Forum Smart'ny Dom

Shelly 2,5 Rolety -...
 

Shelly 2,5 Rolety - Domoticz  

  RSS
isom
 isom
(@isom)
Zasłużony Moderator

Shelly 2,5 oprócz naprawdę niewielkich wymiarów – mniejszy od wersji 1 , pozwala na integrację z różnymi systemami automatyki bez zmiany firmware, przy Domoticzu mamy gotową wtyczkę do której opis można znaleźć na tym forum link podaję w dalszej części wpisu.

Zacznę jednak od możliwości jakie daje nam oryginalny soft przy uruchomieniu opcji obsługi rolet.

Podstawowy ekran obsługi jest czytelny i nie wymaga komentowania , oprócz  suwaka procentowego otwarcia , widocznego w dolnej część  fotki  https://prntscr.com/naokxk

Suwak ten nie pojawi się do momentu  ustawienia czasu otwarcia / zamknięcia i  wykonania kalibracji. Kalibracja musi być z podłączonym obciążeniem  dla obu kierunków , w procesie kalibracji moduł kontroluje stan obciążenia i po jego spadku , lub gwałtownym wzroście uznaje że cykl się zakończył i zaczyna cykl w kierunku przeciwnym . Takich cykli są dwa dla otwarcia i zamknięcia .

Ja swoją pierwszą  próbną kalibrację robiłem z wykorzystaniem dwóch żarówek 40W , które cyklicznie wykręcałem z oprawek , w równych odstępach czasu.

Po udanej kalibracji mamy pełną obsługę rolety z możliwością  procentowego otwarcia  z wyświetlonym aktualnym stanem.  Żeby tego było mało pomyślano o bardzo ciekawej funkcji , mianowicie można ustawić maksymalne obciążenie jakie jest akceptowane przez moduł w czasie normalnego cyklu pracy   https://prntscr.com/naoloq     , jak widać można tak ustawić obciążenie żeby po zablokowaniu rolety przez jakąś przeszkodę moduł odłączył zasilanie silnika .

O możliwościach obsługi jednym lub dwoma przyciskami w różnych konfiguracjach nie będę się rozpisywał bo to indywidualna sprawa , ale jest taka możliwość .

Jest też możliwość tworzenia harmonogramów czasowych dla różnych ustawień rolety  np. otwórz o wschodzie słońca , o 12.00 ustaw 50% a po zachodzie słońca zamknij itp.

Ogólnie soft jest naprawdę dopracowany i pozwala na wiele , można bez przepinania przewodów sterujących zmienić pracę silnika czyli funkcja REWERS , oraz w przypadku źle podłączonego przycisku do ręcznego sterowania również możemy użyć drugiej funkcji REWERS Switch.

Dodanie modułu do serwera domoticz przy wykorzystaniu wtyczki MQTT Shelly  wygląda identycznie jak opisałem tu https://www.smartnydom.pl/forum/domoticz/obsluga-modulow-shelly-z-oryginalnym-softem-dzieki-mqtt-shelly-w-domoticzu/

Po dodaniu w domoticzu otrzymamy  5 urządzeń , dwa przełączniki   https://prntscr.com/naoq1h   , kolejne dwa będą to  nasze przyciski ręczne i ostatni to pomiar zużycia prądu przez roletę.

Ja przyciski ręczne wyłączyłem sprzętowo , a zużycie traktuję jako ewentualny wskaźnik czy w przypadku nieprawidłowego działania wynika to z błędów w sofcie czy to jednak jakieś przeciążenie.

Ogólnie po dwóch dniach i pracy z harmonogramem utworzonym w domoticzu , wzbogaconym czujnikiem natężenia światła , nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości .

 

Cytuj
Dodane : 11/04/2019 9:31 pm
Udostępnij:Udostępnij
  • 1
    Share
  
Pracuję

Proszę Zaloguj Się lub Zarejestruj