Odczyt danych z Dal...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Domoticz Odczyt danych z Dally BMS i przesłanie do Domoticza

19 Wpisów
4 Użytkownicy
1 Reactions
911 Wyświetleń
(@bolik)
Wpisów: 18
Praktykant
Autor tematu
 

Witam wszystkich,

mam baterie która jest kontrolowana przez Daly BMS. Chciałbym odczytać dane z BMS-a i wysłać na Domoticz. Znalazłem już gotowy tego typu projekt który znajduje się w tym opisie " usunięty link "

Zainstalowałem na D1-mini oprogramowanie i połączyłem go z BMS-em i wszystko działa. Logując się na D1-mini widzę dane które on odczytał ale niestety nie wysyła on po MQTT tych danych do Domoticza. Próbowałem różnych ustawień i nic. Mam licznik z którego po RS-485 zczytuje dane i wysyłam do domoticza i wszystko działa poprawnie a z BMS-a nie mogę nic wysłać.

Miał ktoś z was może tego typu problem lub  może zna inne rozwiązanie które mógłbym wykorzystać do przesłania tych danych na Domoticz?

 
Dodane : 28/05/2023 1:02 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5105
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @bolik

Próbowałem różnych ustawień

To może opisz te różne ustawienia, bo na razie porównujesz komunikację po RS485 z MQTT. Do tej drugiej potrzeba brokera i na początek MqttExplorer żeby zobaczyć co wypluwa to oprogramowanie po mqtt. Być może wystarczy w Domoticz dodać sprzęt Mqtt AutoDiscovery Gateway , albo trzeba użyć parsera mqtt. Tak czy siak Broker , poprawna konfiguracja w aplikacji i w Domoticz 

 
Dodane : 28/05/2023 6:19 pm
(@bolik)
Wpisów: 18
Praktykant
Autor tematu
 

Dzięki za odpowiedź, no właśnie nie porównuje RS485 i MQTT. Chciałem dołączyć linka do tego projektu ale chyba tu na forum nie można dlaczac linków nieważne. Chodzi o to że mam Zainstalowany Domoticz i na nim MQTT brokera (Mosquitto) i dzięki niemu otrzymuje dane z mojego licznika. Niestety nie mogę dołączyć żadnych zdjęć , nie wiem czy na forum  cos mozna dolaczyc oprocz tekstu.hmmm . Program wgrany na D1 mini - Daly_BMS_To_MQTT i tam próbowałem różnych ustawień, dane są czytane z BMSa i je widzę,  jak się loguje na WEB ale nie otrzymuje nic na wejście domoticz/in a on powinien wysylac tam dane i nie wiem gdzie może być ten problem. Czy trzeba jeszcze coś konfigurować w domoticzu?

 
Dodane : 28/05/2023 8:41 pm
(@mig41)
Wpisów: 619
Ekspert
 

Jeśli to Daly2MQTT (bo chyba to masz na myśli z githuba) nie ma możliwości wpisania IDXów dla dummy Sensors domoticza ( a chyba nie ma) ,  to trzeba znaleść sposób na to. Może ten Daly2MQTT ma  AutoDiscovery (jak pisze @isom) , albo być może jest jakaś dodatkowa wtyczka dla domoticza....

A jak nie to trzeba "ręcznie" np. przy pomocy NodeRed "tłumaczyć" to co przysyła Daly2MQTT na format ,który rozumie domoticz i jego dummy Senors....

 
Dodane : 29/05/2023 7:30 am
(@bolik)
Wpisów: 18
Praktykant
Autor tematu
 

Ok, dziękuje za odpowiedz bardzo trafne spostrzeżenia @isom @MIG41, nawet nie pomyślałem ze nie ma wpisanych IDX-ów, nawet jeszcze nie stworzyłem żadnych elementów żeby mogły odbierać te informacje. Właśnie nawet nie wiem jaka to jest forma tej informacji niby w ustawieniach podaje się nazwę topiku i nawet można zaznaczyć  żeby to było w formacie json. Myślałem ze może wyślę w formacie json nawet bez IDX to ja sobie jakimś skryptem  wyciągnę te dane i przekaże dalej. Ok posiedzę i poszukam coś żebym mógł odebrać te informacje . 

 
Dodane : 29/05/2023 11:31 am
(@bolik)
Wpisów: 18
Praktykant
Autor tematu
 

ok, udolo się to jakoś ogarnąć. Myślałem że sam  MQTT Client Gateway na domoticzu wystarczy, a okazuje się że nie do końca. To znaczy komunikaty typu {'idx' : 6, 'nvalue' : 0,'svalue': '0'} wchodzą na domoticz/in i są od razu przechwytywane i kierowane do objektow dummy.  Niestety program z projektu softwarecrash/Daly2MQTT który wgrałem do D1 mini wysyła prawdopodobnie jakąś inną strukturę danych i nie mogę niestety podejrzeć co to jest.  Ale okazuje się że wystarczyło wgrać na malinę IOBrokera i po skonfigurowaniu go żeby słuchał co wchodzi na domoticza odrazu wychwytuje dane i zapisuje je w odpowiednich katalogach SUPER!. 

Następny krok to zczytac te dane z IOBrokera i przesłać do domoticza i odpowienich objektow dummy by móc to wszystko zautomatyzować. Niestety mam małe doswiatczenie w domoticzu i IObrokerze ale poszukam, poszperam może coś się znajdzie ciekawego. Jak ktoś z was już coś takiego robił to może chętnie coś napisać na pewno się przyda. Jeżeli chodzi o szczegóły instalacji to jak ktoś będzie coś potrzebował to mogę więcej napisać. Pozdrawiam

 
Dodane : 29/05/2023 9:33 pm
(@mig41)
Wpisów: 619
Ekspert
 

Już pisałem, NodeRed https://www.smartnydom.pl/forum/postid/28298/

 
Dodane : 29/05/2023 10:09 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3999
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

@bolik załączanie linków i innych plików dla nowych użytkowników nie jest dostępne - jest to blokada przed spammerami, którzy zakładają konto zostawiają spam i tyle ich widzieli. Z tego co pamiętam po 3 poście już można. pzdr.a

 
Dodane : 29/05/2023 10:13 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5105
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @bolik

wysyła prawdopodobnie jakąś inną strukturę danych i nie mogę niestety podejrzeć co to jest.

Nie czytasz uważnie, albo nie zrozumiałeś co napisałem wcześniej. Narzędzie MQTTExplorer służy do takich celów jak sprawdzenie jaka jest składnia komunikatów mqtt wysyłanych do brokera. Nie potrzeba angażować ioBrokera, który sam w sobie jest alternatywą dla Domoticz. Zadam jeszcze pytanie, czy próbowałeś w Domoticz dodać taki sprzęt ? https://www.domoticz.com/wiki/MQTT#Add_hardware_.22MQTT_Auto_Discovery_Client_Gateway.22

Być może tworzenie wirtualnych urządzeń z IDX nie jest wcale potrzebne, bo jeśli zostaną wykryte to dodadzą się same 🙂

 

 
Dodane : 29/05/2023 10:16 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3999
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Daly2MQTT nie współpracuje bezpośrednio z domoticz

Instalujesz mqtt explorer żeby poznać składnie wysyłana przez ten soft dla Twojego BMS

node-red żeby to później zintegrować z domoticz

tak jak panowie na gorze napisali.

 

 
Dodane : 29/05/2023 10:51 pm
(@bolik)
Wpisów: 18
Praktykant
Autor tematu
 

Dodane przez: @isom

Nie czytasz uważnie, albo nie zrozumiałeś co napisałem wcześniej.

Tak zgadza się nie przeczytałem uważnie, teraz rozumiem co pisałeś. Niestety zaczynam dopiero zabawę z tymi urządzeniami i nie rozumiem czasami wszystkich nazw/skrótów.

Niestety mam inny problem mam jakiegoś pecha bo chyba padła mi malinka. Chciałem ja podłączyć z powrotem w rozdzielni i po podłączeniu świeci tylko czerwona dioda i malinka nie startuje, urządzenia podpięte pod USB nie dostają napięcia. Znalazłem w innym poście punkty pomiarowe i napięcia 5v 3v i 1.8v są. Nie wiem które punkty są potrzebne do wystartowania maliny. Jest jakas opcja restartu maliny?

 

 
Dodane : 29/05/2023 11:23 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5105
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@bolik twój najnowszy problem nie dotyczy  domoticza, ani Daly2MQTT, więc najlepiej rozpocząć nowy wątek w dziale "wszystko o sprzęcie". Na szybko sprawdź czy ta malina wystartuje z karty SD , lub jeśli system masz na karcie to ją wymień na nową. 

 
Dodane : 30/05/2023 10:35 am
adrian reacted
(@bolik)
Wpisów: 18
Praktykant
Autor tematu
 

Ok, fałszywy alarm, sprawdziłem wszystkie wyjścia według schematu i wszystko ok. Okazało się ze padła karta SD . Musze instalować znowu wszystko i jak uruchomię wszystko i BMS to na pewno krótko opisze. 

 
Dodane : 30/05/2023 6:52 pm
(@bolik)
Wpisów: 18
Praktykant
Autor tematu
 

Witam, w koncu usiadłem i trochę pogrzebałem przy tych sprzętach. OK,  tak jak koledzy wcześniej pisali BMS i te oprogramowanie które wcześniej pisałem nie działa bezpośrednio z domoticz. Zainstalowałem system na malince na nowej karcie SD bo stara padła. Następnie zainstalowałem MQTT brokera bo wcześniej inne tematy instalowałem i potem MQTT broker z jakiś powodów nie chciał się zrestartować i miałem z tym wielkie problemy. Po zainstalowaniu brokera i sprawdzeniu że ładnie chodzi zainstalowałem Domoticz i go skonfigurowałem (MQTT Client Gateway with LAN..). Następnie zainstalowałem na  windows MQTT-Explorer a że wczesniej  miałem już wgrane oprogramowanie na D1-mini (Daly2MQTT) więc teraz mogłem zobaczyć jak działa MQTT- explorer i co mi pokazuje, jakie informacje wypluwa D1-mini podłączone do Dały BMS. Teraz przyszedł czas na Node-Red więc poszperałem i poczytałem no i zainstalowałem. Uruchomiłem interfejs no i działa. Widząc na MQTT-explorer jakie topiki przychodzą z BMS-a a jest ich sporo bo moja bateria DIY to 14KW która składa się z 16 mniejszych baterii (Cell) i bms mierzy i wysyła wszystkie informacie o tych celach i która jest najbardziej naładowana która najmniej i różnice między nimi itd. OK Node-RED może odbierać te topiki i je przesylac  na domoticza w formacie tak jak zaprogramuje, więc teraz zostaje stworzyć sensory liczniki itd. i do nich przesyłać informacje i już. Powiem szczerze MQTT Auto-Discovery nie kumam, nie mogę go w żaden sposób połączyć bezpośrednio z Daly2MQTT , widziałem że on może działać z jakimś oprogramowaniem które konfiguruje np kilka urządzeń czujników czy włączników i wtedy można je połączyć. Wtedy pojawiają się w domoticzu automatycznie, takie oprogramowanie widziałem chyba AFE? Tam też się konfiguruje urządzenia i można zparowac z Auto Discovery, być może ESPEasy może działać? nie wiem nie próbowałem . Jak dla mnie to i tak trzeba te elementy skonfigurować czy w AFE czy bezpośrednio w Domoticz i wtedy to może że sobą się komunikować. Wydaje mi się że w IO Brokerze było dość łatwo to skonfigurować i nie tak jak tu domoticz, MQTT-explorer i node-red. Nie wiem jak w IO Brokerze dalej te dane się przesyła bo się tym dalej nie zajmowałem ale to inna bajka, może jak będę miał czas to to przetestuję. Chyba się rozpisałem więc kończę tylko małe pytanie :

Całą automatykę czyli np jak czujnik temperatury pokazuje za niską temperaturę to włącz podłogówkę czyli piec + pompę itd. to programujecie w Node-red czy w domoticzu czy to nie ma znaczenia? 

Mam jeszcze inne pytania typu ESP-easy i wgrywanie na esp 01s czy wy też macie problem to wgrać, musiałem sam  pisać programy i wczytac przez arduino do zczytywania licznika i przesyłania po MQTT ale to chyba inny topik???

 
Dodane : 01/06/2023 9:50 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5105
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @bolik

Całą automatykę czyli np jak czujnik temperatury pokazuje za niską temperaturę to włącz podłogówkę czyli piec + pompę itd. to programujecie w Node-red czy w domoticzu czy to nie ma znaczenia? 

W Twoim przypadku, gdy wszystko masz na karcie SD średnią różnicę robi czy będą to procesy w Node-Red, czy w Domoticz. Jak padnie karta i tak nic nie zadziała. Warto mieć w szufladzie drugą z całym systemem na podmianę. W sytuacji gdy system jest na bardziej trwałym nośniku jak SSD , mając do dyspozycji Domoticz i Node-Red, można bardziej strategiczne scenariusze dublować w jednym i drugim, albo wybrać mniej obciążony serwer. Np mając w Node-Red niewielką ilość przepływów, mamy większą szansę, że nawet przy zawieszeniu się Domoticz nasza pompa + piec wystartuje kiedy trzeba.Oczywiscie budując takie przepływy muisz uniezależnić je od domoticz, czyli urządzenie A komunikaje się z brokerem i za pośrednictwem NR wysyła do urządzenia B. Generalnie, jak Domoticz stoi na dobrym dysku i w logach nie ma setek błędów, powinien sam dać radę, tak przynajmniej działało to u mnie przez ładnych kilka lat.

Strategiczne scenariusze robiłem w samym sofcie- firmware , czyli autonomia samych modułów ESP i dodatkowo pisałem skrypty w Domoticz, mniej ważne scenariusze w samym Domoticzu.

 
Dodane : 02/06/2023 7:52 am
(@bolik)
Wpisów: 18
Praktykant
Autor tematu
 

Dodane przez: @isom

W sytuacji gdy system jest na bardziej trwałym nośniku jak SSD ,

Ok to nie jest problem , mam taki dysk ssd ze stacją która go zasili zewnwtrznie bo z tego co widziałem to malina nie uciągnie sama dysku. Nie rozumiem poco jest dublowanie procesów na node-red i domoticz ? Skoro dask raczej nie padnie to co, może się zepsuć domoticz i wtedy node-red będzie dalej działać o to chodzi? Pozatym takie zdublowane procesy mogą chodzić w tym samym czasie i nie będzie to robiło problemów? Czy raczę chodzą osobno z możliwością przełączenia ?

 
Dodane : 02/06/2023 10:07 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5105
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @bolik

Nie rozumiem poco jest dublowanie procesów na node-red i domoticz ?

To wyobraź sobie, że masz harmonogram czasowy w Domoticz, który ma o 16:30 coś włączyć, coś ważnego, Ty z jakiegoś powodu o godzine 16:29 musisz zrobić restart całego Domoticz, np instalowałeś jakiś plugin, który tego wymaga. Czy myślisz, że to coś ważnego się włączy jeśli domoticz wstanie o 16:30:20 ? 

To oczywiście tylko prosty przykład żeby pokazać co się może zdarzyć, w drugą stronę może być podobnie. Budując przepływ z użyciem np noda delay, który ma coś wyłączyć po okreslonym czasie np włącz grzałkę na 30min. Jeśli w czasie odliczania tego 30min zrestartujesz Node-Red lub zrobisz tylko Deploy, to ten czas "zniknie" i ta grzałka zostanie włączona aż kolejny warunek, lub Ty jej nie wyłączysz.

To znów tylko przykład, ale skoro nie rozumiesz, to chcę pokazać co może się zdarzyć.

 
Dodane : 02/06/2023 1:15 pm
(@mig41)
Wpisów: 619
Ekspert
 

Dlatego w Node Red trzeba zbudować drugi przepływ , który zadziała za pół godziny , a nie robić na delay;) 

Ale co do zasady to stuprocentowa racja. Tylko jeszcze brakuje tego ,żeby NodeRED i Domoticz były na osobnych urządzeniach , zasilane z innych faz , a najlepiej z UPSami 🙂

 

 
Dodane : 02/06/2023 3:31 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5105
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @mig41

Dlatego w Node Red trzeba zbudować drugi przepływ

Można użyć https://flows.nodered.org/node/node-red-contrib-stoptimer-varidelay i drugi przepływ nie jest konieczny, ale nie o to mi chodziło. 

Dodane przez: @mig41

Tylko jeszcze brakuje tego ,żeby NodeRED i Domoticz były na osobnych urządzeniach , zasilane z innych faz , a najlepiej z UPSami 🙂

No powiem Kolego, że jak ktoś chce przełączać stringi pod obciążeniem, a pomiaru dokonywać chińskim miernikiem, zamiast zintegrować oba falowniki z serwerem, to faktycznie dobry UPS , dwie maszyny i na każdej serwer. 🙂

Tak serio to sam pewnie masz autonomię w wielu modułach, a nadzorujesz to przez HA. I tak jest Ok 

 
Dodane : 02/06/2023 3:48 pm
Udostępnij: