdzając multimetrem tylko na jednym idzie 230v. Po drodze zapewne są jeszcze jakieś podłączenia ale do tych już nie mam szans dojść (zagipsowane na dobre) Pomóżcie bo nie zasnę, już kilka godzin nad tym siedzę.

"" target="true">"https://i.ibb.co/WsHzq9X/schemat-lampa.jpg"

 

https://ibb.co/Lv0gbwy

OdpowiedzCytuj
Dodane : 22/03/2019 7:48 pm
isom
 isom
(@isom)
Szef Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019

@tacaminka zacznijmy od tego , że w puszce tego włącznika nie masz jednego strategicznego przewodu N do zasilenia sonoffa.

Mając to co opisałeś tzn trzy żyły Faza , A ,B  nie zrobisz tego bez przeróbki instalacji ( dołożenie przewodu N). Jest szansa na zrobienie tak żeby obie lampy załączać razem ale to chyba Cię nie satysfakcjonuje.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 22/03/2019 8:25 pm
tacaminka
(@tacaminka)
Nowy

Dziękuję za odpowiedz.
Jedna z lamp to taśma LED RGBW na sterowniku Mi-home sterowana przez telefon z poziomu aplikacji i zazwyczaj jest włączona, 2 lapma to zarówki tej samej firmy które w sumie zazwyczaj są wyłączone i nimi też steruje przez aplikację mi-light.
Sonoffa kupiłem by móc to całe ustrojstwo włączać i wyłączać przez dawanie komend asystentowi googla.

Zakupiłem kilka sonoff basiców które wstępnie miały sterować tym oświetleniem ale gdy zobaczyłem jak fajnie to działa zdecydowałem się na dedykowany włącznik.

Mój błąd że nie poczytałem wcześniej że wymaga on większej ilości przewodów.
Podpięcie obu lamp pod jeden to nie do końca to czego oczekiwałem kupując ten włącznik ale od biedy i taka opcja mnie zadowoli, tylko jak to podłączyć?
A może jest jakiś inny wyłącznik działający z google home/ alexą który by zadziałał przy takiej instalacji.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 22/03/2019 8:50 pm
isom
 isom
(@isom)
Szef Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019

@tacaminka nie znam urządzenia które zadziała z alexą i będzie działać bez pełnego napięcia a konkretnie przewodu neutralnego N.   Żeby podłączyć to pod jedno wyjście sonoffa wystarczy ustalić który przewód przy lampach to niebieski B w puszce włącznika.

Trzeba odłączyć wszystko muszą zostać same przewody , zwierasz w puszce włącznika czarny z niebieskim i próbnikiem szukasz przewodu na drugim końcu ( tam gdzie podłączone były ledy i te żarówki) przewodu z prądem , jak znajdziesz to go sobie oznacz bo to bedzie nasz przewód neutralny N , potem  w puszce włącznika zewrzyj czarny z żółto- zielonym i znów szukasz , jak znajdziesz to opisz sobie że to będzie wspólna faza dla led i żarówek . Nie rozłączając w puszce czarnego z tym ż/ziel, podłącz do tej nowej fazy jedną żyłę od zarówki a drugą zyłą dotykaj do pozostałych przewodów aż zaświeci  żarówka.

Ta znaleziona żyła będzie to N które przychodzi gdzieś z rozdzielni, oznacz ją jako N zasilanie .

Rozłącz wszystko w puszce , połącz przy żarówkach przewód n z N zasialnie  - tym sposobem N zawędruje do puszki włącznika .

Czyli sonoffa łączymy Czarny - L in , Niebieski N-in , Żół/Ziel  L-out.

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 23/03/2019 6:33 pm
goofas
(@goofas)
Początkujący

witam dotarł do mnie taki przełącznik ale pojawił się problem niby elektryczny 😉 oczywiście jest zbyt mało żył ale to obejdę :d jednak pytanie mam przełącznik podwójny brak dostępu do puszek (są pod kg przed remontem tego nie przeskoczę) i wygląda to tak że do wejscia przełącznika podłaczony jest N 🙁 a na dwóch wyjściach pojawia sie faza ( bo na oświetlenie idzie L i wraca przez zgaszoną lampę) więc moje pytanie skoro nie mogę przepiąć przewodów czy mogę bezpiecznie dla tego sonoff podpiąć to tak że ten N ze starego wyłącznika wpiąć na L in a pozostałe dwa na L1 i L2 i dociągnąć fazę z gniazda obok i wpiąć w N ? wiem, ze lektrycznie tak nie powinno być ale powinno działać zanim zacznę kucie ścian 😉

OdpowiedzCytuj
Dodane : 03/05/2019 11:09 am
isom
 isom
(@isom)
Szef Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019

@goofas Skąd wiesz że wspólna żyła w przełączniku to N ? Włącznik podwójny przy prawidłowej instalacji elektrycznej podaję Fazę czyli L albo na jedną albo na drugą lampę ( żarówkę ) , tego czego najczęściej brakuje przy podłączaniu sonoff Touch to N czyli zero  jeżeli twoja instalacja jest pozbawiona kilku wył różnicowo- prądowych , lub nie ich wcale  i wszystkie N są wpięte pod jedną listwę zaciskową to spokojnie można dociągnąć N z pobliskiego gniazda 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 03/05/2019 11:46 am
goofas
(@goofas)
Początkujący

no więc tak jeden przewód N i dwa na górze z fazą (mniemam, że z powrotu) bo inaczej bezpiecznik by leciał przy załączeniu :d pomiędzy tym dolnym a fazowym z gniazdka jest 230V. Komuś dawno temu widocznie tak było wygodniej albo tak wyszło, że faza idzie na lampę a w przełączniku neutralny. 

Plus musi być tak bo "podkradłem" z gniazdka fazę dałem ją na zacisk N (wiem wiem nie krzyczcie) a neutrala tego z doły wyłacznika dałem na L in a pozostałem dwa na l1 i l2 out :d działa świeci i przełącza na sofcie tasmota 😀

OdpowiedzCytuj
Dodane : 03/05/2019 1:49 pm
stw
 stw
(@stw)
Nowy

witam

zainstalowałem ten wyłącznik jakiś tydzień temu. Mam to szczęście, że mieszkam w UK, do włącznika dochodziły mi trzy druty (jeden żółto-zielony, ochronny). W lampie zmieniłem go na zero i dzięki temu wyłącznik działa. Zintegrowanie go z google home zajmuje dosłownie sekundę, dodatkowo jest fajna apka.

Problemy zaczęły się po kilku dniach

Wyłącznik gubi sieć. Pierwszy raz stało się to kiedy chciałem zobaczyć co się stanie jak nacisnę i przytrzymam włącznik. Więc włącznik się rozprogramowuje. Kompletnie bez sensu. Powinien po chwili wrócić ale nie wraca.

Później kilka razy poprostu zniknął z sieci. Nikt w domu się nie przyznaje, w logach tez nic nie ma.

miał ktoś taki problem ?

 

pozdro
Pawel

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 10/05/2019 11:43 pm
mirmil99
(@mirmil99)
Stażysta

ten Touch masz na AFE?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 11/05/2019 10:19 am
stw
 stw
(@stw)
Nowy

co masz na myśli ? soft ? zrobiłem tylko update oryginalnego softu ale to od razu, zaraz po podłączeniu.

Dziś w nocy znów wyleciał z wifi.

Sygnał jest dobry, szukałem czy nie ma konfliktów IP ale nie, to nie to

OdpowiedzCytuj
Dodane : 11/05/2019 11:15 am
Strona 6 / 6
Udostępnij:Udostępnij
  • 1
    Share
  
Pracuję

Proszę Zaloguj Się lub Zarejestruj