Asystent AI
Pytanie o instlację
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pytanie Pytanie o instlację

5 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Reactions
1,673 Wyświetleń
(@roberts)
Wpisów: 5
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
[#2883]

Witam

 

Jestem obecnie na etapie fundamentów, i zaczynam się rozglądać za instalacjami. Zainteresowałem się domoticzem i mam w związku z tym pytanie, W jaki sposób przygotowac instalację. Aby w razie problemów, instalacja działąła jak zwykła instalacja. Myśłałem o pociągnięciu skrętki z każdego wyłącznika, oraz odpowiednich przewodów od oświetlenia,rolet i gniazdek do rozdzielnicy. 

 

 


 
Dodane : 18/04/2022 9:42 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1476
Guru Moderator
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
Dodane przez: @roberts

Jestem obecnie na etapie fundamentów, i zaczynam się rozglądać za instalacjami. Zainteresowałem się domoticzem i mam w związku z tym pytanie, W jaki sposób przygotowac instalację. Aby w razie problemów, instalacja działąła jak zwykła instalacja. Myśłałem o pociągnięciu skrętki z każdego wyłącznika, oraz odpowiednich przewodów od oświetlenia,rolet i gniazdek do rozdzielnicy. 

 

Nie ma znaczenia czy uruchomisz Domoticz czy inny serwer system sterowania będzie podobny. Nie wiem czy skrętka do puszek czy YTDY. Sieci z pewnością tam nie będzie, prędzej RS485.

Warto zrobić miejsce na dodatkową rozdzielnie, gdzie będziesz mógł zamontować wszystkie dodatkowe urządzenia typu styczniki, zasilacze i inne elementy wykonawcze. Oświetlenie poprowadź przez rozdzielnie, masz możliwość z mostkowania przewodów i zainstalowania standardowych łączników. Dodatkowo możesz dla bezpieczeństwa zasilić napięciem 24V.

Rolety wykonujesz standardowo, moduły mieszczą się w puszce pod włącznikiem. Dodatkowy przewód do rozdzielni może się przydać. 

Nie rezygnował bym z sieci kablowej, kilka punktów + po jednym AP na piętro.

 


 
Dodane : 19/04/2022 8:58 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@roberts jak zrobisz instalację tak że wszystkie przewody sprowadzisz do rozdzielnicy to potem zrobisz z tym co zechcesz , dotyczy to oczywiście oświetlenia i ważnych wydzielonych gniazd 230V , np pralka , zmywarka, lodówka, serwer, itd , zwykłych użytkowych gniazd nie ma sensu pojedynczo sprowadzać do rozdzielnicy . Dodatkowo pchać wszędzie skrętkę to trochę przerost , lepiej ją dać tam gdzie bardziej się przyda ( rozdzielacze ogrzewania) , kamery, wszelkiej maści czujniki , domofon, bramy.


 
Dodane : 19/04/2022 2:54 pm
(@roberts)
Wpisów: 5
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@pawell32 

Nigdy nie korzystałem z domoticza, wykonałem na swoje potrzeby sterowanie przy wykorzystaniu thinger, server mam na rpi, a klienta -sterowanie bramy- po drugiej stronie na arduino. Wszystko komunikuje sie przez internet. W tym wypadku musiałem zainstalowac server w innej lokalizacji bo sterowane miejsce mam 500 km od siebie (obecnie mam lepszą kontrolę w przypadku problemów) .

W domu raczej będę korzystał z sieci lokalnej.

Jakie są zalety korzystania z RS485 vs ethernet ewentualnie inne rozwiązanie? Z własnych doświadzeń najbardziej obawiam się o stabilność, obecnie zamiast RPI zastosował bym XU4 (korzystam do innego celu, stabilnie działa od kilku lat). Myślałem o ethernet ponieważ wydaje mi się łatwiejsza komunikacja. Zdalny dostęp i łatwiejsze zlokalizowanie problemu jeżeli wystąpi.

Myślałem też o panelu z prostym ekranem dotykowym(3-4cale) na arduino, na wyświetlaczu kafelki które mogą służyć jao dynamiczny włącznik, wywołają np poprzez ethernet i api zdarzenie w serwerze (wtedy wymagane jest tylko wywołanie urla w sieci lokalnej). Zasilanie i komunikacja to jeden kabel eth. Konfiguracja może być wczytana z serwera na podstawie mac do odpowiedniego urzadzenia, więc przypisanie do włącznika może być w plikach na serwerze. Obawiam się tylko, że arduino nie będzie wystarczjąco responsywne do tego celu, wolę uniknąć rpi. Nigdzie nie znalazłem takiego projektu.


 
Dodane : 19/04/2022 11:37 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1476
Guru Moderator
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@roberts

Jakie są zalety korzystania z RS485 vs ethernet ewentualnie inne rozwiązanie? Z własnych doświadzeń najbardziej obawiam się o stabilność, obecnie zamiast RPI zastosował bym XU4 (korzystam do innego celu, stabilnie działa od kilku lat). 

nie wszędzie możesz zastosować moduły z portem ethernet, łatwiej korzystać z łączności bezprzewodowej. Choćby modułu umieszczane w puszcze, przestrzeń masz mocno ograniczoną i doprowadzenie tam jeszcze UTP wraz z końcówką może stać się niewykonalne. W pozostałych przypadkach sieć przewodowa jest jak najbardziej zalecana. RS485 przydaje się przy większych odległościach.

Nie chcę wdawać się w polemikę, który mikrokomputerów jest lepszy, zdecydowanie najpopularniejszy jest RPi. Używam go do wielu zastosowań, od kilku lat działa ok 20 sztuk w trudnych warunkach (produkcja przemysłowa).

Myślałem o ethernet ponieważ wydaje mi się łatwiejsza komunikacja. Zdalny dostęp i łatwiejsze zlokalizowanie problemu jeżeli wystąpi.

to na pewno. Dostęp z zewnątrz do zasobów i tak jest poprzez serwer, działając na odległość jeśli jakiś element utraci komunikację to trudno będzie to naprawić niezależnie od kanału komunikacji.


 
Dodane : 20/04/2022 9:39 am
Udostępnij: