Forum Smart'ny Dom

Proste skrypty dzVe...
 

Proste skrypty dzVents Oświetlenie – przycisk wielofunkcyjny  

  RSS
isom
 isom
(@isom)
Dyrektor Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019

Chcę pokazać jak korzystając ze skryptów dzVents , jeden przycisk dzwonkowy , który aktywuje przełącznik Push On Button może zrealizować wiele zadań .

Na początek skrypt wprowadzający, który tak naprawdę nie robi nic specjalnego oprócz tego, że po przyciśnięciu przycisku dzwonkowego włącza przełącznik – lampa i po kolejnym kliknięciu wyłącza lampę.

 Tym, którzy zaczynają przygodę radzę zacząć właśnie od tego skryptu i zmieniając nazwy dostosować go  do swoich urządzeń, jak już będzie działał skrypt to można zacząć go modyfikować- dodawać funkcje.

Teraz dodamy drugi przełącznik – lampa 2, i ustawimy scenariusz:

Pierwsze kliknięcie przycisku włącza lampę 1 , jeżeli w czasie  3 sek nie klikniemy drugi raz to  kliknięcie przycisku po czasie 3 sek wyłączy lampę 1.

Jeżeli po pierwszym kliknięciu ( włączona lampa 1) w czasie 3 sek klikniemy drugi raz to drugie kliknięcie włączy lampę 2.

Jeżeli włączone są obie lampy to trzecie kliknięcie wyłączy obie lampy.

Ten skrypt można oczywiście rozbudowywać o kolejne lampy, więc jednym przyciskiem można wysterować kilka punktów oświetlenia, jednak takie klikanie 5 czy 6 razy może być upierdliwe więc zamiast przełączników użyjemy grup.

Grupa to urządzenie załączające i wyłączające dowolną ilość dodanych do niej przełączników.  Pierwszy przykładowy skrypt dla grup włącza i wyłącza tylko jedną grupę nazwaną „Parter”.

W drugim skrypcie podzieliłem dom na dwie grupy „Parter” i „Piętro”, scenariusz jest dokładnie taki sam jak dla dwóch lamp, więc pierwsze kliknięcie włączy oświetlenie dołu i jak w czasie 3 sek klikniemy 2 raz to włączymy też górę itd.

Na koniec dla odmiany skrypt, który za pomocą jednego przycisku zmienia stany przełącznika typu Selektor. Przykładowy skrypt zmienia stacje radiowe i po ostatniej stacji wyłącza radio. Jeżeli do akcji wyborów selektora wstawicie adresy url lub odnośniki do innych skryptów to jednym przyciskiem można naprawdę wiele zdziałać

Miłego klikania życzę.

Cytuj
Dodane : 09/11/2019 5:58 pm
Krzysztofch
(@krzysztofch)
Brygadzista Zasłużony dla Forum

Zebym cos z tego rozumial. Gdzie zaczac sie tego uczyc  . No i czasu brak.Ale jest plan uczenia lua lub dzwents.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 10/11/2019 11:44 pm
isom
 isom
(@isom)
Dyrektor Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019

@krzysztofch przecież te skrypty można sobie przełożyć na blockly, czyli jeśli przycisk ON i Lampa OFF to Lampa ON i jeśli znów przycisk ON  i Lampa ON to Lampa OFF. Chcesz zacząć zacznij od pierwszego i zmieniaj , zmieniaj i patrz w logi

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 11/11/2019 10:58 am
Udostępnij:Udostępnij
  • 1
    Share

Proszę Zaloguj Się lub Zarejestruj