Asystent AI
Sterowanie GPIO w S...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Sterowanie GPIO w Smarticz

5 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Reactions
3,445 Wyświetleń
(@arek1194)
Wpisów: 2
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
[#1622]

Witam, zainstalowałem na próbę smarticz na Rpi3b. Chciałbym sterować przez domoticza kilkoma gpio (jako włącz - wyłącz o określonym czasie)

Jak próbuje dodać przełącznik, wybieram typ -> GPIO  ramkę niżej widnieje napis "GPIO INIT ERROR"

Dodam jak steruje z terminala ,wcześniej wydając polecenie 

 gpio -g mode 2 out

to załączam bez problemu GPIO 2 przez #gpio -g write 2 1

Chociaż zauważyłem że po restarcie znowu trzeba zrobić #gpio -g mode 2 out.
Podpowiedzcie proszę jak to skonfigurować abym mógł sterować poprzez domoticza GPIO?

znalazłem jeszcze taki poradnik (gpio w domoticzu)
https://kostrzewinki.pl/modul-przekaznika-systemie-domoticz/

Czy muszę próbować w ten sposób jak w linku?

Z Góry dziękuje za pomoc.

 


 
Dodane : 27/03/2020 1:25 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Dodanie obsługi GPIO w Smarticzu sprowadza się do dodania sobie Generic sysfs GPIO w "Konfiguracja - Sprzet " i ustawienie auto-konfiguracji tak jak zaznaczyłem na foto 

GPIO
Następnie najlepiej do  domoticz.sh dodać dekalarację GPIO które nas interesują i ustawić czy GPIO ma pracować jako IN czy OUT, oraz ewentualnie zdeklarować czy w stanie aktywnym ma być LOW czy HIGH .
Dla przykładu chcąc sterować dwoma GPIO 4, 6 tak żeby podawały 3,3V w czasie załączenia przełącznika w domoticz w terminalu wpisujemy
sudo nano /etc/init.d/domoticz.sh
 
Przechodzimy na sam dół i dodajemy sobie deklarację dla tych GPIO
echo 5 > /sys/class/gpio/export
echo out > /sys/class/gpio/gpio5/direction
echo 0 > /sys/class/gpio/gpio5/active_low echo 6 > /sys/class/gpio/export
echo out > /sys/class/gpio/gpio6/direction
echo 0 > /sys/class/gpio/gpio6/active_low

zapisujemy zmiany i wychodzimy z edytora 

Kolejny krok to przeładowanie systemu i restart domoticza 

sudo systemctl daemon-reload
sudo /etc/init.d/domoticz.sh restart

Po restarcie przechodzimy do zakładki Urządzenia i doadjemy sobie dwa nowe przełączniki , które się tam pojawiły automatycznie 

GPIO 2

 
Dodane : 08/04/2020 7:40 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Hej @isom. Mam mały wentylator. Jeśli podłączę go do pinów 3V3 i GND to się kręci. Chciałbym go sterować za pomocą wyjścia GPIO4, które skonfigurowałem zgodnie z Twoją instrukcją wyżej, ale ... ani drgnie... Co jest nie tak?


 
Dodane : 02/10/2020 10:02 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@bartolomeo do wentyla to zastosuj jakiś tranzystor NPN , bo samo GPIO nie wydoli prądowo. Łączysz Bazę tranzystora przez rezystor 10k do GPIO , Emiter tranzystora do masy GND , Kolektor do minusa wentylatora a plus do 3V albo 5 V.

Sprawdź najpierw miernikiem lub zwykłą diodą led czy to GPIO działa, a najlepiej zmień  z 4 na 6. Ten przykład nie jest najszczęśliwszy bo jak ktoś właczy obsługę 1-wire w raspi-config to domyślnie to GPIO obsługuje czujniki temperatury. Muszę to zmienić


 
Dodane : 02/10/2020 10:37 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

A myślałem, że się uda to uruchomić tak po prostu... prościej 😉 Jak będę przechodził obok elektronicznego sklepu to nabędę te dwa elementy i zrobię jak należy.

Czym grozi podłączenie wentylatora bezpośrednio pod gpio?


 
Dodane : 03/10/2020 9:21 pm
Udostępnij: