Smarticz 2020 wersj...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Smarticz 2020 wersja 12.03.2020. Aktualizacja , poprawki , zmiany

28 Wpisów
8 Użytkownicy
1 Likes
3,977 Wyświetleń
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 
wpf-cross-image

Miało być w Sobotę ale udało się znaleźć trochę czasu i jest wersja , która mam nadzieję rozwiązuje kilka problemów między innymi :

Braku miejsca na partycji root, niedziałającej usługi Zero-Tier, kłopotów  przy aktualizacji i nie pamiętam, co tam jeszcze.

Na końcu wpisu znajdziecie link do  zmodyfikowanej i rozbudowanej wersji.

Partycja root została rozszerzona do 7,4 GB , tak żeby obraz mieścił się na karcie 8GB, ale żeby nie trzeba było zwiększać rozmiaru partycji zaraz po wgraniu obrazu. Zasadniczo prawie 8 GB w zupełności wystarczy do poprawnej pracy systemu.

Cały system został zaktualizowany ( kernel i wszystkie pakiety).

Przeinstalowany Zero-Tier , do uruchomienia usługi wystarczy w terminalu wpisać jedną komendę

sudo zerotier-cli join  xxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxx to ID waszej sieci w Zero Tier Central.

Działanie serwisu sprawdzone u mnie i u kolegi @bandi , pinguje się bez problemów i nie zrywa połączeń.

Grafana została zaktualizowana do wersji  6.6.2 (aktualnie najnowsza )

 Domoticz w nowym wydaniu ma ustawiony domyślny motyw i zmieniony Port na 8082 . Zmiana portu ma na celu odróżnienie wersji  ( wszystkie poprzednie były na 8084 ) i uniknięcie konfliktu z pracą  nowego serwisu  Duplicati.

Oczywiście wszystkie usługi współpracujące jak monit zostały przekonfigurowane do działania ze zmienionym portem .

Przy logowaniu przez SSH dodany został wpis z datą aktualizacji , oraz uaktualniono opis.

Start

W domoticz wyłączona została wtyczka zigbee2mqtt , bez podłączonego sniffera  niepotrzebnie  obciążała procesor.

zigbee off

Zaktualizowana została wersja Dashticza do V3.4.3 beta ( lepsza obsługa kamer , wykresy słupkowe itp.)

dashticz v3

Zainstalowane oprogramowanie Duplicati pracujące na porcie 8200 , bardzo przydatne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych nie tylko bazy danych ale dowolnie wybranych folderów , z dowolnie wybraną lokalizacją np. dysk w chmurze.

Polecam szczególnie osobom początkującym , ale nie tylko. Przy jakimś niepowodzeniu , instalujemy obraz od nowa i odtwarzamy wszystko w kilka minut do stanu z dnia ostatniej kopi .

Po wykonaniu pierwszej pełnej kopi,  można ustawić kopie automatyczne , które będą dodawać do backupu tylko to co się zmieniło od ostatniej wersji. Tak zwane kopie przyrostowe.

Duplicati

W całym systemie  drobne zmiany kosmetyczne, usunięte zbędne archiwalne pakiety .

Obraz jest większy , skompresowany zajmuje  około 2,8 GB , więc pobieranie potrwa dłużej.

Prośba do osób, które pobiorą i wgrają tą wersję .  Zgłaszajcie  swoje uwagi  jak najszybciej , pozwoli to szybko wyeliminować ewentualne mankamenty i  przyśpieszy przeniesienie tej wersji na oficjalną stronę www. Smarticz.pl

Domoticz w wersji 2000.2 najnowsza stabilna

Link

https://drive.google.com/file/d/1OXq1A1tCeJQD4CsB4XLHXUuYNjYJRtgm/view?usp=sharing

 
Dodane : 12/03/2020 8:07 pm
adrian reacted
mirusn
(@mirusn)
Wpisów: 31
Praktykant Donator 2K20
 

Witam czy mozna uaktualnic ta wersje Domoticza do najnowszej stabilnej ?

 

 
Dodane : 05/04/2020 2:39 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@mirusn oczywiście że można . Polecam zrobić to przez terminal

sudo service domoticz stop
cd domoticz
./updaterelease

 
Dodane : 05/04/2020 5:16 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

Szukam rady od początkujących użytkowników , którzy korzystają z obrazu z zainstalowaną usługą Zero-Tier . Jest z nią taki problem że jeżeli po wgraniu obrazu usługa zostanie uruchomiona i dopiero potem zrobiona zostanie aktualizacja systemu wszystko działa bez problemu , natomiast jeżeli ktoś zrobi najpierw aktualizację i dopiero chce uruchomić usługę wszystko się uda , ale będą problemy z łączeniem z zewnątrz . Skutecznie można to naprawić przeinstalowując usługę jest nawet poradnik jak to zrobić ale moje pytanie jest czy lepiej będzie gdy obraz będzie bez Zero-Tier i jak ktoś będzie chciał z niego korzystać to zrobi to według tego https://www.smartnydom.pl/forum/domoticz/bezplatny-i-bezpieczny-dostep-do-domoticz-przez-internet-vpn-zerotier/ .

Czy zostawić obraz w obecnym kształcie i dopisać instrukcję jak przeinstalować usługę na stronie www. smarticz.pl ?

Doradźcie proszę ! 

 

 
Dodane : 06/04/2020 9:00 pm
byhlk
(@byhlk)
Wpisów: 47
Kontrybutor Donator 2K22 Donator 2K20, Donator 2K21
 

Jak zaktualizować wersję Smarticz2020-beta-v5.3 do najnowszej? Czy wymagane są kopie?

 
Dodane : 10/04/2020 12:12 am
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

@isom Ja korzystam z grudniowego wydania z wgranym zero-tier i praktycznie z tego nie korzystam (bo nie działało). Jeśli nowa wersja będzie śmigała poprawnie przy zachowaniu odpowiednich kroków (najpierw usługa potem aktualizacja), to czemu nie - może zostać. Zawsze to jeden krok mniej.

Jako, że i tak od dawna zamierzam wgrać obraz na nowo, bo po próbach z lutowaniem antenki do sniffera nawet ten Twój zestaw mi nie działa to mogę to przetestować w najbliższych dniach.

 
Dodane : 10/04/2020 12:18 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

(@g_maciej-holowinski) zrobienie kopi bazy danych przed aktualizacją  nigdy nie zaszkodzi . Ty masz już system na buster więc nie powinno być problemu . Zrób kopię bazy z poziomu www czyli Konfiguracja- Ustawienia - Kopia Zapasowa/Przywracanie , potem zaloguj się przez terminal zrób update i upgrade a potem tak jak podałem koledze @mirusn

po kolei 

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade -y 
sudo service domoticz stop
cd domoticz
./updaterelease

po tym wszystkim najlepiej wyczyścić cache przeglądarki , której używasz do strony www domoticza

@bartolomeo dzięki za opinię . Wgraj obraz z linku w pierwszym wpisie , nie aktualizuj nic tylko uruchom zero-tier i potem zrób sobie aktualizacje .

Powinno ruszyć od strzała , a zigbee trzeba włączyć wtyczkę bo w domoticz jest nieaktywna 

 
Dodane : 10/04/2020 3:18 pm
byhlk
(@byhlk)
Wpisów: 47
Kontrybutor Donator 2K22 Donator 2K20, Donator 2K21
 

Domowicz zaktualizowany do najnowszej wersji bez żądnego problemu poszło od strzała 🙂 Nie ma możliwości zaktualizowania całego "pakietu smarticz"? Aby były wszystkie nowe dodatki oraz stare zaktualizowane? Wszystko po kolei muszę aktualizować sam? 

 
Dodane : 11/04/2020 12:04 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@g_maciej-holowinski no niestety coś sam  czasem  musisz zrobić 🙂 Webmina używaj 

 
Dodane : 11/04/2020 11:35 am
(@robert77)
Wpisów: 2
Świeżak
 

Witam
Po wgraniu obrazu nie startuje Dashticz, adres IP w CONFIG.js zmieniony.

 
Dodane : 13/04/2020 1:12 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

Może coś więcej ?  Zapisałeś zmiany ? Co wpisujesz w przeglądarkę ? Masz coś co blokuje port 82 ? 

 

 

 
Dodane : 13/04/2020 1:37 pm
(@robert77)
Wpisów: 2
Świeżak
 

Pomogło wyczyszczenie casch przeglądarki. Po kolejnym odświeżeniu wystartował. Dzięki za zainteresowanie.
Pozostałe serwisy jak na razie OK.
Mam jeszcze jeden problem z kopiowaniem plików/skryptów do /usr/local/sbin przez filezille:
Błąd: /usr/local/sbin/fan.py: open for write: permission denied
Błąd: Transfer plików nie powiódł się

W linuksie jestem zielony, czy potrzebuję zmienić uprawnienia do kopiowania do tego folderu:

pi@DOMOTICZ:/usr/local $ ls -l
drwxr-xr-x 2 root root 4096 wrz 26 2019 sbin

 
Dodane : 13/04/2020 1:52 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Hej, @isom, pobrałem obraz z Twojego linku i niestety wygląda na to, że "archiwum jest uszkodzone". Próbowałem kilka razy i niestety ciągle to samo... @robert77 czy ty zainstalowałeś ten właśnie najnowszy obraz czy stabilny ze strony smarticz.pl?

 
Dodane : 14/04/2020 10:18 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@bartolomeo zaraz będę wiedział już pobieram do siebie 

 

PS Pobrane i rozpakowane bez problemu , napisz co się dzieje u Ciebie 

 
Dodane : 14/04/2020 10:51 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Hej, pobrałem na innym komputerze i wypakowałem 7zipem. Bez problemu! Przeniosłem archiwum na mój komputer i WinRar wywala ten sam błąd... Zainstalowałem 7zip i poszło aż miło. Musiała to być jakaś niezgodność trybu kompresji / wersji programu do otwierania archiwum czy cokolwiek. Wieczorem instaluję obraz i w razie czego po testach mogę się wypowiedzieć 🙂

 
Dodane : 15/04/2020 12:00 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

Dziś zaktualizowałem wszystkie pakiety , domoticza do wersji 2000.1 i wprowadziłem zmianę  w pliku domoticz.sh, dodałem opóźnienie startu serwera o 15 sek . Przy współpracy z zigbee2mqtt zapobiega to uruchomieniu systemu bez obsługi urządzeń zigbee.  Zdarzało się przynajmniej u mnie  że domoticz startował wcześniej niż zigbee  co powodowało że np czujnik PIR nie uruchamiał przełącznika w domoticz , pomagała aktualizacja wtyczki, albo restart domoticza. Ta zmiana nie wpływa na pracę systemu a jedynie przy ponownym uruchomieniu domoticz startuje 15 sek później.

Jak ktoś chce korzystać z wersji 4.10717 to nie pobierać wersji z linku w pierwszym poście  tylko ze strony www. smarticz.pl

 

 
Dodane : 24/04/2020 4:57 pm
(@tomatos)
Wpisów: 26
Praktykant
 

przy próbie pobrania otrzymuje komunikat: Żądany plik nie istnieje.
poprawka: przy próbie pobrania z strony głównej ( https://www.smartnydom.pl/smarticz-2020-wersja-12-03-2020/) z podpiętego na początku strony linku.
Z linku na forum działa.

 
Dodane : 28/04/2020 9:33 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@tomatos dzięki za info 

 
Dodane : 28/04/2020 10:38 am
(@tomatos)
Wpisów: 26
Praktykant
 

W MyDomoAtHome w ustawieniach pozostał port 8084

trzeba użyć komendy:

sudo nano /etc/mydomoathome/config.json

i zmienić na 8082 🙂

kolejna uwaga: przestał mi dizałać RFLink, zadziałał jak przestawiłem port na

 
Dodane : 28/04/2020 12:57 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@tomatos Więcej takich ludzi jak TY by się przydało 🙂 z portem to moje niedopatrzenie . Dzięki  

 
Dodane : 28/04/2020 2:58 pm
Strona 1 / 2
Udostępnij: