Jak przypisać pilot...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Jak przypisać pilot przez RF Bridge 433 do urzadzenia

15 Wpisów
5 Użytkownicy
6 Likes
6,487 Wyświetleń
(@romanna)
Wpisów: 7
Bywalec
Autor tematu
 

Przepraszam ale chyba coś prostego do mnie nie dotarło.

Mam 2X sonoff basic i 1 sonoff pow- obydwa działają z aplikacji eWeLink .

Zarejestrowałem Bridge - wpisałem pilot 4 kanałowy - potwierdziłem piloty..

I koniec "zaćmienie" - nie mogę połączyć urządzenia z pilotem.

Szukam i zgłupiałem.

Może jakaś prosta podpowiedź - jak przypisać urządzenie do przycisku pilota prze Bridge.

 

Roman

 
Dodane : 06/01/2019 10:24 pm
(@fb_-andrzejpajor)
Wpisów: 12
Bywalec Donator 2K19
 

Nie wiem czy to aktualny temat? Ogólnie to sonoff bridge to jakaś lipa. Nie wiem czemu ma służyć? Chyba jedynie przedłużeniu zasięgu pilota. Ja jak kupowałem bridge to też myślałem że będę mogl sterować 16 sonaffami 😆 Okazuje się że można sterować sonoffami basic ale tylko dwoma. Trzeba ustawić przycisk 1 jako alarm który będzie później ze scenariusza włączał basica i przycik 2 też jako alarm który będzie wyłaczał tegoż samego basica. Problem w tym że alarm zajmuje cały pilot w moście (Sonoff bridge ma możliwość dodania 4 pilotów po max 4 przyciski) czyli jeden pilot 1 alarm właczajacy ze scenariusza sonoffa basica i drugi pilot drugi alarm wyłączający ze scenariusza basica. Nie ma możliwości w scenariuszu ewelink  zadać przyciskowi z mosta  wykonanie zadania. Możliwe jest tylko dla alarmu. (alarm zajmuje całego pilota w moście) Dlatego lepiej użyć droższego sonoffa rf i wtedy z fizycznego pilota (nawet kilku pilotów) możesz sterować sonoffem rf. Jeden przycisk włącza i wyłącza urzadzenie. Tylko wówczas bridge jest nie potrzebny , chyba że nie masz zasięgu z pilota fizycznego do urządzenia. (przepraszam że tak chaotycznie opisane ale piszę to w pracy "na kolanie" )

 
Dodane : 11/03/2019 6:04 pm
(@romanna)
Wpisów: 7
Bywalec
Autor tematu
 

Zorientowałem się także że nie da się przypisać urządzenia przez RF Bridge.

Służy to faktycznie jako przedłużacz pilotów przez WIFI.

Ale zauważyłem jedną zaletę:

mając coś takiego jak gniazda na pilota ( np: https://allegro.pl/oferta/bezprzewodowe-gniazdo-3-gniazdka-z-pilotem-3600w-6803675224) można je przypisać pilot przez RF Bridge i przełączać je gdziekolwiek jesteśmy i mamy WIFi.

Przykład: - będąc gdziekolwiek

1. włączam swój komputer w domu i mam do niego dostęp np. przez teamviewer;

2. mogę włączyć ogrzewanie i kocioł CO jak wracam do domu (lub wyłączyć jak zapomniałem);

3. jadąc na działkę mogę włączyć zasilanie na działce ( uruchomić bramę,podgrzać wodę itp.).

Koszt to około 20 zł za gniazdo.(w Anglii kupiłem zestaw 4 gniazd z 2 pilotami za 5 funtów).

Więc jakiej plusy znalazłem.

Może ktoś też coś wymyślił ???

 

Pozdrawiam

 

 
Dodane : 12/03/2019 10:05 pm
gumastargard reacted
(@fb_-andrzejpajor)
Wpisów: 12
Bywalec Donator 2K19
 

Tak. Właśnie wczoraj odebrałem Sonoff 4CH Pro . Jak zwykle nie miła niespodzianka... okazało się że w ewelink nie można zrobić scenariusza między kanałami tego urządzenia. Miałem w planach że np. kanał 1 będzie włączał kanał 2 itp. 

I tu z pomocą przyszedł sonoff bridge + pilot. Przypisałem do każdego z 4 kanałów po jednym przycisku pilota a w moscie dodałem pilota 4 przyciskowego i już miałem możliwość dodania scenariusza. Kanał 1 urzadzenia np. włączenie powoduje użycie przycisku pilota np. nr.2. i tym samym właczenie kanału 2 urzadzenia.

 
Dodane : 17/03/2019 3:20 am
gumastargard reacted
(@romanna)
Wpisów: 7
Bywalec
Autor tematu
 

Ewelink jest dość ubogi.Poza tym brak programów źródłowych do ewelinka.Zastanawiam się nad Suplą - tam jest lepiej.

Problem że potrzebuję zewnętrzny server by sterować z dowolnego miejsca przez wifi.A urządzenie ma robić coś więcej niż tylko pokazywać COŚ.Np sterowanie ogrzewaniem słonecznym.

Pozdrowionka

 
Dodane : 17/03/2019 10:37 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Supla działa bardzo podobnie do ewelinka i korzystając z serwera w chmurze masz te same możliwości co z tym chińskim serwerem. Masz za to nieporównywalnie więcej funkcjonalności i co ważne projekt jest rodzimy i jak na razie się rozwija.

Gdybym miał wybierać między ewelinkiem a suplą chwili bym się nie zastanawiał . O wsparciu i dostępie do kodów źródłowych już nie wspomnę     

 
Dodane : 17/03/2019 10:50 am
(@fb_-andrzejpajor)
Wpisów: 12
Bywalec Donator 2K19
 

Albo domoticz....

Mój przypadek jest taki że mam słomiany zapał i w ciągu 2 miesięcy zrobiłem już kilkanascie punktów+ kilka sonoff'ów na brame i garaż dla osobnego otwierania, zamykania, uchylania bramy(furtka) i powiadomienia o stanie. To wszystko na eWelink+IFTTT i teraz jak bym miał to wszystko demontować i wgrywać inny soft niż oryginał to bym chyba zwariował, tymbardziej że moja część kory mózgowej informatyka, robi się na starość coraz bardziej gładka a jedna godzina w dobie zmieniła wartość na 30min 😉. Dla przykładu wczoraj całą sobotę wgrywałem softa do uszkodzonego galaxy s5 i cud że się udało😆. Wracajac do tematu trza było odpoczątku słuchać mądrych ludzi na tym forum, którzy przedstawili mi wady eWeLink i zalety np. domoticz.

 
Dodane : 17/03/2019 1:51 pm
gumastargard and alvaro reacted
(@romanna)
Wpisów: 7
Bywalec
Autor tematu
 

domoticz  :- server w domu działający ciągle - to nie jest bezpieczne .Na razie nie wiem co z serverem zewnętrznym.

EWelik :- mało konfigurowalne urządzenia (server zewn - nie wiem czy jeśli tajlandzki to źle);

Supla :- już lepiej z konfiguracją urządzeń (server zewn)

Server zewnętrzny + bo dość dobry

                                - nie wiadomo kiedy zechcą zapłaty;

Server wewnętrzny + bo własny 

                                - czasami brak napięcia,nie ma możliwości sterowania zewnętrznych np: działek.

Na razie mam kilkanaście urządzeń typu eWelink które opanowałem i kilka płytek WeMos --- myślę co dalej ?????

Supla ma kilkanaście aplikacji ale coś w każdej błędy w  aplikacji i w bibliotekach (czyżby celowo??).

Na razie nie uruchomiłem żadnego urządzenia w Supli i tracę pomału cierpliwość.

 

 
Dodane : 18/03/2019 12:28 pm
alvaro reacted
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 
Dodane przez: Romanna

domoticz  :- server w domu działający ciągle - to nie jest bezpieczne 

Uważasz że ewelink jest bezpieczniejszy od dobrze zabezpieczonego serwera uruchomionego w domu ?

Supla czyli w całości polski projekt nie dość że jest o 100% bezpieczniejszy niż ten tajlandzki serwer obsługujący twoje urządzenia, to jeszcze pracuje bardzo stabilnie i softy dobrze wgrane pracują bez zarzutów.

Cały dom mojego brata , który nie umie i nie chce samodzielnie uruchamiać serwera typu domoticz , obsługiwany jest przez moduły z Suplą i działa to od prawie dwóch lat bez najmniejszych problemów ( 23 moduły ) 

 
Dodane : 19/03/2019 4:46 pm
(@romanna)
Wpisów: 7
Bywalec
Autor tematu
 

Serwer w domu to - pomijając awarie i braki prądu to dobre rozwiązanie.

Niestety muszę mieć dostęp z poza domu .I wtedy , stałe ip lub DDNS ,zabezpieczenia itd.Tyko koszty i kłopot.

Supli na razie nie ogarniałem :

aplikacje jeszcze żadna nie ruszyła.

 

 
Dodane : 19/03/2019 5:12 pm
alvaro reacted
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@romanna Na upartego dostęp do serwera z poza domu można mieć  bez Publicznego IP i DDNS-ów, co do supli to warto się jednak zająć ogranianiem , a jak napiszesz jaki soft tzn do czego potrzebujesz to wyślę na PW na próbę. Wgrasz i będzie działać  

 
Dodane : 19/03/2019 7:58 pm
(@fb_-bartlomiejgrzyb)
Wpisów: 3
Świeżak
 

Hej, awarie OK mogę się zgodzić choć mój "system" chodzi już rok czasu i jeszcze nie miałem awarii.

Brak prądu w domu hmmmm, nic Ci nie da nawet serwer zewnętrzny jak nie będziesz miał prądu w domu...

Ja mam i polecam, raspberrypi, Node-Red, i MQTT lokalnie (bez stałego IP brak możliwości sterowania z zewnątrz) lub serwer MQTT wtedy można sterować z zewnątrz. 

Pod Node-red mam podpięte

- SonOffy Baisic, Wemosy, ESP8266 (oprogramowanie Tasmota lub ESPeasy)

- przez chwile miałem Arduino,

- SonOff RFBridge do niego podpięte kontaktory na oknach, czujki alarmu z powiadomieniem na maila, w planach czujniki zalania + zawory odcinające wodę 

- Google Home Mini (sterowanie przekaźnikami głosem),

- przekaźniki bistabilne podpięte pod malinę, 

- czujniki temperatury w pokojach - docelowo wykorzystane będą do sterowania ogrzewaniem 

 

Wszystko powyżej sterowane z sieci lokalnej i tylko powiadomienia na maila (walczę z powiadomieniami na mesengera, twitera, lub telegram)

Tylko sterowanie bramy mam na zewnętrznym (darmowym) Brokerze MQTT, tak abym mógł otwierać z trasy.

Wszystko pospinałem sam, a zaznaczam że w życiu linijki kodu nie napisałem 🙂

 

Pozdrawiam

BG

 
Dodane : 19/03/2019 11:25 pm
(@alvaro)
Wpisów: 75
Pomocny
 
Dodane przez: Bartłomiej Grzyb

Hej, awarie OK mogę się zgodzić choć mój "system" chodzi już rok czasu i jeszcze nie miałem awarii.

Brak prądu w domu hmmmm, nic Ci nie da nawet serwer zewnętrzny jak nie będziesz miał prądu w domu...

Ja mam i polecam, raspberrypi, Node-Red, i MQTT lokalnie (bez stałego IP brak możliwości sterowania z zewnątrz) lub serwer MQTT wtedy można sterować z zewnątrz. 

Pod Node-red mam podpięte

- SonOffy Baisic, Wemosy, ESP8266 (oprogramowanie Tasmota lub ESPeasy)

- przez chwile miałem Arduino,

- SonOff RFBridge do niego podpięte kontaktory na oknach, czujki alarmu z powiadomieniem na maila, w planach czujniki zalania + zawory odcinające wodę 

- Google Home Mini (sterowanie przekaźnikami głosem),

- przekaźniki bistabilne podpięte pod malinę, 

- czujniki temperatury w pokojach - docelowo wykorzystane będą do sterowania ogrzewaniem 

 

Wszystko powyżej sterowane z sieci lokalnej i tylko powiadomienia na maila (walczę z powiadomieniami na mesengera, twitera, lub telegram)

Tylko sterowanie bramy mam na zewnętrznym (darmowym) Brokerze MQTT, tak abym mógł otwierać z trasy.

Wszystko pospinałem sam, a zaznaczam że w życiu linijki kodu nie napisałem 🙂

 

Pozdrawiam

BG

A no to widzę że nieźle sobie radzisz z tematem... zanim ja bym to ogarnął minął by rok jak nie więcej 🙂

Mi prawie to wszystko daje oprogramowanie dla laika eWelink... no może nie jest tak bezpieczny ale jakbym miał to przeliczać na godziny mojej pracy to.... ufff wolę nie myśleć 😉

Pytanie do znawców... ile maksymalnie czujników otwarcia i np. zalania mógłbym podpiąć do 1 bramki Sonoffa na eWelinku? Ja podpiąłem 4 w trybie alarm i to by było na tyle... Trochę mało... ale porównując to do Supli... to nie chce mi się kombinować z softem + do tego milion kabli do każdego okna /pomieszczenia  + soft który jest niedopracowany (każdy ma błędy i nikt za bardzo tego nie poprawia, bo za free się nie dziwię).

 
Dodane : 22/05/2019 7:56 pm
(@romanna)
Wpisów: 7
Bywalec
Autor tematu
 

Ja nie potrzebuję gotowego wsadu.

Potrzebuję przykładowy program do SonOff Baisic do włączania i pomiaru temperatury dla Supli..

Ponadto program będzie wykonywał inne czynności.

Przykład : Sterowanie ogrzewaniem słonecznym. Teoretycznie ma pokazywać tylko temperaturę wody i działanie pompy obiegowej.Praktycznie sprawdza temperaturę na dwóch czujnikach temperatury i jeśli woda w nagrzewnicy jet cieplejsza od zbiornika włącza pompę obiegową. Jeśli będę miał przykładowy program dopiszę sobie resztę.

Podobnie mam z sonoff 4ch - potrzebuję takiego zespołu do ogrzewania powietrzem z pieca ( zawory na wentylacji i wentylatory).

Na razie programy zamieszczone nie dają się zarejestrować w Supli - mają poważne błędy.

Programy napisane na

WeMos D1 USB NodeMcu Lua V3 CH340G ESP8266 działają jako AP czy web serwery działają dobrze (choć na razie nie wiem jak ustawić sztywno adres serwera) łącznie z włączaniem przez stronę  (LED i 230V). Jak wcześniej wspominałem wpisanie programu do Supli jeszcze nie dało rezultatu.

 

Pozdrawiwm Roman

 

 

 

 

 
Dodane : 23/05/2019 8:30 pm
(@fb_-bartlomiejgrzyb)
Wpisów: 3
Świeżak
 

Cześć z info jakie mam do Sonoff Bridge max można podpiąć 16 urządzeń, (przynajmniej wykorzystując Node-red), wgrywając Espurne do Sonoff bridge jest 8 kanałów, na każdy jedno "wejście" i jedno "wyjście" ale można ich używać do woli, nie wiem jak to jest na oryginalnym sofcie.  

Jeżeli nie chcesz samemu coś tworzyć, może warto zainteresować się z-wave lub ziegbee, obie działają w sieci mesh, a w drugim standardzie komunikacji możesz podłączyć niezliczoną ilość urządzeń.

Xiaomi ma fajną bramkę, mam, używam, równolegle aplikacji od xiaomi i oczywiście bramka podpięta pod Node-red 🙂 

Urządzenie są nieco droższe ale jest ich więcej mają większe możliwości, mniejszy pobór prądu, działają w mesh, itd.

 

Pozdrawiam

Bg 

 

 
Dodane : 23/05/2019 8:47 pm
Udostępnij: