Sterowanie kotłem S...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pytanie Sterowanie kotłem Saunier Duval IsoTwin Condens T31-CS/1

3 Wpisów
3 Użytkownicy
2 Likes
263 Wyświetleń
(@kuba12331)
Wpisów: 14
Praktykant
Autor tematu
 

Cześć,

Mam pytanie o kocioł Saunier Duval IsoTwin Condens T31-CS/1 ( https://www.saunierduval.pl/dla-uzytkownikow/produkty-i-systemy/isofast-isotwin-condens-3648.html ). Ogólnie pierwszy raz w życiu będę miał ogrzewanie gazowe i piec, stąd może proste i błahe pytania są dla mnie wiedzą nieznaną 🙂

Ale zaczynając od początku, to mam aktualnie (stan deweloperski i ciężkie prace remontowe) zamontowany taki system do ogrzewania podłogowego:

1) parter - 5 obwodów oparte na tym: https://sklep.automat-on.pl/Zestaw-do-ogrzewania-podlogowego-WIFI-Zigbee-5-sekcji-z-termostatami-PRO-White.html

2) piętro - 1 obwód opaty na tym: https://sklep.automat-on.pl/sterownik_przekaznik_zigbee_tuya_beznapieciowy.html

I tu generalnie sprawa jest jasna, bo to wszystko spinam bramką Zigbee lub HA i sobie działa.

I dochodzimy do pieca, który dodatkowo ma:

- stację pogodową, która będzie na zewnątrz 

- regulator MiPro (przewodowy, bo jest kabel wyprowadzony - https://www.saunierduval.pl/dla-uzytkownikow/produkty-i-systemy/mipro-mipro-r-18752.html

Do tego jest pompa cyrkulacyjna C.W.U. Wilo Star-Z Nova A (ROW). Tu jest dla mnie jasne - chcę mieć rano np. ciepłą wodę szybko w kranach to sobie pompę podłączam do smart gniazdka i ustawiam ile przed mi to odpala (albo konkretne godziny albo na czujkę ruchu).

Ale sedno dotyczy kotła i tu mam pytanie bo jak ostatnio pracownik Saunier Duval uruchamiał piec, wypisywał papiery itd. to zauważył, że dobrze byłoby spiąć w/w sterownik od obwodów z kotłem na zasadzie, że kocioł uruchamia się dopiero jak otworzę którykolwiek obwód, a jak są zamknięte. Generalnie sens w tym widzę jak najbardziej, bo co się będzie działo z kotłem np. w sytuacji, jak wszystkie obwody będą zamknięte? I np. podczas lata - wtedy CO w kotle jest wyłączone? Dobrze myślę?

I on sugerował, żeby tutaj wpiąć przekaźnik lub cokolwiek może tym sterować - do gniazda 24V RT (załączam zdjęcie). I w związku z tym mam pytanie:

a) jaki przekaźnik mogę tu zastosować, który będzie załączał kocioł w momencie otwarcia obwodu? I jak to w ogóle będzie działać i będzie wiedzieć, że obwód jest otwarty? Znalazłem coś takiego, ale nie wiem czy to zrobi robotę: https://sklep.automat-on.pl/sterownik-pieca-beznapieciowy-Zigbee-tuya.html - w teorii oparte na tym samym co już jest w domu, więc zakładam, że to się robi jakąś automatyzacją. Taki przekaźnik do pieca wpina się właśnie przez to złącze RT 24V?

b) co w przypadku, gdy przekaźnik będzie przekazywał do kotła, że obwody są wyłączone? Czy wtedy jest wyłączany cały piec czy tylko część dotycząca CO? Wydaje mi się, że w kotle jest to odseparowane i powinno "wyłączać" tylko część od CO - ale mogę się mylić?

Będę wdzięczy za pomoc 🙂 może w ogóle kombinuję i nie trzeba tu nic ruszać a piec sobie sam ogarnie, że obwody są zamknięte?  

IMG 3730
 
Dodane : 26/11/2023 10:13 am
(@ldywicki)
Wpisów: 73
Kontrybutor
 

Cześć,

Sugestia Pana od kotła ma jak najbardziej sens - jeśli jesteś w stanie wykryć sytuację, że wszystkie zawory na rozdzielaczach są pozamykane, to oszczędzisz sporo życia pompie CO. Nie mam związku z branżą, doktoryzowałem się podobnie jak Ty, na własnej instalacji. 😉

Co do samego doboru przekaźników - sam mam kocioł Vaillanta, tzn. z tej samej grupy, ale prawdopodobnie z nieco inną elektroniką. Sygnały sterujące do kotłów mogą być dwóch rodzajów - albo podanie napięcia albo zwarcie obwodu. Potrzebujesz to zweryfikować dla swojego modelu. Może być tak, że masz na płycie dwa lub trzy sygnały - np. włącz/wyłącz, włączenie grzania, włączenie cyrkulacji itp. Sygnał włącz/wyłącz będzie na 90% wyłączał kocioł, włączenie grzania powinno spowodować wejście lub wyjście z trybu CO (chociaż tutaj jest jeszcze kilka "ale") a cyrkulacja - to wiadomo. Poszukaj w instrukcji instalacji / dla instalatora bo tam będzie to zazwyczaj opisane. Instrukcja użytkowania zazwyczaj ogranicza się do takich rzeczy jak znalezienie numeru telefonu instalatora. 😉 I nie ma co załamywać rąk jak by czegoś nie było na starcie - część kotłów ma możliwość wpinania modułów rozszerzeń które dodają albo dodatkowe wejścia albo dodatkowe wyjścia (np. wpięcie kolejnej pompy).

Na płycie głównej normalnie są wyprowadzone złącza, w które wpinasz przewód. Dopiero po zweryfikowaniu tej części dobierasz element sterujący. Ten, który podlinkowałeś będzie pasował, pod warunkiem że masz wejście bezpotencjałowe. U mnie styk do włączenia pompy cyrkulacji CWU na 5 minut jest właśnie tego typu, styku do wyłączenia kotła/pompy CO nie wykorzystuję ponieważ mam sprzęgło hydrauliczne.

 

Pozdrawiam,
Łukasz

 
Dodane : 27/11/2023 9:35 am
isom reacted
(@mig41)
Wpisów: 615
Ekspert
 

Zgada się oszczędzisz życia pompie CO... A co z kotłem ? Czy nie dostaje w tyłek , jak co chwilę się włącza i wyłącza ,bo grzeje akurat jedną pętlę ? A jeśli grzeje jedną pętlę to po prostu osiąga co chwilę maksymalną temperaturę powrotu.

Też kiedyś byłem zdania , że super się to będzie pojedynczo sterować , włączać wyłączać , ale można sobie tak robić ,kiedy jest się podłączonym do sieci miejskiej , a wszystkie pompy ciepła ,kotły potrzebują minimalnego odbioru ,żeby grzać , i to przeważnie nie jest jeden pokój. Dla pompy ciepła powietrznej dodatkowo ograniczanie przepływu ( zamykanie pętli) powoduje ryzyko jej awaryjnego wyłączenia, ponieważ ona "rozmraża się" ciepłem wody.

Dobrze zaprojektowana podłogówka ma rozpisane przepływy poszczególnych pętli po to aby zapewnić równomierną temperaturę w w pomieszczeniach. 

Sam mam poprowadzone kable do czujników , do kotłowni , na wszystkie możliwe sposoby , ale okazało się to zbędne. Pompa sterowania jest dwoma termostatami ( jeden na parter ,drugi na piętro ) i to w zupełności wystarcza ab mieć odpowiednią temperaturę wszędzie w domu. 

 
Dodane : 27/11/2023 10:07 am
Mariusz reacted
Udostępnij: