System domu intelig...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

System domu inteligentnego

5 Wpisów
5 Użytkownicy
0 Likes
672 Wyświetleń
(@mateuszborkowski)
Wpisów: 4
Członek
Autor tematu
 
Zakupiłem budynek ok. 400mkw z przeznaczeniem na firmę. Chciałbym tam stworzyć cały system Inteligentnego Budynku, ale zależy mi na budżetowych rozwiązaniach. Myślałem nad postawieniem jakiegoś niedrogiego terminala z Home Assistant.
Do sterowania będzie oświetlenie wewnętrzne, ogrzewanie (tylko podłogowe), rolety zewnętrzne, kamery (monitoring), kilka przekaźników, monitory zużycia energii, ewentualnie brama wjazdowa i zamek do drzwi zewnętrznych. Myślałem nad łącznością bezprzewodową Zigbee, ale jestem na takim etapie, że mogę też pociągnąć kable. Budynek jest w stanie surowym otwartym, instalacje będę jeszcze ciągnął.
Słyszałem wiele opinii, że HA potrafi się zawieszać. Chciałbym coś, co nie będzie wymagało połączenia z internetem.
Co polecacie zamiast HA?
Jakie są Wasze doświadczenia z HA?
 
Dodane : 28/11/2022 12:16 pm
(@edass)
Wpisów: 216
Weteran
 

Kabel to zawsze kabel - taką jest moja opinia. Wiele urządzeń w wersji przewodowej jest tańsza od bezprzewodowych. 

 

Zamiast HA może być OpenHab ale konfigcja jest trudniejsza. Czasami to co w HA działa "out of the box" w OH wymaga sporo pracy (pewnie w drugą stronę też będą takie sytuacje). Co do stabilności OH to raczej nie ma z tym problemów pod warunkiem poprawnej konfiguracji. Nie pamiętam kiedy ostatnio resetowałem swój serwer OH na Rpi4. Wystarczają mu resety przy zaniku zasilania (nie są to częste przypadki). 

 
Dodane : 28/11/2022 2:19 pm
(@jaketherake)
Wpisów: 20
Praktykant Donator 2K24 Donator 2K22
 

Wszystko zależy od budżetu. Jeśli masz czas i ochotę utrzymywać ten system w przyszłości, to jak najbardziej wystarczy OH lub HA z modułami bezprzewodowymi. Jeśli to ma działać niezawodnie i bezobsługowo w dłuższej perspektywie, pokusiłbym się o kładzenie przewodów do wszystkich niezbędnych punktów oraz sterownik PLC do tego.

 
Dodane : 28/11/2022 2:34 pm
(@tomaszbaranowski)
Wpisów: 4
Świeżak ☠☠☠ BANNED ☠☠☠
 

U nas bez problemowo zintegrowana pompa buderusa (buderus wystawia lokalny web service z rest-owym api), rekuperator Vents Group - idealnie zintegrowany przez modbus tcp i rtu. Oświetlenie, mam wszystkie punkty w całym domu na dimmerach. Jak byś chciał wejść po kablu profesjonalnie w HA lub domoticza, to mam fajne rozwiązanie .

Polecam od siebie również [SPAM:Usunięte] - wygodne sterowanie roletami zewnętrznymi i oświetleniem.

 
Dodane : 26/01/2023 9:24 am
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1139
Guru
 
Dodane przez: @mateuszborkowski

Słyszałem wiele opinii, że HA potrafi się zawieszać. Chciałbym coś, co nie będzie wymagało połączenia z internetem.

ja tego nie potwierdzę. Od kilku miesięcy działa stabilnie. Może ktoś ma inne doświadczenia, może zbyt obciążony? Zaczynałem od HA na RPi 3B i tu miałem problem. Przeniosłem na T610 + zasilacz buforowy i działa b. dobrze.

Dodane przez: @edass

Kabel to zawsze kabel - taką jest moja opinia. Wiele urządzeń w wersji przewodowej jest tańsza od bezprzewodowych. 

potwierdzam

 
Dodane : 26/01/2023 1:04 pm
Udostępnij: