Emulator licznika F...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Emulator licznika Fronius SmartMeter

4 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Likes
1,473 Wyświetleń
(@kamikac)
Wpisów: 226
Ekspert
Autor tematu
 

Cześć

Czekam aktualnie na uruchomienie instalacji fotowoltaicznej. Falownik to Fronius Symo. Ma on możliwość podpięcia po RS485 licznika Fronius Smartmeter. Niestety cena licznika jest z kosmosu i nie skusiłem się. Kupiłem licznik Ex9EMS z modbusem, oczywiście nie jest on kompatybilny z falownikiem. Licznik odczytuję przez PLC a OpenHAB pobiera je wraz ze stanem innych urządzeń w domu.

Wpadłem jednak na szatański pomysł zrobienia emulatora Fronius SmartMeter. ESP8266 wyposażyć w UART RS485 i podłączyć jako Slave do Falownika. Dane z licznika w rozdzielnicy pobierać z PLC przez Modbus TCP i wrzucać je do odpowiednich rejestrów MODBUS na ESP8266 i przesyłać do falownika, gdy się o nie upomni. Spis rejestrów SmartMetera znalazłem w sieci, więc powinno się udać.

Zastanawiam się tylko, czy jest jakiś gotowy soft na ESP8266, który da się łatwo zaadoptować do tego celu. Ostatnio długo męczyłem się z obsługą OpenTherma na własnym sofcie, a potem się okazało, że Tasmota już to ma z pięknym interfejsem, MQTT innymi wodotryskami - niepotrzebnie traciłem czas.

Obiecująco wygląda biblioteka eModbus, ale to tylko biblioteka. Ma co prawda funkcję ModbusBridge, ale obawiam się, że dane powinienem pobierać "na zapas", bo podobno falownik czeka tylko 100ms na odpowiedź.

Ktoś ma jakieś pomysły?

P.S. Oczywiście można licznik podpiąć pod wejście impulsowe falownika, ale wtedy musiałbym przenieść licznik na odbiór prądu w domu (wejście impulsowe nie rozpoznaje kierunku przepływu prądu).

Pozdrawiam

 
Dodane : 24/11/2021 12:12 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 4979
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@kamikac w teorii oczywiście chyba lepiej wykorzystać jakiś klon arduino mega , z PLC na port szeregowy wysyłasz , zapisujesz w programie do zmiennych i za chwilę przesyłasz to do fronka z drugiego portu szeregowego . Mega ma trzy porty do dyspozycji.

 
Dodane : 25/11/2021 10:40 am
kniazio
(@kniazio)
Wpisów: 208
Ekspert Donator 2K21
(@kamikac)
Wpisów: 226
Ekspert
Autor tematu
 

Dzięki wszystkim za zainteresowanie. Na początek postanowiłem podsłuchać, co wysyła Fronius do licznika, bo skonfigurowaniu, że podłączony jest Fronius Smart Meter. Faktycznie coś tam śle, ale na ramki MODBUS to nie wygląda. Muszę to jeszcze raz obadać, ale wygląda mi to na zabezpieczenie przed kombinatorami czyli jakiś inny protokół.

 
Dodane : 12/06/2022 8:56 pm
Udostępnij: