Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Monitorowanie stanu wejść z Satel integra  

  RSS
piotras78
(@piotras78)
Początkujący

Cześć

Potrzebuje cyklicznie odpytywać integre która podaje stan wejścia na zasadzie 1 - brak naruszenia, 3 naruszone i przepisywac ten stan do wirtualnych włączników on/off

zacząłem robić coś takiego jak poniżej ale wiem że jest to źle zrobione więc nawet nie odpalam (nie znam dzvents - kombinowałem z przerabianiem innego skryptu).

Najlepiej byłoby żeby sprawdzał jeszcze stan uzbrojenia systemu czyli jak jest 1 na wyjściu satela to system rozbrojony i sprawdza stan tych wejśc jak jest 3 - uzbrojony to niczego nie robi

return {
on = { timer = { 'every 2 minutes' }},

execute = function(dz, item)

local kont1 = dz.devices('Kontaktron górny - balkon Wiktor').nValue
local kont2 = dz.devices('Kontaktron górny - balkon Michalina').nValue
local kont3 = dz.devices('Kontaktron górny - okno garderoba').nValue
local kont4 = dz.devices('Kontaktron górny - balkon sypialnia').nValue
dz.devices('Okno Wiktor k').updateSwitch(kont1)
dz.devices('Okno Michalina k').updateSwitch(kont2)
dz.devices('Okno garderoba k').updateSwitch(kont3)
dz.devices('Okno sypialnia k').updateSwitch(kont4)

end
}

I jeszcze jeden temat przy okazji - mam głowice i termostaty w których ustawia się czas - czy jest możliwość (i jak) odczytywania czasu z domoticza i ustawianiu go automatycznie raz na dobę na tych urządzeniach (coś jak serwer czasu) ?

Cytuj
Dodane : 28/09/2020 1:47 pm
steel_rat
(@steel_rat)
Brygadzista

A jak odpytujesz satela? Ma on moduł eth?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 28/09/2020 2:18 pm
wojtek_gtx
(@wojtek_gtx)
Ekspert Donator 2K20 Zarejestrowany, Donator 2019

Do satela z tego co kojarzę jest dedykowana wtyczka pod Domoticz tyle że musi być moduł ETH

Jak masz już taką wtyczkę to życie staje się prostsze

OdpowiedzCytuj
Dodane : 28/09/2020 2:22 pm
piotras78
(@piotras78)
Początkujący

Mam moduł eth i wtyczkę - generalnie wszystko działa - steruje sobie nim różne rzeczy - wykorzystuje czujniki kontaktronowe i piry.

Potrzebuje pytać o stan wejścia do sterowania głowicami.

Mam napisany harmonogram ze zmianami temperatur w zależności od pory dnia i teraz jezeli mam otwarte okno np o 10:00 to stan tego wejścia zrealizował warunek o tej godzinie i temp. ustawiana jest na głowicy na np 10 stopni tak żeby nie grzał kaloryfer w danym pomieszczeniu. Jeżeli to okno jest długo otwarte a w tym czasie przyjdzie info o zmianie nastawy temp. z harmonogramu to temperatura ustawi się na np 22 stopnie i włączy się grzanie mimo że okno nadal jest otwarte (kontaktron zmienił swój stan tylko raz o 10 i wywołał realizacje obniżenia temp i dopóki jego stan się nie zmieni ponownie to zdarzenie zapisane w blokach nie zostanie powtórnie wykonane)

OdpowiedzCytuj
Dodane : 28/09/2020 3:22 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@piotras78 uważam, że tworzenie dodatkowych wirtualnych przełączników żeby widziały je klocki w blockly nie jest przyszłościowym pomysłem , ale skoro nie chcesz próbować przepisać blockly na dzVents to możesz próbować tego 

Nie testowałem tego bo nie mam jak za-symulować stanów 1 - 3
jak byś chciał inną koncepcję np stan wszystkich okiem + selektor w domoticz
to takie coś
W obu przypadkach da się dodać stan samego alarmu w drugim rozbudowa selektora o dwa poziomy , w pierwszym przypadku powielasz skrypt i zmieniasz tylko  nazwy.
OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/09/2020 9:22 pm
piotras78
(@piotras78)
Początkujący

Wstępnie wydaje mi się że pierwszy skrypt działa prawidłowo (dokładnie sprawdze po powrocie do domu) - drugiego nie sprawdzałem.

Teraz jak się tak zastanowiłem to optymalnie byłoby żeby robił to w ten sposób:

Jeżeli okno jest otwarte powyżej 5 min (stan 3) i temperatura na termostacie jest wyższa niż 8 stopni to ustaw termostat na 8 stopni.

Uwzględniłoby to otwarcie chwilowe balkonu/tarasu (np żeby po coś wyjść) i wysyłałoby tylko informacje do termostatu do momentu ustawienia 8 stopni - w obecnej wersji wysyła to info co 2 min (wraz ze stanem okna).

Dzięki za pomoc

OdpowiedzCytuj
Dodane : 30/09/2020 2:47 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@piotras78 zmiany nastaw termostatu jak nie wiadomo jak masz poukładane klocki w tym swoim blockly , czarno trochę widzę . Wstaw fotkę tej układanki to może będzie łatwiej. Na tą chwilę mogę pomóc tak, że po otwarciu okna skrypt poczeka ponad 4 minuty zanim zmieni stan wirtualnego przełącznika "Stan okna".

Pierwsze odpalenie skryptu następuje po zmianie stanu faktycznego czujnika , załóżmy, że będzie to o godz 10:00:34 , o 10:01:00 skrypt  zostanie uruchomiony przez wyzwalacz czasowy  i zmieni stan wewnętrznej zmiennej z 0 na 1 , za dwie minuty kolejne wyzwolenie sprawdzi warunki czy zmienna się zgadza i kiedy aktualizował się czujnik , trzecie wyzwolenie  o 10:05:00 zmieni stan wirtualnego przełącznika "Stan okna". W tym przypadku od otwarcia okna do zmiany stanu wirtualnego przełącznika minie 4 min , 26 sek.

Zmiana czasu wyzwalania będzie regulowała długość tej pauzy .

Pamiętaj żeby dostosować nazwy urządzeń , jak w pierwszym skrypcie
OdpowiedzCytuj
Dodane : 30/09/2020 10:06 pm
Udostępnij: