Openhab sterowanie ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Openhab sterowanie piecem gazowym  

laren0
(@laren0)
Młodzik

Hey, mam takie pytanie jak ogarnąć sterowanie pieca gazowego z zasobnikiem w prosty sposób aby oczywiście móc go połączyć i wyświetlać i sterować z OH?

Standardowe rozwiazanie z kotłami to takie ze mamy sterownik pokojowy ktory na w sobie czujnik pokojowy i dodatkowo czujnik zewnetrzny. I z tych dwóch czujników i zadanej temperatury grzania według krzywej grzewczej piec sie odpowiednio ustawia.

Niby ok ale aby to w jakikolwiek sposób połączyć z OH to przeba dokupić moduł aby podpiąć sterowanie do internetu to średnio 1000-2000pln. 

Pytanie czy jest jakiś inny sensowny sposób jak to można by zrobić (koncepcje) aby np zrezynować ze sterownika pokojowego i aby jego funkcje przejąl OH i OH w jakiś sposób przekazywać sygnały do pieca (np włącz/wyłącz, zadana wartość grzania co, zadana wartość grzania cwu, włączenie trybu lato) i sygnały z pieca (temp wody w zasobniku, stan grzania co i cwu) 

Poszukuje jakiś koncepcji ponieważ stoje obecnie przed wyborem pieca i teraz musze sie zdecydować czy kipować sterownik pokojowy czy nie

Cytuj
Autor tematu Dodane : 25/11/2020 2:02 pm
tymo
 tymo
(@tymo)
Nowy
OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/11/2020 10:09 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@laren0 oprócz tego co polecił kolega wyżej szukaj Bosch, Buderus, Nefit, Junkers, Worcester Sieger i wszystkie które mają obsługę protokołu EMS . 

Łączysz się przez gniazdo diagnostyczne , potrzebujesz bramkę opartą na  ESP 8266 wemos D1  , arduino lub raspberry 

masz odczyty wszystkich parametrów i możliwość wysyłania komend , integracja z domoticz , HA , OH . Bramkę można składać samemu albo kupić gotowca https://bbqkees-electronics.nl/

Tu masz pod OH  https://bbqkees-electronics.nl/wiki/gateway/openhab-configuration.html

OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/11/2020 10:31 pm
laren0
(@laren0)
Młodzik

@isom

Wybór padł na kocioł bosch gc9000iw wiec twoja propozycja chyba jest najlepsza, tak po przeliczeniu te 350-400 pln za gotowy sterownik to dużo taniej niż to co bosch proponuje

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 02/12/2020 2:42 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@laren0 gdybyś kupił gołą płytę pod wemosa to wychodzi niecałe 180 zł +  wemos + wgranie softu , w dwóch stówach się możesz spokojnie zmieścić. Gotowiec oczywiście ma obudowę z magnesami i gwarancja że będzie działał od strzała .

OdpowiedzCytuj
Dodane : 02/12/2020 3:24 pm
kamiKAC
(@kamikac)
Stażysta

Witam

@isom nie wiem, o jakiej płycie pod Wemosa piszesz. Ja rozwiązałem problem takim adapterem do Wemosa (kupiłem gotowy od autora) http://ihormelnyk.com/mqtt_thermostat .

Napisałem własny soft, żeby się ostatnio przekonać, że wystarczyło wgrać Tasmotę, żeby gadać przez MQTT z kotłem https://tasmota.github.io/docs/OpenTherm/ 🙂

Można adapter wykonać samemu, będzie jeszcze taniej.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 10/01/2021 4:45 pm
isom polubień
Udostępnij: