Shelly 2,5 Rolety -...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Shelly 2,5 Rolety - Domoticz

isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

Shelly 2,5 oprócz naprawdę niewielkich wymiarów – mniejszy od wersji 1 , pozwala na integrację z różnymi systemami automatyki bez zmiany firmware, przy Domoticzu mamy gotową wtyczkę do której opis można znaleźć na tym forum link podaję w dalszej części wpisu.

Zacznę jednak od możliwości jakie daje nam oryginalny soft przy uruchomieniu opcji obsługi rolet.

Podstawowy ekran obsługi jest czytelny i nie wymaga komentowania , oprócz  suwaka procentowego otwarcia , widocznego w dolnej część  fotki  https://prntscr.com/naokxk

Suwak ten nie pojawi się do momentu  ustawienia czasu otwarcia / zamknięcia i  wykonania kalibracji. Kalibracja musi być z podłączonym obciążeniem  dla obu kierunków , w procesie kalibracji moduł kontroluje stan obciążenia i po jego spadku , lub gwałtownym wzroście uznaje że cykl się zakończył i zaczyna cykl w kierunku przeciwnym . Takich cykli są dwa dla otwarcia i zamknięcia .

Ja swoją pierwszą  próbną kalibrację robiłem z wykorzystaniem dwóch żarówek 40W , które cyklicznie wykręcałem z oprawek , w równych odstępach czasu.

Po udanej kalibracji mamy pełną obsługę rolety z możliwością  procentowego otwarcia  z wyświetlonym aktualnym stanem.  Żeby tego było mało pomyślano o bardzo ciekawej funkcji , mianowicie można ustawić maksymalne obciążenie jakie jest akceptowane przez moduł w czasie normalnego cyklu pracy   https://prntscr.com/naoloq     , jak widać można tak ustawić obciążenie żeby po zablokowaniu rolety przez jakąś przeszkodę moduł odłączył zasilanie silnika .

O możliwościach obsługi jednym lub dwoma przyciskami w różnych konfiguracjach nie będę się rozpisywał bo to indywidualna sprawa , ale jest taka możliwość .

Jest też możliwość tworzenia harmonogramów czasowych dla różnych ustawień rolety  np. otwórz o wschodzie słońca , o 12.00 ustaw 50% a po zachodzie słońca zamknij itp.

Ogólnie soft jest naprawdę dopracowany i pozwala na wiele , można bez przepinania przewodów sterujących zmienić pracę silnika czyli funkcja REWERS , oraz w przypadku źle podłączonego przycisku do ręcznego sterowania również możemy użyć drugiej funkcji REWERS Switch.

Dodanie modułu do serwera domoticz przy wykorzystaniu wtyczki MQTT Shelly  wygląda identycznie jak opisałem tu https://www.smartnydom.pl/forum/domoticz/obsluga-modulow-shelly-z-oryginalnym-softem-dzieki-mqtt-shelly-w-domoticzu/

Po dodaniu w domoticzu otrzymamy  5 urządzeń , dwa przełączniki   https://prntscr.com/naoq1h   , kolejne dwa będą to  nasze przyciski ręczne i ostatni to pomiar zużycia prądu przez roletę.

Ja przyciski ręczne wyłączyłem sprzętowo , a zużycie traktuję jako ewentualny wskaźnik czy w przypadku nieprawidłowego działania wynika to z błędów w sofcie czy to jednak jakieś przeciążenie.

Ogólnie po dwóch dniach i pracy z harmonogramem utworzonym w domoticzu , wzbogaconym czujnikiem natężenia światła , nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości .

 

Cytuj
Autor tematu Dodane : 11/04/2019 9:31 pm
Piotr Bochenek
(@fb_-piotrbochenek)
Nowy

Od 2 miesięcy używam shelly 2,5 do sterowania roletami (5szt) i mogę potwierdzić, że sprawują się bardzo dobrze. Wcześniej miałem podłączony na próbę jeden sterownik Elmes STM sterowany przez STX z centralki Satel-a i to było słabe rozwiązanie.

Ostatnio uruchomiłem integrację z Domoticz-em i mam na ten moment jedną uwagę związaną z ustawieniem funkcji REWERS. Zauważyłem, że w rolecie z ustawioną opcją "Reverse Directions" sterowanie przez Domoticz-a jest niestety odwrócone  - zarówno w prezentacji otwarte/zamknięte jak i przy sterowaniu zwiń/rozwiń.

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/07/2019 11:02 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

Korzystasz z pluginu ? czy własne komendy ?

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 25/07/2019 11:11 am
Piotr Bochenek
(@fb_-piotrbochenek)
Nowy

@isom

plugin

OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/07/2019 11:12 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

To zwróć uwagę że w ustawieniach wtyczki masz możliwość ustawić odwrotne działanie . A jak nie masz aktualnej wersji to tak jak większość wtyczek zaktualizować , jak nie podołasz to pisz podam krok po kroku 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 25/07/2019 11:15 am
Piotr Bochenek
(@fb_-piotrbochenek)
Nowy

@isom

masz na myśli zmianę typu przełącznika na "inverted" ? wygląda na to, że pomogło, thnx

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/07/2019 11:56 am
Paweł Grzelak
(@pawelgrzelak)
Nowy

Witajcie.

Do domoticza dodałem kilka przełączników shelly 2,5 w trybie rolet.

Wszystko udało się skonfigurować, domoticz widzi shelly, odczytuje jego status itd, jednak komunikacja w drugą strone, tj np próba zamknięcia/otwarcia rolety przełącznikiem wirtualnym kończy się bez reakcji. Dotyczy to każdego z przełączników. Nie mam pomysłu co może być nie tak, poproszę o jakąś radę.

Screeny:

https://ibb.co/mHYZkqj

https://ibb.co/5WnwjRx

https://ibb.co/zn4jYxX

OdpowiedzCytuj
Dodane : 28/04/2021 8:18 am
MiG41
(@marcingajda)
Brygadzista

Nie jestem ekspertem od domoticza ,ale popatrzyłbym np MQTT Explorerem , czy próba  zamknięcia/otwarcia rolety powoduje wpisanie odpowiednich topic do MQTT brokera.Później manualnie próbowałbym opublikować te topics i zobaczyć ,czy shelly reaguje.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 28/04/2021 1:57 pm
Marcin Kasiarz
(@marcinkasiarz)
Nowy

Mam identyczny problem co Paweł.  Domoticz widzi wszystkie przyciski i ich stan ale sterowanie z poziomu domoticza nie działa. Dodam że mam 10 modułów skely2.5. Wczoraj widział mi tylko 3 i mogłem sterowac nimi. Po restarcie systemu znalazl wszystkie lecz nie mogą sterowac z poziomu domoticza. 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 01/05/2021 11:31 am
Marcin Kasiarz
(@marcinkasiarz)
Nowy

Problem rozwiązany. Wyłączyłem na shelly opcję "Custom mqtt prefix" ,zrobiłem device reboot i zaczęło działać poprawnie. Ewentulanie wyłączyć i włączyć opcję mqtt na urządzeniu. 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 01/05/2021 9:57 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@marcinkasiarz czy masz aktualną wersję wtyczki Shelly?  Jaka wersja mosquitto ? Jeżeli 2.xx, to czy zmieniłeś plik konfiguracyjny mosquitto.conf ?

Czy masz coś innego niż shelly co korzysta z mosquitto i możesz tym sterować ?

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 01/05/2021 10:00 pm
Udostępnij: