Asystent AI
Domoticz ciepłomier...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Domoticz ciepłomierz Kamstrup Multical 402

242 Wpisów
3 Użytkownicy
1 Reactions
19.9 K Wyświetleń
(@bobrow)
Wpisów: 386
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Znalazłem taki sposób :

komenda do odczytu danych podpiętych urządzeń po USB

ls -l /dev/serial/by-id total 0

u mnie pokazało to 

lrwxrwxrwx 1 root root 13 Jan 20 20:22 usb-Silicon_Labs_CP2102_USB_to_UART_Bridg e_Controller_0001-if00-port0 -> ../../ttyUSB0

 trzeba dołoźyć w miejsce usb0 w starym zapisie

serial/by-id

oraz ściągnięty adres

usb-Silicon_Labs_CP2102_USB_to_UART_Bridge_Controller_0001-if00-port0

finalnie wygląda to tak w cronie

*/1 * * * * /usr/bin/python3 ~/domoticz/plugins/multical402-4-domoticz/multical402-4-domoticz.py -d /dev/serial/by-id/usb-Silicon_Labs_CP2102_USB_to_UART_Bridge_Controller_0001-if00-port0 115:74:0 114:89:0 113:87:0 112:86:0 111:60:0 110:80:0

dla komendy jednorazowego wykonania będzie analogicznie

 


 
Dodane : 20/01/2022 10:07 pm
(@bobrow)
Wpisów: 386
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Wszystko działa , sprawdziłem po wyłączeniu zasilania maliny i zamieniły się nr portów USB

10.712705] usb 1-1.1.2: cp210x converter now attached to ttyUSB1
[ 10.713936] usb 1-1.2: FTDI USB Serial Device converter now attached to ttyUS B0

 


 
Dodane : 20/01/2022 10:24 pm
(@bobrow)
Wpisów: 386
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Mam jeszcze taką mini teorię - a może autor tego git 

https://github.com/ronaldvdmeer/multical402-4-domoticz

nie wyrzucił komentarza do formuły ?

*/20 * * * * /usr/bin/python3 /path/to/your/script/multical402-4-domoticz.py -d /dev/ttyUSB1 88:60:0 89:80:0

tj to czerwone zaznaczenie

 

PS

To jest mój brak doświadczenia w korzystaniu z opisów na Github oraz w ogóle w linuxem. Autor oczywiście pokazał tylko ścieżkę pliku


 
Dodane : 20/01/2022 10:31 pm
(@bobrow)
Wpisów: 386
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Pora finiszować...

zostawiam jednak domoticza bez logowania-nikt w chałupie nie odkryje tajnego/poufne adresu 😀

Dłuższy czas już to działa -podłączę na sztywno głowicę optyczną i dam znać czy jest to gotowe rozwiązanie.

Pora odpocząć po tym maratonie... 😱 

Serdecznie dziękuję Migu i Szeryfie

PozdrawlaYou

PS

Isom-postaram się trochę tu posprzątać w tych moich wypocinach , aby było czytelnie  


 
Dodane : 20/01/2022 10:41 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Autor rozsądnie wstawił zadanie do crona wykonywane co 20 minut , bo raz bateria w urządzeniu dwa malina może to łatwo ogarnąć , a to co jest na czerwono to wskazówka co ma być wstawione w tym miejscu , innymi słowy autor mówi wstaw tu lokalizację swojego skryptu. Jeżeli ktoś sobie zapisze ten skrypt np w home/robert/scripts , to na bank nie zadziała mu to /domoticz/plugins/

Swoją drogą wykorzystanie do tego crona to średni pomysł , bo gdy domoticz będzie offline z jakiegoś powodu to dalej ten biedny cron będzie próbował uruchomić ten skrypt obciążając procesor.

Ale to już inna historia . Najważniejsze , że działa 


 
Dodane : 20/01/2022 10:48 pm
(@bobrow)
Wpisów: 386
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Oj Mistrzunio- a co mi wrzucałeś 😉 ? ...

Też nie zauważyłeś 🤣 

A odświeżanie mam co minutę i cpu usage 2,5%. Co do baterii , to mi to lotto-bo idzie po kablu-ale po bateryjce ok.

No i GIT !

Cześć (do następnego razu 😉 )


 
Dodane : 20/01/2022 10:57 pm
(@bobrow)
Wpisów: 386
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Witam ,

to może podsumuję to wszystko.

Sprzęt :

-ciepłomierz ultradźwiękowy Kamstrup Multical 402 z portem IR obsługiwanym przez protokół firmowy KMP oraz IEC 61107

-głowica optyczna do liczników Orno OR-WE-518 połączona przewodowo z maliną po USB

IR IEC  IEC 62056-21 (dawniej IEC 61107 / IEC 1107)

(W 1997 roku IEC 1107 został przemianowany na IEC 61107 , kiedy wprowadzono nazwy IEC „serii 60000”. I wreszcie IEC 61107 stał się IEC 62056-21 , kiedy kilka norm związanych z inteligentną siecią zostało skonsolidowanych pod parasolem IEC 62056)

-Raspberry 3b+ , SmarticzN ,python 3.7 (seria 3 wymagana dla wtyczki Kamstrupa)

Najpierw należy przetestować komunikację głowicy z ciepłomierzem.

Ściągamy program np RealTerm serial capture program 3.0.1.44 (uwaga inne wersje mogą nie mieć wymaganej obsługi) i konfigurujemy z głowicą.

Zakładka display : zaznaczamy hex+( ) oraz half duplex

zakładka port : burd 1200 , com USB z wpiętą głowicą (z menadżera urządzeń) ,paryti none ,data bits 8 ,stop bits 2 , wciśnięty przycisk open

zakładka send : okno górne np taki zapis testowy 80 3F 10 01 00 3C B2 5F 0D , wciskamy as hex

Głowica musi być zamontowana bardzo dokładnie do portu IR , należy sprawdzić rozstaw diod czy jest podobny, głowica ustawiona dioda ciemna na przeciw diody jasnej (czyli nadajnik do odbiornika). W sieci sa opisy ,że nie które głowice mają zbyt "silny" sygnał IR-cienki papierek między urządzeniami podobno pomaga w tym problemie.

Po wciśnięciu przycisku as hex następuje wyświetlenie na zielono wysłanej informacji , a informacja zwrotna (odpowiedź z ciepłomierza) w kolorze żółtym.

Teraz należy przystąpić do konfiguracji w Domoticzu i malinie.

Najpierw należy pobrać wykaz rejestrów ciepłomierza z poszczególnymi parametrami , poniżej rejestry ściągnięte z mojego ciepłomierza (od 60 do 1004)

CommandNr 60: Heat Energy (E1) 270.96 Gj
CommandNr 80: Power 6.300000000000001 kW
CommandNr 86: Temp1 46.07 C
CommandNr 87: Temp2 42.67 C
CommandNr 89: Tempdiff 3.4 K
CommandNr 74: Flow 1729.0 l/h
CommandNr 68: Volume 19690.79 m3
CommandNr 141: MinFlow_M 0.0 l/h
CommandNr 139: MaxFlow_M 1698.0 l/h
CommandNr 140: MinFlowDate_M 220101.0 yy:mm:dd
CommandNr 138: MaxFlowDate_M 220113.0 yy:mm:dd
CommandNr 145: MinPower_M 0.0 kW
CommandNr 143: MaxPower_M 9.600000000000001 kW
CommandNr 149: AvgTemp1_M 44.0 C
CommandNr 150: AvgTemp2_M 40.0 C
CommandNr 144: MinPowerDate_M 220101.0 yy:mm:dd
CommandNr 142: MaxPowerDate_M 220106.0 yy:mm:dd
CommandNr 126: MinFlow_Y 0.0 l/h
CommandNr 124: MaxFlow_Y 1698.0 l/h
CommandNr 125: MinFlowDate_Y 220101.0 yy:mm:dd
CommandNr 123: MaxFlowDate_Y 220113.0 yy:mm:dd
CommandNr 130: MinPower_Y 0.0 kW
CommandNr 128: MaxPower_Y 9.600000000000001 kW
CommandNr 146: AvgTemp1_Y 44.0 C
CommandNr 147: AvgTemp2_Y 40.0 C
CommandNr 129: MinPowerDate_Y 220101.0 yy:mm:dd
CommandNr 127: MaxPowerDate_Y 220106.0 yy:mm:dd
CommandNr 97: Temp1xm3 850417.0 m3xC
CommandNr 110: Temp2xm3 786411.0 m3xC
CommandNr 113: Infoevent 653.0
CommandNr 1004: HourCounter 72224.0 h

Teraz wrzucamy wtyczkę z github https://github.com/ronaldvdmeer/multical402-4-domoticz

w konsoli maliny wpisujemy 

cd domoticz/plugins

następnie git clone https://github.com/ronaldvdmeer/multical402-4-domoticz.git

następnie restart maliny

Można teraz sobie utworzyć  wirtualne czujniki w domoticzu z wymaganymi parametrami z ciepłomierza (należy zwrócić uwagę na jednostki z ciepłomierza w etykiecie czujnika) , muszą być aktywne idxy w domoticzu.

Teraz należy skonfigurować skrypt do naszego systemu. W domoticzu nie może być dodatkowego uwierzytelniania do logowania po www (brak loginu i hasła).

Wchodzimy w edycję nano z naszą wtyczką

nano ~/domoticz/plugins/multical402-4-domoticz/multical402-4-domoticz.py
teraz musimy zmienić localhost ( o ile mamy inny niż standard) czyli na nasze IP logowania po www. Skrypt ma wpisany domyślny port 8080- u mnie jest 8082 , dlatego należy to zmienić.
linijka z portem
parser.add_argument("--port", type=int, help="Domoticz port. Defaults to 8082", default=8082)
linijka z IP , tam gdzie jest localhost należy wpisać nasz adres IP
parser.add_argument("--ip", type=str, help="Domoticz ip address. Defaults to localhost", default="localhost") 
 
Teraz należy sprawdzić nr portu USB z głowicą 
wpisujemy do konsoli 
 
sudo dmesg
 
i odczytujemy nr tty USB
 
Jeśli ktoś ma kilka urządzeń wpiętych do maliny może być problem z losową adresacją nr portów na poszczególnych urządzeniach (u mnie tek było).
Problem rozwiązuje przyporządkowanie portu do nazwy urządzenia.
 
wpisujemy w konsoli
 
ls -l /dev/serial/by-id total 0
 
na moim przykładzie np pokaże się to
 
lrwxrwxrwx 1 root root 13 Jan 20 20:22 usb-Silicon_Labs_CP2102_USB_to_UART_Bridg e_Controller_0001-if00-port0 -> ../../ttyUSB0
 
Teraz należy zrobić test ciepłomierza. W tym celu należy wcisnąć dwa przyciski i trzymać tak długo ,aż pojawi się napis CALL.
Uwaga-w tym urządzeniu jeśli przez 30 min nie będzie żadnego zapytania z głowicy , to port IR zostanie zablokowany (wtedy ponownie należy uruchomić tryb CALL)
 
Teraz wklejamy komendę testu ciepłomierza (przykładowo USB1)
/usr/bin/python3 ~/domoticz/plugins/multical402-4-domoticz/multical402-4-domoticz.py -d /dev/ttyUSB1 --debug --test_kamstrup
jeśli chcemy z identyfikacją urządzenia zamiast nr portu to doklejamy serial/by-id i na moim przykładzie będzie tak
 
serial/by-id/usb-Silicon_Labs_CP2102_USB_to_UART_Bridge_Controller_0001-if00-port0               w miejsce ttyUSB1 , reszta w/w zapisu bez zmian
 
Kiedy już mamy prawidłowo wykonany test i pojawiły się wartości z ciepłomierza możemy wykonać komendę do przepisania wartości do domoticza np tak
 
/usr/bin/python3 ~/domoticz/plugins/multical402-4-domoticz/multical402-4-domoticz.py -d /dev/ttyUSB0 115:74:0 114:89:0 113:87:0 112:86:0 111:60:0 110:80:0

ostatnie wartości to idx : nr rejestru w ciepłomierzu :0 (wartość-zostaje 0). 

Kiedy już mamy odczytane wartości , to możemy ustawić cykliczne powtarzanie komendy zapisu poniżej 30min

Wchodzimy do crona (opis tu https://linuxhint.com/cron_jobs_complete_beginners_tutorial/ )

crontab -e

wpisujemy żądany okres powtórek oraz komendę

Ja ustawiłem do prób co minutę i był np taki zapis

*/1 * * * * /usr/bin/python3 ~/domoticz/plugins/multical402-4-domoticz/multical402-4-domoticz.py -d /dev/ttyUSB0 115:74:0 114:89:0 113:87:0 112:86:0 111:60:0 110:80:0

To chyba wszystko w tym momencie, aby nie zaśmiecać tematu-będę na bieżąco modyfikował ten post. 

 

Tymczasem 

PS

Starałem się to wytłumaczyć , tak jak sam rozumiem na ten moment-nie wszyscy w końcu są informatykami... 


 
Dodane : 21/01/2022 12:37 pm
isom zareagował
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Jedna mała uwaga do tego opisu , login i hasło do domoticz może być jak najbardziej aktywne  i nawet powinno bo to zabezpiecza wasz system przed atakami z zewnątrz , aby uzyskać ten sam efekt co skasowanie uwierzytelniania, wystarczy w Ustawieniach domoticza zezwolić na logowanie w sieci lokalnej bez hasła. 


 
Dodane : 21/01/2022 1:12 pm
(@bobrow)
Wpisów: 386
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

A jak to fizycznie wygląda-możesz wrzucić sreen ?

Nie jestem pewien , że dobrze zrozumiałem-chodzi tylko o zakładkę ustawienia w domoticzu gdzie trzeba usunąć wpisane dane login i hasło ?

Bo nie mogłem nic innego tam znaleźć , a kiedy wymazałem w/w dane -to wszystko poszło.

O to chodzi ?


 
Dodane : 21/01/2022 1:25 pm
(@bobrow)
Wpisów: 386
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Cześć,

sprzętowo wygląda ,że jest ok z tym ciepłomierzem-teraz zastanawiam się nad "obróbką" danych.

Przemyślałem sprawę i rzeczywiście nie ma sensu odświeżać danych ciepłomierza co min-nie znalazłem sposobu ,aby moduł IR ciepłomierza się nie blokował powyżej 30min bezczynności. Aby oszczędzić w nim baterię mogę np ustawić sczytywanie jednego parametru np mocy cieplnej co 28 min.

Dla celów kontrolno-statystycznych chciałbym mieć takie funkcje w domoticzu :

1.chwilowe sprawdzenie COP (tj sprawność pompy ciepła , czyli ilość energii wytworzonej/ilość energii elektrycznej zużytej)

czyli przycisk uruchamia komendę  z tego topicu -nie wiem jak to fizycznie zrobić (czy jest funkcja w domoticzu , czy trzeba pisać skrypt ?)

2.regularne sczytywanie w tym samym momencie :

-moc cieplna i moc elektryczna (z mod RTU) na początku każdego miesiąca. I tu wstępnie myślałem o jakiejś tabelce w domoticzu-niestety nic nie znalazłem co by mi pasowało. Pomyślałem zatem o wysłaniu do siebie emaila z tymi danymi- wtedy na piechotę bym te dane notował w exelu. Pytanie jak to fizycznie wykonać ? 

Jeśli natomiast udało by się to zautomatyzować w domoticzu w zwartej czytelnej tabelce np  rok/miesiąc/SCOP/zużycie energii -to bym był bardzo szczęśliwy.

Z góry dziękuję za pomoc 


 
Dodane : 22/01/2022 11:55 am
(@bobrow)
Wpisów: 386
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Cd zmagań...

W topicu o skryptach dzvents jest opis jak zrobić przelicznik COP (Isom).

Teraz chciałbym zrealizować pkt 1 z poprzedniego postu-niestety nie działa mi zasterowanie przełącznikiem (na 1s) odpytania ciepłomierza o moc (dla kontroli COP).Odczyt mocy jest co 28 min ze względu na oszczędność baterii i aby ciepłomierz nie wyszedł z trybu call.

Mam taki błąd po wciśnięciu przycisku

2022-01-29 22:23:10.821 Error: Error parsing http request address: ::ffff:192.168.1.50
2022-01-29 22:23:10.822 Error: Error opening url: http://192.168.1.50:8082/usr/bin/python3 ~/domoticz/plugins/multical402-4-domoticz/multical402-4-domoticz.py -d /dev/serial/by-id/usb-Silicon_Labs_CP2102_USB_to_UART_Bridge_Controller_0001-if00-port0 --ip 192.168.1.50 --port 8082 110:80:0

 
Dodane : 29/01/2022 11:31 pm
(@bobrow)
Wpisów: 386
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Witam,

zauważyłem ,że od 2 tyg nie odczytują mi się dane z ciepłomierza. Sprawdziłem odczyt wg testu kamstrup-jest ok.

Problem mam z zapisem danych do idx dopmoticza. Co ciekawe tego samego dnia tj 27.08 wrzuciłem u siebie Airly-nie wiem czy to ma związek z tym problemem ,ale zbieżność dat jest wyjątkowa...

Oto dwie komendy z konsoli -test (ok) i zapis do idx (torba) :

pi@smarticz:~ $ /usr/bin/python3 ~/domoticz/plugins/multical402-4-domoticz/multical402-4-domoticz.py -d /dev/ttyUSB1 --debug --test_kamstrup
CommandNr 60: Heat Energy (E1) 310.43 Gj
CommandNr 80: Power 7.800000000000001 kW
CommandNr 86: Temp1 44.53 C
CommandNr 87: Temp2 38.87 C
CommandNr 89: Tempdiff 5.66 K
CommandNr 74: Flow 1219.0 l/h
CommandNr 68: Volume 22107.99 m3
CommandNr 141: MinFlow_M 0.0 l/h
CommandNr 139: MaxFlow_M 1361.0 l/h
CommandNr 140: MinFlowDate_M 220901.0 yy:mm:dd
CommandNr 138: MaxFlowDate_M 220915.0 yy:mm:dd
CommandNr 145: MinPower_M 0.0 kW
CommandNr 143: MaxPower_M 10.4 kW
CommandNr 149: AvgTemp1_M 44.0 C
CommandNr 150: AvgTemp2_M 39.0 C
CommandNr 144: MinPowerDate_M 220901.0 yy:mm:dd
CommandNr 142: MaxPowerDate_M 220915.0 yy:mm:dd
CommandNr 126: MinFlow_Y 0.0 l/h
CommandNr 124: MaxFlow_Y 1783.0 l/h
CommandNr 125: MinFlowDate_Y 220101.0 yy:mm:dd
CommandNr 123: MaxFlowDate_Y 220312.0 yy:mm:dd
CommandNr 130: MinPower_Y 0.0 kW
CommandNr 128: MaxPower_Y 10.5 kW
CommandNr 146: AvgTemp1_Y 43.0 C
CommandNr 147: AvgTemp2_Y 39.0 C
CommandNr 129: MinPowerDate_Y 220101.0 yy:mm:dd
CommandNr 127: MaxPowerDate_Y 220605.0 yy:mm:dd
CommandNr 97: Temp1xm3 955951.0 m3xC
CommandNr 110: Temp2xm3 882593.0 m3xC
CommandNr 113: Infoevent 751.0
CommandNr 1004: HourCounter 78053.0 h
pi@smarticz:~ $ /usr/bin/python3 ~/domoticz/plugins/multical402-4-domoticz/multi cal402-4-domoticz.py -d /dev/ttyUSB1 115:74:0 114:89:0 113:87:0 112:86:0 111:60:0 110:80:0
================================================================================ =======
Kamstrup Multical 402 serial optical data received: 2022-09-19 17:42:52
Meter vendor/type: Kamstrup M402
-------------------------------------------------------------------------------- -------
Heat Energy (E1) 310.43 Gj
Traceback (most recent call last):
File "/home/pi/domoticz/plugins/multical402-4-domoticz/multical402-4-domoticz. py", line 381, in <module>
device_data = json.load(reader(urllib.request.urlopen(requestGet)))
File "/usr/lib/python3.7/urllib/request.py", line 222, in urlopen
return opener.open(url, data, timeout)
File "/usr/lib/python3.7/urllib/request.py", line 531, in open
response = meth(req, response)
File "/usr/lib/python3.7/urllib/request.py", line 641, in http_response
'http', request, response, code, msg, hdrs)
File "/usr/lib/python3.7/urllib/request.py", line 569, in error
return self._call_chain(*args)
File "/usr/lib/python3.7/urllib/request.py", line 503, in _call_chain
result = func(*args)
File "/usr/lib/python3.7/urllib/request.py", line 649, in http_error_default
raise HTTPError(req.full_url, code, msg, hdrs, fp)
urllib.error.HTTPError: HTTP Error 401: Unauthorized
pi@smarticz:~ $

 

Nie wiem co z tym zrobić , a nie chciałbym wysadzić systemu-uprzejmie proszę o pomoc.

Pzdr 

PS

dodam jeszcze ,że nie mam błędów w logach domoticza


 
Dodane : 19/09/2022 5:49 pm
(@bobrow)
Wpisów: 386
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Jest jeszcze kwestia nazwy użytkownika i hasła-wg naszych ustaleń należy mieć logowanie w lokalnej sieci bez hasła.

Czy to oznacza ,że wystarczy w zakładce ustawienia wpisać "prefix" swojej sieci ( u mnie to 192.168.1.*) ?

Ale zabezpieczenie WWW pozostaje z użytkownikiem, hasłem i uwierzytelnieniem ze strony logowania ?


 
Dodane : 19/09/2022 7:40 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Wyłącz airly to się przekonasz , a odpowiedz na pytanie o  zabezpieczenie www już w tym wątku padła 


 
Dodane : 19/09/2022 7:44 pm
(@bobrow)
Wpisów: 386
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
Dodane przez: @isom

Wyłącz airly to się przekonasz , a odpowiedz na pytanie o  zabezpieczenie www już w tym wątku padła 

Już to robiłem-nie pomaga ...

Odnośnie hasła , to tylko dla pewności dopytywałem-czyli tak jak ostatnio napisałem jest ok ?


 
Dodane : 19/09/2022 7:47 pm
(@bobrow)
Wpisów: 386
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

A co ciekawe cron chyba wykonuje komunikację z ciepłomierzem , bo po prawie godzinie jak puszczę test to sczytuje dane.

Tylko zapis do idx nie działa...coś musiałem zrobić , pewnie jakaś "oczywista oczywistość" (lub czeski błąd)


 
Dodane : 19/09/2022 7:51 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Nie pomaga , bo nie ma związku , tu chodzi o zabezpieczenia , uprawnienia , widać to przecież

Dodane przez: @bobrow

urllib.error.HTTPError: HTTP Error 401: Unauthorized

 


 
Dodane : 19/09/2022 7:52 pm
(@bobrow)
Wpisów: 386
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
Dodane przez: @isom

Nie pomaga , bo nie ma związku , tu chodzi o zabezpieczenia , uprawnienia , widać to przecież

Dodane przez: @bobrow

urllib.error.HTTPError: HTTP Error 401: Unauthorized

 

To co może być nie tak-reszta system pracuje prawidłowo


 
Dodane : 19/09/2022 7:54 pm
(@bobrow)
Wpisów: 386
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Błąd HTTP 401 Unauthorized (Nieautoryzowany dostęp) oznacza, że strumień danych przesłanych przez klienta (np. przeglądarkę internetową) jest prawidłowy i serwer odczytał go poprawnie, lecz źródło URL wymaga autoryzacji danych użytkownika.

No to gdzie mogą być wpisane dane logowania w sieci lokalnej ? 


 
Dodane : 19/09/2022 7:57 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Chciałeś, żeby Cię nakierować i tak jest , teraz zastanów się co zmieniłeś w systemie w tym czasie od kiedy skrypt przestał poprawnie pracować , dane do logowania są tylko w jednym miejscu i dotyczą ogólnego zabezpieczenia www

 


 
Dodane : 19/09/2022 8:30 pm
Strona 12 / 13
Udostępnij: