Przesiadka z domoti...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pytanie Przesiadka z domoticz i czy da się osiągnąc podobne wykresy na homeassistant ?

5 Wpisów
2 Użytkownicy
0 Likes
259 Wyświetleń
 obcy
(@obcy)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
 

Witam

Obecnie używam domoticza głównie kilka czujników temperatury i wilgotności. Domoticz ma fajne wykresy do temperatury.

 Z każdego dnia max min i średnia. i tak mam dane z 2 lat. Da się coś takiego zrobić w Homeassistant żeby np po północy zliczał dane z dnia i obliczał te wartośc i zapisywał do bazy. A te dane z czujników powiedzmy z co 5 minut(odczyt) z poprzedniego dnia usuwał i tworzył takie wykresy podobne jak w domoticzu. Da się to prosto ogarnąć czy ostro trzeba będzie dzialać ?

 

 
Dodane : 26/11/2023 2:55 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5064
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @obcy

Da się to prosto ogarnąć czy ostro trzeba będzie dzialać ?

Ogarnąć się da, ale prosto nie będzie. Jak masz HA i bazę danych na jednym dysku , to pierwszy problem to recorder ustawiony fabrycznie na 7 dni, znaczy to tyle że historia z czujników zapisuje sie tylko z max tygodnia. Zmiana tego na powiedzmy miesiąc spowoduje mocny przyrost bazy danych i jeśli przekroczy połowę pojemności dysku, problemy innej natury, ale to inny temat.

Rozwiązaniem jest przenosiny wszystkich Danych na wydzieloną partycję ( dysk musi być duży), albo oddzielny dysk na dane.

Domoticz jest lekki i żeby baza urosła do 1GB potrzeba kilkuset czujników i kilku lat, w HA już dziś mam bazę około 1,6 GB a wcale nie mam kilkuset czujników. Mam HA od około 1 roku i zapis do bazy max 10 dni.

 
Dodane : 26/11/2023 4:41 pm
 obcy
(@obcy)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
 

Z tymi danym to fakt w domoticzu to mało.  Więc zapytałem o konwersję danych z doby dla danego czujnika jak się dzień skończy do w sumie trzech liczb max, min i średnia. A te czastkowe by usuwać. To chyba nie powinno duzo zabierać. Tylko pewnie nie da się tego wyklikać.

 
Dodane : 26/11/2023 4:50 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5064
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @obcy

A te czastkowe by usuwać

A jak chcesz uzyskać historię z np pół roku, jak usuniesz dane ? Zresztą operacje na bazie to śliski temat i nie polecam

 
Dodane : 26/11/2023 4:57 pm
 obcy
(@obcy)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
 

To jednak zostanę przy domoticzu na razie. No operacje na bazie może źle się skończyć przy jakimś błędzie. Dzięki za odpowiedzi.

 
Dodane : 26/11/2023 5:02 pm
Udostępnij: