Tradycyjny włącznik...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Tradycyjny włącznik a żarówka smart  

slawiusz
(@slawiusz)
Nowy

Od jakiegoś czasu próbuję w głowie rozpracować system sterowania oświetleniem w domu - chałupa z lat 60' bez kabli N w puszkach.

Chciałbym mieć możliwość sterowania światłęm w następujących wariantach:

1. Możliwość standardowego operowania włącznikiem w danym pomieszczeniu

2. Możliwość włączania poszczególnych świateł za posrednictwem smartfona/komendy głosowej np Google Home

3. Możliwość ustalania scen i sterowania nimi ze smartfona oraz ewentualnie jakiegoś fizycznego pilota.

 

W przypadku opcji 2 i 3 wiem, że wystarczą inteligentne żarówki, niemniej w przypadku pozostawienia standardowych włączników podczas, gdy inni domownicy sterują światłem metodą "tradycyjną" (włącznik naścienny), inteligentna żarówka przegra nierówną walkę z odcięciem zasilania na włączniku naściennym.

Z kolei sam inteligentny włącznik nie pozwoli mi raczej (wyprowadźcie mnie proszę z błędu, jeśli się mylę) na tworzenie scen, a jedynie na sterowanie pojedynczymi lampami, które obsługuje. 

Zaznaczam, że swój system buduję na sieci Zigbee z HA.

Czy słusznie przypuszczam, że potrzebuję zarówno smart żarówek jak i smart włączników, aby móc uzyskać funkcjonalnośći, o których piszę powyżej? Z góry dzięki za pomoc!

Cytuj
Autor tematu Dodane : 22/11/2020 11:30 pm
przemeks88888
(@przemeks88888)
Nowy

Witam.

Mam taki sam problem, lecz w domu z nową instalacją elektryczną (przełączniki dopuszkowe nie wejdą mi do puszki bo mam za dużo kabli łączonych w puszce). Chciałbym sterować oświetleniem za pomocą tradycyjnych wyłączników, jak i po wifi.

Myślałem może aby dać jakiś przełącznik typu sonoff mini bezpośrednio przy lampie? Tylko jak to dalej wpiąć w istniejącą instalacje.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 23/11/2020 6:55 am
edass
(@edass)
Majster

Cześć

Mam podobny problem - instalacja 2-przewodowa w domu z 60-lat.

Obszedłem ten problem w trochę inny sposób. W puszkach zamontowałem piloty RF (takie zwykłe z bateriami) . Do przycisków w pilocie dolutowalem przewody i podłączyłem je do przycisków dzwonkowych. Przy lampach zamontowałem sonoff RF . Specjalnie wybrałem sonoff RF ponieważ w przypadku problemów z serwerem (u mnie OH) światło działa niezależnie. Da się to obsługiwać z przycisku na ścianie, pilota RF oraz aplikacji OH.  Dodatkowo podczas malowania wymieniłem puszki na głębokie. 

Z minusów - trzeba się przyzwyczaić do przycisków na ścianie 🙁  .

 

Pozdrawiam

OdpowiedzCytuj
Dodane : 23/11/2020 7:50 am
steel_rat
(@steel_rat)
Brygadzista

Mozna też zastosować sonoff toutch zamiast tradycyjnych włączników. Oczywiście wersję bez N.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 23/11/2020 10:15 am
edass
(@edass)
Majster

Z tymi touchami to jest pewien problem natury estetycznej - nie każdemu się to podoba (czytaj żona).  W moim przypadku zastąpiłem wyłączniki światła przyciskami zwiernymi - wszytko z serii Simon54 w ramkach wielokrotnych. 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 23/11/2020 11:39 am
MareQ
(@mareq)
Nowy

Ja mając starą instalację poszedłem w system Hue. To rozwiązanie spełnia wszystkie twoje warunki. Zintegrowałem mostek systemu z Domoticzem i poza scenami mogę wykorzystać  czujniki ruchu do swoich celów. Żarówki dokupuję polując na okazję i promocję, głównie zwykłe tylko ściemniane. No i dla mnie zaletą jest to, że przy instalacji nie trzeba nic kombinować. 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 23/11/2020 2:41 pm
slawiusz
(@slawiusz)
Nowy

@edass

Z tymi przyciskami zwiernymi (dzwonkowymi, jak rozumiem), to ciekawe, mógłbyś powiedzieć coś więcej? Jaka jest idea działania? Chodzi o danie sygnału do jakiegoś elementu automatyki "zmień stan"?

 

@mareq

Hue rzeczywiście by się sprawdził, ale zasadnicze pytanie - co zrobić z istniejącym już włącznikiem oświetlenia? Zewrzeć na stałe i zagipsować? :D. Jak wygląda u Ciebie ten system? Masz fizyczne piloty do Hue, czy korzystasz tylko z Domoticzowych (telefon etc)?

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 23/11/2020 2:51 pm
MareQ
(@mareq)
Nowy

Dotychczasowe włączniki zostawiłem, jak przewody połączysz i zagipsujesz to odpada wariant "zwykłej żarówki". Na początku żeby użytkowników odzwyczaić od ich klikania zakleiłem je taśmą izolacyjną. W zależności od pomieszczenia mam systemowe włączniki, które przykleiłem w innym miejscu niż "stary" włącznik. Te wyłączniki z systemu, według mnie piękne nie są i lepiej je umieścić gdzieś pod ręką a nie na widoku (zwłaszcza, że ramka na pilota/włącznik ma magnes). Reszta tzw. pow. wspólnych (korytarze, schody)  działają na czujnikach ruchu.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 23/11/2020 3:15 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Ja nie mam tego problemu , ale gdybym miał coś robić przy starej instalacji to na dzień dzisiejszy poszedłbym w shelly dimmer2 . Małe łatwo schować w puszce oprócz funkcji wł/wył jest regulacja jasności , z HA czy domoticz integruje się doskonale , realizacja wszystkich potrzeb jak najbardziej możliwa , obsługa z dowolnych włączników, brak problemu pamiętania o bateriach , komunikacja obustronna , czyli wiemy że światło włączone , gdzie przy radiu różnie może być .  

OdpowiedzCytuj
Dodane : 23/11/2020 3:39 pm
edass
(@edass)
Majster

@slawiusz

Sprawa jest bardzo prosta - do puszki włożyłem pilota RF(najtańszy z aliexpress zasilany baterią CR2032) , który do przycisków ma dolutowane przewody. Przewody podłączyłem do przycisków dzwonkowych. Całość zamontowałem w puszce p/t (podwójny multiwall).  Przy lampach mam sonoff Basic RF z AFE. 

Pilot jest sparowany z układem RF w sonoff . Naciśnięcie przycisku na ścianie daje takie samo działanie jak naciśnięcie przycisku na pilocie (kable są dolutowane do pilota) - zmienia stan przekaźnika na przeciwny. 

Sonoff RF dostaje sygnał z pilota i przełącza przekaźnik, a soft AFE wysyła mqtt . 

Wiem, że są gotowe rozwiązania tego typu ale ja chciałem zachować tą samą serie gniazd/włączników. Jeżeli chcesz to zrobię zdjęcia. 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 23/11/2020 4:42 pm
Piotr Latos
(@piotrlatos)
Nowy

@edass Jak to zrobiłeś? Co wykorzystałeś oprócz przycisków? Interesuje mnie podwójny przycisk do włączania oświetlenia z równoczesną możliwością sterowania z aplikacji evelink.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/11/2020 7:30 am
edass
(@edass)
Majster

Nie wiem jak wam to dokładniej opisać.

Załączam zdjęcia - po prawej stronie jest podwójny przycisk dzwonkowy.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/11/2020 2:49 pm
ufol666
(@ufol666)
Nowy

Hej

a nie wystarczy kupić bezprzewodowych włączników Xiaomi Mi Smart Wireless Switch i używać ich zamiast tradycyjnych?

to chyba najtańsza opcja bo można je wyrwać za ok 25zł sztuka montujesz na ścianie i gitara, można programować np. jeden klik jedna lampa, dwa kliki wszystkie lampy... Podobno dwa lata na baterii wytrzymuje, wiec nie powinno być to takie uciążliwe

Sam mam stary dom i mocno zastanawiam się żeby zostawić stare włączniki i do tego dołożyć te

OdpowiedzCytuj
Dodane : 16/12/2020 9:26 am
edass
(@edass)
Majster

Jasne , że można ale w starym domu może też być estetycznie . W Twoim sposobie masz na ścianie 2 różne serie włączników i nie ma szansy na ujednolicenie ich wyglądu ponieważ Xiaomi nie ma zwykłych pstryków.

Moje piloty w ścianie działają już ponad 2 lata i raczej jeszcze trochę pociągną . To zwykły pilot jak do autoalarmu samochodowego - jak często się wymienia w takich pilotach baterie? 

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 22/12/2020 9:24 am
Udostępnij: