Forum Smart'ny Dom

Termostat z histere...
 

Termostat z histerezą Lua, Włącznik  

  RSS
korzeniewski36
(@korzeniewski36)
Młodzik

Witam serdecznie! 

 

Korzystając z tego poradnika: https://www.smartnydom.pl/forum/domoticz/uniwersalny-termostat-z-histereza-na-bazie-domoticza/

Udało mi się zrobić taki termostat ale niestety przy ręcznym załączaniu urządzenia które ma grzać, urzadzenie wariuje - włącza się i wyłącza.

Jest jakaś prosta możliwość wyłączania tego skryptu wirtualnym wyłącznikiem w domoticzu? 

Co trzeba dopisać w skrypcie? 

Z góry dziękuje  

Cytuj
Dodane : 25/03/2019 11:48 pm
adrian
(@adrian)
Prezes

jak wygląda akcja włącz, akcja wyłacz w konfiguracji Domoticz dla tego przekaźnika?

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/03/2019 11:53 pm
korzeniewski36
(@korzeniewski36)
Młodzik

Nie za bardzo rozumie o co pytasz. Przekaźnik jest wirtualnym przełącznikiem sterowanym przez gpio na espeasy.

 Akcja włącz/ wyłącz odbywa się za pomocą skryptu wyżej wymienionego. 

Jeśli temperatura spadnie, załącza się przekaźnik, jeśli w tym momencie chce wyłączyć dane urządzenie muszę zejść na termostacie poniżej zadanej temperatury i się wyłączy. Jeśli bym wcisną przycisk danego urządzenia aby je wyłączyć podczas grzania automatycznie wariuje i załącza i wyłącza dane urządzenie, co dla mnie jest zrozumiałe bo cały czas skrypt działa i jeśli ma zadaną temperaturę to chce ją utrzymać a wyłączając urządzenie " z ręki" teoretycznie "przeszkadzam mu w tym". 

 

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/03/2019 11:56 pm
adrian
(@adrian)
Prezes

aaa ok - nie doczytałem, myślałem, że masz inny firmware

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/03/2019 12:05 am
korzeniewski36
(@korzeniewski36)
Młodzik

Nie wiem czy nie idę pod górę... Wymyśliłem ze można by było utworzyć wirtualny przycisk który przy wyłączeniu by "kill'ował" skrypt, zaś po włączeniu załączał by skrypt ponownie. 

Jest jeszcze jedna opcja - domoticz blocky, wirtualny przycisk który po wyłączeniu ustawia temperaturę na termostacie na 0 C

po włączeniu przywraca ostatnio ustawiona temperature( tego za bardzo nie wiem jak zrobic), Ale są tego wady, podejzewam ze też bym nie mógł "z ręki" włączac urządzenia bo skrypt by na to nie pozwolił.  

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/03/2019 1:29 am
adrian
(@adrian)
Prezes

@korzeniewski36 a napisz jaką masz tak w ogóle potrzebe "biznesową"

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/03/2019 9:27 am
isom
 isom
(@isom)
Zasłużony Moderator Zasłużony dla Forum

@korzeniewski36 skrypt termostatu jak najbardziej można modyfikować dopisując dodatkowe warunki załączenia/ wyłączenia ogrzewania , ale wstawianie gotowca uważam za mało rozwojowe. To co jak przypuszczam chcesz uzyskać można zrealizować na kilka sposobów , a ponieważ nie wiem czy chcesz tylko blokować załączenie ogrzewania czy również wymuszać grzanie , proponuję zrobić jedno i drugie .

Żeby to uzyskać skorzystamy ze zdarzeń Blockly , które są bardzo czytelne i na 100% łatwiej ogarniesz temat jeżeli będziesz chciał coś dodać , zmienić , rozbudować.

Jednak żeby uzyć blockly musimy rozbudować termostat o dodatkowe urządzenia , ponieważ jak słusznie zauważyłeś skrypt jest wykonywany w pętli i nie pozwoli na wyłączenie przekaźnika jeżeli   temp zadana jest za niska.

Zaczynamy od utworzenia wirtualnego przełącznika nazwijmy go GRZANIE i przełącznika wyboru z trzema sekcjami NORMAL, FORCE, STOP. Twój dotychczasowy przełącznik , który włączał fizyczny przekaźnik nazwałem  TERMOSTAT AKTUAL.

Po dodaniu wszystko wygląda tak jak na foto , a twój przekaźnik będzie obsługiwany przez GRZANIE.  

Teraz tworzymy zdarzenie , który zrobi to co ustawimy na selektorze , czyli w trybie NORMAL termostat będzie działał tak jak dotychczas , w trybie FORCE ogrzewanie będzie zawsze ON , a w trybie STOP zawsze OFF
 
OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/03/2019 11:43 am
korzeniewski36
(@korzeniewski36)
Młodzik

Witam! Bardzo dziekuje za pomoc. Działa swietnie:) 

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/03/2019 5:02 pm
Udostępnij:Udostępnij
  • 1
    Share
  
Pracuję

Proszę Zaloguj Się lub Zarejestruj