Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Smarticz 2020.2 + najnowszy Raspberry OS + USB Boot na RPi 4B  

RSS
kluczyk
(@kluczyk)
Początkujący

Po dłuższym czasie i oczekiwaniu na Boot USB w końcu coś się ruszyło. Zaktualizowałem Smarticza do najnowszej wersji oraz najnowszy EEPROM z 3.09.2020. Póki co niestety nie działa do końca boot. Sprawdzam przyczynę...jeśli macie jakieś doświadczenia z tym związane to chętnie posłucham a jak mi się w końcu uda zabootować bez karty SD to dam znać.

UPDATE:

Boot z USB powiódł się, odnośnie załadowania systemu z Pendrive. Niestety nie działa ładowanie z dysku SSD połączonego przez "tanią" przejściówkę, którą swego czasu polecał Szmalu w jednym z odcinków na swoim kanale. Podejrzewam, że będą potrzebne droższe aktywne przejściówki do tego...ale mogę się mylić. Pierwszy problem przy bootowaniu z SSD jest błąd timeout przy próbie podłączenia /dev/serial1

Czy ktoś z Was miał taki problem?

Dodane : 01/10/2020 9:42 pm
kluczyk
(@kluczyk)
Początkujący

Po zmianie przejściówki system odpalił się bez żadnego problemu 🙂 W tej chwili mam szybko działający system z dysku SSD 🙂

Przejściówka to UGREEN https://allegro.pl/oferta/ugreen-adapter-dysku-hdd-ssd-2-5-sata-iii-usb-3-2-9753274469?snapshot=MjAyMC0xMC0xM1QxNDo0NTo0NS4xODhaO2J1eWVyO2JlYjI0MDc2ZjFjMTk4NzBmNDZlZmIxNzRkMmU0NGI1YzkxMWE0NDQzNzZhNzU0Y2QzNzdjMmI4NmZjYTM5NmQ%3D

Przejściówka za 16zł, którą swego czasu prezentował Szmalu nie działa automatycznie (podobno pomaga wpisanie komendy w jednym z plików)

OdpowiedzCytuj
Dodane : 16/10/2020 4:08 pm
isom polubień
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@kluczyk Hej 

Będziesz w stanie zrobić test na malinie 4 wersji Smarticz - desktop?  Mam tylko malinę 3B+ .

OdpowiedzCytuj
Dodane : 17/10/2020 3:35 pm
Michal_M
(@michal_m)
Początkujący

@kluczyk Sporo o dyskach SSD (w tym wyniki testów) do Raspberry oraz o przejściówkach SATAIII - USB3.0 na tej sronie:

https://jamesachambers.com/raspberry-pi-4-usb-boot-config-guide-for-ssd-flash-drives/

Co prawda opisuje co i jak z SSD jeszcze zanim ruszył boot Rpi-4 "prosto z pudełka" ale ranking i testy dysków są nadal aktualizowane. Warto się zapoznać przez zakupem dysku / kabla itp.

Dla tych co się zastanawiają jak się przesiąść z karty SD na SSD bez utraty konfiguracji lub bez instalacji wszystkiego od nowa - u mnie poszło za pierwszym razem z "rpi-clone" ( https://github.com/billw2/rpi-clone ). Z karty ze Smarticzem 64GB na SSD 120GB w kilkanaście małych minut. Potem oczywiście już bez karty śmiga aż miło.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 17/10/2020 3:59 pm
isom polubień
Michal_M
(@michal_m)
Początkujący

@isom Jak jest do sprawdzenia (microSD i/lub SSD) to mogę 🙂 Rasp-4 2GB

OdpowiedzCytuj
Dodane : 17/10/2020 5:36 pm
kluczyk
(@kluczyk)
Początkujący

@isom Ja też mogę...mam RPi 4B 4GB

OdpowiedzCytuj
Dodane : 17/10/2020 6:28 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Dzięki Panowie @michal_m @kluczyk :)) Odezwę się z wersją jeszcze nie do końca pełną, ale sensownie jest ją dokończyć jak będzie smigać  na RBPI 4

OdpowiedzCytuj
Dodane : 17/10/2020 7:49 pm
Udostępnij: