Kocioł gazowy i dom...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Kocioł gazowy i domoticz

Maciek90
(@maciek90)
Młodzik

Witam. Po zakończeniu obecnego sezonu grzewczego zamierzam pozbyć się mojego śmieciucha i wykorzystać fakt, iż w ostatnim czasie pod moją działkę podciągnięta została rura z gazem ziemnym. Jako, że w ostatnim czasie wciągnąłem się w tworzenie automatyki domowej opartej na Domoticzu pomyślałem sobie, że może dałoby się jakoś sprawić, żeby mój przyszły kocioł gazowy "gadał" z Domoticzem. Z tego co zdążyłem się w tej kwestii doedukować wynika, iż jest to wykonalne na kotłach działających na protokole Open Therm czyli np. na Termecie. Wymaga to dokupienia bramki Open Term:  https://www.nodo-shop.nl/en/opentherm-gateway/188-opentherm-gateway.html

Czy ktoś z szanownych forumowiczów przerabiał już podobny temat i podłączył swój kocioł gazowy do Domoticza? Jeśli tak to prosiłbym o informację jakiej firmy to kocioł, w jaki sposób dokonał połączenia oraz jakie parametry udało się odczytać.

Cytuj
Autor tematu Dodane : 05/02/2021 12:00 am
wojtek_gtx
(@wojtek_gtx)
Ekspert Patron Strony Donator 2019, Donator 2K20, Donator 2K21

A czym ty w tym kotle gazowym chcesz sterować za pomocą domoticza, ja zrobiłem tylko termostaty na ESP z DS18B20 po piętrach i przekaźnik na ESP pod pieć i sterowanie sprawdza się świetnie. Wszystko zależy czym czcesz sterować na piecu ale w gazowym ustawiasz raz i zapominasz przynajmniej u mnie tak jest.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 05/02/2021 6:32 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@wojtek_gtx nowoczesne kotły gazowe mają trochę parametrów , które warto znać dla optymalizacji systemu ogrzewania , to trochę tak jak z pompą ciepła niby działa bez udziału użytkownika, a jednak jak zaczyna taktować to warto o tym wiedzieć, żeby nie skrócić jej życia.

@maciek90 masz kilka możliwości jedna to https://bbqkees-electronics.nl/

zobacz też ten wątek https://www.smartnydom.pl/forum/openhab/openhab-sterowanie-piecem-gazowym/

OdpowiedzCytuj
Dodane : 05/02/2021 7:50 am
Maciek90
(@maciek90)
Młodzik

Otóż to isom, w dużej mierze w tych właśnie celach chcę spiąć kocioł z Domoticzem.

Ja raczej skłaniam się ku Termetowi dlatego też szukam czegoś co obsługuje Open Therm. Rozumiem, że nikt z forumowiczów wcześniej nie kupował bramki Open Therm z linku podanego przeze mnie w pierwszym poście?

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 08/02/2021 8:52 pm
Udostępnij: