Smart Life / Tuya -...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Tuya Smart Life / Tuya - opinie

5 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Likes
15.6 K Wyświetleń
RockSteady
(@rocksteady)
Profesjonalista
Autor tematu
 

Jakoś nie mogłem znaleźć informacji na temat aplikacji Smart Life/Tuya. Czy ktoś miał z nimi jakieś doświadczenia i chciałby się podzielić? Pytam bo część włączników światła mam od Sonoff a część tego typu (współpracują z Smart Life/Tuya).Na Sonoffy obraziłem się z uwagi na bardzo słabą responsywność panelu dotykowego. Czasem trzeba 4/5 razy dotykać płytki dokładnie w centralne miejsce, żeby zapaliło/zgasiło się światło (tak, testowałem patent z grubą przezroczystą folią). Z czasem w 3 pojedynczych Sonoffach w ogóle padł dotyk. Stąd myślę o wymianie na coś innego.

W tych włącznikach drugiego typu (kupowałem je w Polsce tutaj, choć wydaje mi się, że to ten sam moduł, co w linku powyżej z Ali) wifi współpracuje z Smart Home/Tuya. Włączniki te działają rewelacyjnie. Nie trzeba nawet skupiać się, by zapalić/zgasić światło.

Stąd moje pytanie: czy ktoś miał okazję używać Smart Life/Tuya? Jakie są wady a jakie zalety tego oprogramowania?

Dla mnie pewną niedogodnością SL/Tuya w stosunku do eWelink jest to, że z poziomu widoku wszystkich urządzeń, nie mamy możliwości włączenia/wyłączenia światła. Jest to możliwe dopiero po "wklikaniu" się o poziom głębiej (jak w tym przypadku do włącznika Salon)...

Dodatkowo Sonoff oferuje więcej urządzeń (np.Sonoff mini), którymi można sterować za pomocą telefonu i trzeba przyznać, że Sonoffy są bardzo popularne. Chyba, że możliwym jest wgranie do Sonoff mini oprogramowania, dzięki któremu będę mógł się łączyć z nim z pomocą aplikacji Smart Life/Tuya, dzięki czemu, na przykład po całkowitej rezygnacji z włączników światła od Sonoff będę mógł pozostać w obrębie jednego ekosystemu (Smart Life/Tuya)...

 

SL1

SL2
 
Dodane : 03/02/2020 10:28 pm
Dawid
(@dawid)
Nowy
 

Zarówno rozwiązania eWeLink i Tuya mają jedną zasadniczą zaletę- są tanie na tle konkurencji, co wiąże się też z ich największą wadą- z jakością może być różnie. W obu przypadkach można mieć też do czynienia z wieloma producentami hardware i może się zdarzyć, że przyciski od danego producenta będą lepiej/gorzej reagować na dotyk, ale nie ma to raczej bezpośredniego związku z tym, czy jego oprogramowanie współpracuje z eWeLink, czy Tuya. Ja osobiście z tych dwóch wybrałem Tuya, bo wydaje mi się, że w tej chwili można więcej sprzętów kupić ze wsparciem Tuya właśnie. Nie mówię tutaj o samych przekaźnikach, ale o wideofonach, termostatach, rejestratorach, centralkach alarmowych, czy nawet różnego rodzaju AGD: https://expo.tuya.com/smart/product/ALL. Tworzy się podobna jak w przypadku Xiaomi, czy Nesta baza sprzętów, tyle że w bardziej przystępnych cenach. Z tego co się doczytałem to sama Tuya tworzy jedynie platformę IoT w chmurze, którą udostępnia za darmo wszystkim zainteresowanym twórcą hardware, dlatego myślę, że lista wspieranych sprzętów może się tylko rozrastać.

Jeśli chodzi o zmianę softu, to nie pomogę, bo sam się tym jeszcze nie bawiłem (choć podejrzewam, że jest to możliwe).  Znam jednak prostsze rozwiązanie na problem z integracją obu systemów (eWeLink z Tuya i paroma innymi). Oba rozwiązania możesz zintegrować poprzez Google Home. Dzięki temu otrzymasz też aplikację, w której z poziomu widoku wszystkich urządzeń, jest możliwość włączenia/wyłączenia światła i skorzystania z asystenta Google z telefonu lub rozwiązań Nesta. Google Home ma też całą bardzo długą listę rozwiązań IoT, które możesz tam zintegrować. Dla przykładu można integrować w niej także sprzęty Xiaomi. W moim przypadku- odkurzacz, oczyszczacze powietrza. Uwaga, nie wszystkie sprzęty da się integrować- zauważyłem, że wideofonu od Tuya nie mogę zintegrować w Google Home w tej chwili.

 
Dodane : 18/12/2020 8:51 am
Bartłomiej
(@bartlomiej)
Aktywny
 

Na tę chwilę zainwestowałem w system Tuya. Ja widzę wielką wadę w niejednorodności UI.
Mam 2 włączniki naścienne, 2 i 3 klawiszowe (jak w załączniku), z tego samego sklepu, ba - ta sama firma. W aplikacji TUYA interfejs dwuklawiszowego wygląda tak, jak w rzeczywistości, a tego trójklawiszowego to 3 kółka ułożone w trójkąt równoboczny, przy czym górne kółko odpowiada za lewy klawisz.
Różnie też wyglądają interfejsy dwóch (różnych) smart-wtyczek, pomimo tego, że maja dokładnie te same opcje w tych samych miejscach - włącznik, timer, harmonogram, pomiar prądu...

 500 500 productGfx 11048
 
Dodane : 09/02/2021 2:03 pm
Dawid
(@dawid)
Nowy
 

@bartlomiej Ikonki możesz sobie zmieniać na dowolne w aplikacji. Mnie bardziej wkurza to, że jedne są aktywne z poziomu widoku całego pokoju (jest taki przycisk wł/wył), a do innych trzeba wejść w widok urządzenia. Ale poza tym nie żałuje na tę chwilę, że poszedłem w Tuya.

 
Dodane : 09/02/2021 2:13 pm
Bartłomiej
(@bartlomiej)
Aktywny
 

@dawid - nie zrozumiałeś mnie.
Nie pisałem o ikonkach (wiem, że można zmienić), tylko o samym interfejsie. Sprawdź załącznik.

 zrzuty
 
Dodane : 09/02/2021 2:49 pm
Udostępnij: