Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Domoticz Wysyłanie do wartości z wejścia analogowego ESP8266 do Domoticz

19 Wpisów
3 Użytkownicy
2 Likes
5,201 Wyświetleń
isom
Wpisów: 5085
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

Pierwsze wrażenia z wgrania AFE z obsługą ADC do "ulubieńca" czyli sonoff basic
Podłączając dzielnik z fotorezystorem ( wyłącznik reagujący na natężenie oświetlenia) działa bardzo dobrze.
https://drive.google.com/open?id=19hsUT_LJ-dM6Xs096RJRbVjpobngwKHX

Regulacja a raczej uśrednianie wyników przy podłączonym fotorezystorze w pełnej ciemności (trochę źle dobrany dzielnik) widać na poniższym foto

fotorezystor na sonoff AFE
Uśrednianie bez fotorezystora - dzielnik dobrany tak żeby na wejscie podawane było 50mV ( zmierzone dość dokładnym przyrządem wachało się między 48-49mV)
dzielnik napięcia
To oczywiście nie koniec, jutro dalsza część testów z wyższymi napięciami i czujnikami serii MQ i zmiana modułu na wemosaD1mini
Odpowiedz
adrian
Wpisów: 3982
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

w tym basic to rozumiem wlutowałeś się do esp8266 bezpośrednio? raczej nie ma tam wejścia analogowego gdzieś dostępnego?

Odpowiedz
isom
Wpisów: 5085
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

@adrian żeby w sonoff korzystać z ADC trzeba się niestety dolutować bezpośrednio do ESP poniżej wstawiam rysunek z zaznaczoną "nogą".

Sonoff ADC

Dziś mam trochę rozbiegany dzień i nie potestowałem softu za dużo, ale jedno udało mi się sprawdzić i powiem że przy wyższych zakresach napięć soft radzi sobie też całkiem ok.
Dodatkowo przy dobrze dobranym dzielniku napięcia z rezystorami o małej tolerancji wskazania wartości są naprawdę powtarzalne.
Dla zobrazowania jak to działa wstawiam filmik " Kontola napięcia 5V i sygnalizacja alarmowa przy napięciu poniżej 2,5V.
https://drive.google.com/open?id=17rBJOQLUr1PS-DO0dffKx7hhEfLKqvGZ

Nie chciało mi się bawić w dziesiątki wolta więc dokładność jest do 0,5V
Wieczorem, albo jutro powalczę z czujnikami gazu i wgram soft do wemosa.

 

Odpowiedz
adrian
Wpisów: 3982
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

precyzyjne wlutowanie się  w takim razie - mi się już ręce trzęsą i wzrok nie ten. 

wnioskuje, że w miare dobrze zachowuje się soft, będe w takim razie czyścił kod, dorobie brakujące elementy HTTP, MQTT. Kod zrobiłem tak, że moge go praktycznie z niewielkim nakładem pracy dodać do każdej wersji AFE.

Daj znać jeśli coś przydałoby się dorobić jeszcze - jeśli chodzo i tego analoga. 

-----

Ja na razie mam problem z tym analogowym wejściem. W zasadzie nie wejściem co pomiarem temperatury z termistora NTC10K. Wartości jakie dostaję do 50-60st C w przypadku temperatury pokojowej. Nie wiem jak sobie z tym poradzić. Mam w silniku NTC10k - ale zupełnie nie znam jego parameterów - będę waczył. 

 

Odpowiedz
isom
Wpisów: 5085
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

@adrian na czym testujesz ten termistor ? Jeżeli to jakiś wemos , lub NodeMCU to tam ADC ma zakres napięć 0 do 3,3V , może to Cię wprowadza w błąd

Podeślę za godzinkę coś na priv to sobie na to zerkniesz 

A z tymi trzęsącymi rękoma i wzrokiem to nie przesadzaj , ja też bez lupy i małego piwa do tego nie podchodzę 🙂 wiek robi swoje

 

PS Jak się uda ogarnąć tego NTC , to można by rozszerzyć funkcjonalność czyli oprócz % , V i wartości podstawowych , taki czujnik temp może się przydać .

Test z czujnikiem gazu na sonoff wypadł ok , zobaczę jutro na wemos z fabrycznym dzielnikiem jak to wszystko będzie działać

Odpowiedz
Strona 2 / 3
Udostępnij: